Habeler, haber
DOLAR
8,671 / 0,08
EURO
10,293 / 0,00
ALTIN
499,544 / 0,05
BİST
1.392,6 / 1,16
Güneşli
İstanbul: Güneşli
19°
 • NAMAZ
  VAKİTLERİ
 • HAVA DURUMU
 • ÜYELİK GİRİŞİ

TOKİ 2013 Konutları/Hangi İl’de Ne kadar Konut Yapacak/Fiyatları

TOKİ 2013 Konutları/Hangi İl’de Ne kadar Konut Yapacak/Fiyatları
Eklenme : 10 Mart 2013 15:06    Güncelleme : 16 Eylül 2014 1:15    Okunma : 2316

a aa

TOKİ 2013 evleri konutları hangi illerde yapılacak satış fiyatları şehirler yresel evler enggelliler için evler , toki hangi köylere ev yapacak, toki en son haberleri..

TOKİ’nin satışa çıkardığı konutlara vatandaşların gösterdiği yoğun ilgi talep patlamasına neden oldu.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) “kira ödemek yerine kendi evinizin taksitini ödeyin” sloganıyla satışa çıkardığı konutlarına vatandaşların yoğun ilgisi nedeniyle talep patlaması yaşanıyor. İdare Trabzon, Adıyaman, Ağrı, Bitlis ve Van’daki toplam 2 bin 432 konutun hak sahiplerini Mart ayında belirleyecek. Trabzon’un ilçesi Yomra’ya bağlı Kaşüstü’de inşa edilen; 104 konuta 3 bin 66, yine Kaşüstü’de alt gelir grubu için inşa edilen 92 konuta ise 639 başvuru yapıldı. Adıyaman, Ağrı, Bitlis ve Van’daki konutların başvuruları devam ediyor.

VATANDAŞLAR YOĞUN İLGİ GÖSTERİYOR

TOKİ, ülkemiz insanının kaliteli ve çağdaş konutlarda ikamet etmesi için insan odaklı projeler üretmeye devam ederken, vatandaşların da yoğun talebi ile karşılaşıyor. İdare’nin Trabzon’un ilçesi Yomra’ya bağlı Kaşüstü’de inşa ettiği konutlara rekor sayıda başvuru gerçekleşti. Kaşüstü’de inşa edilen 104 konut; 117 metrekare büyüklüğünde 3+1 olarak inşa edildi. Konutların peşin fiyatları 78 bin liradan başlıyor. 96, 108, 120 ay gibi üç farklı vade seçeneği sunulan projede en düşük aylık taksit 489 lira. Konutların hak sahipleri, 11 Mart 2013’te saat 10.00’da Yomra Spor Salonu’nda düzenlenecek kura programı ile belirlenecek.
Kaşüstü’de alt gelir grubu için inşa edilen 92 konut ise 68 metrekare büyüklüğünde 2+1 olarak planlandı. Bu konutların peşin fiyatları 46 bin liradan, 180 ay vade ile aylık taksitler ise 225 liradan başlıyor. 92 konutun kurasıda yine 11 Mart 2013’te saat 10.00’da Yomra Spor Salonu’nda düzenlenecek kura programı ile çekilecek.

ADIYAMAN’DA 160 KONUT

Trabzon’un ardından Adıyaman Kahta’da kura heyecanı yaşanacak. Satışa sunulan 96 konut için son başvuru tarihi 8 Mart 2013’te tamamlandı.

Kahta’da inşa edilen 96 konut ise 3+1, 125 metrekare büyüklüğünde. Konutların peşin fiyatları 75 bin liradan başlıyor. 96, 108, 120 ay olmak üzere üç farklı vade seçeneği ile satışı gerçekleştirilecek konutların en düşük aylık taksiti 474 lira olacak.

Kahta’da alt gelir gurubu için inşa edilen 64 konut ise 91 metrekare büyüklüğünde 2+1 olarak planlandı. Bu konutların peşin fiyatları 54 bin liradan, 180 ay vade ile aylık taksitler de 268 liradan başlayacak.

