Kategoriler
Yaşam

Türkiye 2014 Haritası – Hangi Sınırlar Değişti – Yeni İl İlçe Köy Sınırlara Tepkiler

2014 Türkiye İller Haritası, 2014 Türkiye haritası, yeni sınırlarıyla Türkiye haritası 2014, 2014 Türkiye coğrafya haritası, Hangi şehirlerin sınırları değişti, sınırları değişen iller ilçeler köyler, hangi bölgeler şehir değiştirdi, Van Gölü hangi ilin sınırları içerisinde kalacak, 2014 Türkiye haritası hangi illerin sınırları değişti, 2014 Türkiye haritası hangi ilçelerin sınırları değişti, 2014 Türkiye haritası hangi köylerin sınırları değişti

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yaptığı çalışmayla, Avrupa Birliği‘ne uyum sağlanması amacıyla 81 ilde bulunan yaklaşık 953 ilçe ve 34 bin köyün sınırları tamamen değişecek.

MÜLKİYET DEĞİŞİKLİĞİ OLMAYACAK

Star’da yer alan haber e göre, tarla, yayla, orman ve mera gibi alanların sınırları netleşeceği için hem köyler hem de köyde yaşayanlar arasındaki kavgalarda sona erdirilmiş olacak. Mülkiyet değişikliği ise olmayacak.

DERE, TEPE TESPİT EDİLEMİYOR

Ankara’nın Çamlıdere ilçesinde pilot olarak başlatılan proje 2014 yılında Türkiye‘nin geneline yaygınlaştırılacak. Cumhuriyet sonrası çizilen sınırların baz alındığı dere, tepe, çeşmeler bugün tespit edilemiyor. O dönemdeki hudutnamelerde bir köyün sınırı ‘şu dereden şu tepeye kadar’ olarak çizilmiş. Ancak o tepeye verilen ad kullanılmadığı veya dere kuruduğu için sınır anlaşmazlıkları ortaya çıkabiliyor. Özellikle çalışma ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da sıkça yaşanılan arazi anlaşmazlıklarına da köklü bir çözüm getirilmiş olacak.

VAN GÖLÜ BİTLİS’E KALABİLİR

Halen 1924-30 yılları arasında tamamlanan hudutnameleri kullanan Türkiye, arazideki karşılığı olmayan haritaların tamamını çöpe atacak. İl, ilçe ve köy sınırlarında yaşanılan asayiş olaylarının hangi kolluk gücünce takip edileceği açıklığa kavuşacak. Van Gölü‘nde meydana gelen bir olayla ilgili hangi şehrin yetkili olduğu netleşecek. Örneğin göl kıyısında işlenen bir olaya Van mı yoksa Bitlis polisinin mi bakacağı yolunda sık sık yaşanan tartışmalar sona erecek.

Çalışmalar sona erdiğinde güncellenmiş yeni sınırlarıyla Türkiye haritasını sayfamızda bulabilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.