AĞRI’DA 864 KONUT

Ağrı’nın Fırat Mahallesi’nde inşa edilen 864 sosyal konutun başvuruları devam ediyor. Konutların son başvuruları 13 Mart’ta sona erecek. 116 ve 189 metrekare büyüklüğünde inşa edilen konutların peşin fiyatları 113 bin liradan, 96, 108, 120 ay vade seçenekleri ile satılacak konutların aylık taksitleri ise 712 liradan başlayacak.

BİTLİS BEŞMİNARE’DE 924 KONUT

Bitlis Beşminare’de 672’si sosyal konut ve 252’si de 2+1 nitelikli alt gelir grubu konutu olmak üzere inşa edilen toplam 924 konutun başvuruları devam ediyor. 252 konutun başvuruları 8 Mart’ta sona erdi. 672 konuta başvurular da 15 Mart’ta sona erecek.

VAN’DA 288 KONUT

TOKİ, Van Erciş’te sosyal konut kapsamında 144, alt gelir grubu kapsamında da 144 olmak üzere toplam 288 konut inşa etti. Yoğun ilgi gören konutlar için son başvuru tarihi 11 Mart 2013.

Erciş’te 144 konut; 115 metrekare büyüklüğünde 3+1 olarak inşa edildi. Konutların peşin fiyatları 83 bin liradan başlıyor. 96, 108 ve 120 ay vade ile satılacak konutların aylık taksitleri de 523 liradan başlayacak.
Alt gelir grubu için inşa edilen 144 konut ise 2+1, 84 metrekare büyüklüğünde. Bu konutların peşin fiyatları 60 bin lira. Konutların 180 ay vade seçeneği ile aylık taksitleri ise 296 liradan başlayacak.

TOKİ, 58, 59, 60 ve 61. Hükümetlerinin “Planlı Kentleşme ve Konut Üretimi Seferberliği” kapsamında 81 il ve 800 ilçede, 2 bin 573 şantiyede, toplam 566 bin 499 konut rakamına ulaştı. Konutların 226 bin 20’si dar ve orta gelir grubuna, 143 bin 358’i de alt gelir ve yoksul grubundaki vatandaşlara yönelik inşa edildi.
Gecekondu dönüşüm kapsamında 70 bin 33, afet konutu kapsamında 37 bin 688, Tarımköy uygulaması olarak da 5 bin 584 konut inşa edildi.

Konutların kuralarıyla ilgili ayrıntılı bilgiye www.toki.gov.tr internet adresinden ulaşılabilecek.

Türkiye’de İlk Olarak Özel İdare TOKİ ile Köye Konut Yapacak

Karabük İl Özel İdare Genel Sekreteri Hakan Eski, Konarı köyüne TOKİ ile ortaklaşa yapacakları konut projesinin Türkiye’de bir ilk olacağını ve şuan 400 başvurunun bulunduğunu söyledi.

Karabük İl Özel İdare Genel Sekreteri Hakan Eski, Konarı köyüne TOKİ ile ortaklaşa yapacakları konut projesinin Türkiye’de bir ilk olacağını ve şuan 400 başvurunun bulunduğunu söyledi.

Genel Sekreter Hakan Eski, İHA muhabine yaptığı açıklamada, 7 aydır görevde olduklarını ve süre zarfından ilgi çekici projeleri hayata geçirmeye başladıklarını anlattı.

Eski, son günlerde gündemde olan ve çevre illerin de ilgisini çeken “Faturanı Güneş Enerjisi Ödesin” projesinin startını verdiklerini ifade ederek, “Kırsalda içme suyu için açılan sondajlardan terfili olarak depoya kadar suyun taşınmasında, su depolarının otomatik olarak klorlanmasında, kanalizasyon hizmetlerinde fosseptik kuyularının arıtılmasında kullanılmak üzere ihtiyaç olan bölgelerde uygulamaya konulan güneş enerjisinden üretilen elektrik sayesinde vatandaşların elektrik parası ödemeyecek.

Bu projeyi Karabük’e getirmemizin amacı 100’ün üzerinde köyün içme suyunu elektrikle çözüyoruz. Buda köylüye artı bir külfet getiriyordu. Bizde bunu ortadan kaldırmak için bir çalışma yaparak güneş enerjisinden elektrik üretme sistemleri kurmak istedik.

Bunla ilgili Türkiye’de birkaç il bu projeyi kullanıyor. Bunlardan bir tanesi de Malatya ilimizi ve orada geçtiğimiz aylarda bir dizi ziyaretler ve incelemelerde bulunmuştuk. Şimdi Karabük olarak ilk etapta bir köyde bunun projesini yaparak uygulamayı alıp diğer köylere yayacağız. KÖYDES paraları geldiğinde ise ilçelere gerekli ödenekleri ayırarak bu sistemi oralara da yaygınlaştıracağız. Bizim bu projeyi uygulamaya aldığımızı öğrenen Kastamonu’da bunla ilgili bizlerden görüş isteyerek yapacağımız uygulamayı görerek kendi köylerine yapacaklar. Bu projeyi şuna çevre illerden hiçbiri kullanmıyor ve aynı sorun onlarda da var. Bizim bu projemiz Zonguldak, Bartın,Kastamonu ve Çankırı illeri de öncelik yapacak” dedi.

Daha kaliteli hizmeti daha hızlı nasıl sunarız diye çeşitli projeler yaptıklarını da belirten Eski, “KÖYDES ödenekleri geldiğinde projeleri hazırlanıp yol ve su sıkıntısı çözülürdü. Bu sene ise 2013 yılında biz önce projeleri hazırladık ve tamamladık. KÖYDES parası geldiğinde hangi köyde ne sorunu olduğunu bildiğimizden program dahilinde paralar dağıtılarak daha hızlı hizmet imkanı sağlayacağız. Yol olarak ne yapmamız gerektiğini biliyoruz ve bunun tüm projelerini hazırladık. Bunu birde bilgisayar ortamında programlaştırdık. Bilgisayardan harita üzerinde hareketli bir şekilde herhangi bir köyün üzerine tıkladığımızda hangi yolların bozuk ve yapıma ihtiyacı olduğu ne kadar yolun yapıldığı ortaya çıkacak. İçme suları sıkıntısı çeken yerler için de Mart sonuna kadar projelerini hazırlayıp ilçelere dağıtmış olacağız. Bostanbükü köyünün kanalizasyon suyu probleminin maliyeti çok yüksek tutuyor.

Bunun projesinin hazırlığını yaptık ve Çevre Bakanlığından gerekli desteği alacağız. Şimdi İl genel meclisi tarafından da 1 milyon 200 bin TL kanalizasyon sıkıntıları için ödenek ayrılacak ve ilçelere bunun dağıtımı yapılarak kanalizasyon sıkıntıları giderilecek. Köylerde yol ve su sorunu çözüldüğünden vatandaşlar köylere gitmeye başladı. Bu ihtiyaçları giderince bu kez ortaya kanalizasyon sorunu çıktı. Şimdi bunla ilgili çalışmalar başladı” diye söyledi.

Türiye’de bir ilk olacak..

İl Özel İdare Genel Sekreteri Hakan Eski, kurum olarak Türkiye’de bir ilki daha yapacakları bununda köye TOKİ uygulaması olduğunu söyleyerek, “Safranbolu ilçemize bağlı Konarı köyünden Toplu konut için 400 civarında talep geldi ve bunla ilgili Köy muhtarımızla birlikte

TOKİ Başkanına gittik. Türkiye’de hiçbir İl Özel İdare’nin böyle bir proje yapmadığından burası bir ilk olacak. Çünkü TOKİ ile İl Özel İdare ortaklığı ile böyle bir proje yapılacak. Bunun için İl Genel Meclisine hafta içinde bir sunum yapacağız. Buranın alt yapısı ve yolları biz yapacağız binaları da TOKİ’de yapacak. İl Genel Meclisinden onay çıkınca Konarı köyüne TOKİ çalışmalarına başlayacağız” dedi. – Karabük

TOKİ Yöresel Ev Yapacak..

TOKİ, yöresel mimarideki konut projelerini hayata geçirdi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), yöresel mimarideki konut projelerini hayata geçirdi. Karabük-Safranbolu, Erzincan, Nevşehir, Gaziantep-Islahiye, Malatya, Niğde, Düzce ve Amasya-Merzifon’da yöresel mimarideki konut projeleri uygulama aşamasına geçti. Gaziantep-Nizip ve Bolu-Mengen’deki projelerde ihale tarihi alındı. Mardin, Kocaeli-Çayırova ve Çanakkale’deki konutlar için ihale aşamasında gelindi.

ŞEHRE HAS EV

TOKİ, inşa ettiği konutların yöresel mimariye uygun olması amacıyla mümkün olduğu ölçüde, projelerin uygulandığı şehirlere has yöresel taş gibi yapı malzemeleri de kullanacak. Bu çerçevede Nevşehir’de inşa edilecek konutlar için Ürgüp taşı, Mardin’de inşa edilecek konutlar için de yöreye has taşlar yapıların dış cephelerinde yer alacak.

DOĞU’DA TAŞ BATI’DA AHŞAP

Konutlarda pencereler, geleneksel Türk mimarisindeki en ve boy oranına uygun olacak. Pencere söveleri her ilin bulunduğu bölgeye göre biçimlendirilecek. Doğudaki illerde pencere söveleri taş, Batı’daki illerde ise ahşap görünümlü olacak. Çatılarda geniş saçaklar, payandalar kullanılacak ve çatılar “kırma çatı” tabir edilen şekilde yapılacak.

GELENEKSEL MOTİFLER

Apartman girişlerinde Anadolu Selçuklu mimarisindeki “taç kapı” esas alınacak. Konut ve sosyal donatı projelerinde, inşa edileceği ilde yer alan en ünlü  geleneksel mimariye ait motifler kullanılması amaçlanıyor. Bu çerçevede Erzurum’da Çifte Minareli Medrese, Konya’da Karatay Medresesi, Safranbolu, Göynük, Beypazarı evleri ve benzerleri örnek alınabilecek. Balkon duvarlarında ise genelde yöresel motiflerin yer aldığı desenlere yer verilecek.

SAFRANBOLU MİMARİSİ

TOKİ’nin, Karabük-Safranbolu’da inşa edeceği konutlar, yörenin konut mimarisi dikkate alınarak tasarlandı. Zemin artı 2 kat yüksekliğinde olacak binalarda çatı saçağıyla duvar yüzeyi arasında payandalar kullanılacak. Binaya görsel dinamiklik vermesi amacıyla “kayıt” diye tabir edilen ve binayı enine kesen ahşap görünümlü kuşaklardan yararlanılacak. Erzincan-Ulalar ve Kavakyolu’ndaki konutlarda apartman girişi kemerli, pencere pervazları ahşap görünümlü olacak. Deprem bölgesi olması nedeniyle binalar zemin artı 4 kat yüksekliğinde inşa edilecek.

NEVŞEHİR’DE KAPADOKYA RENGİ

Nevşehir’de bej rengi hakim olacak. Kale çevresindeki çarpık yerleşmeden yakın zamanda arınan Nevşehir’de yıkılan yapıların yerine inşa edilecek binalar, Kapadokya’ya özgü bej renkte olacak. Binaların ana girişinde ise Ürgüp taşı kullanılacak. Gaziantep’in İslahiye ilçesindeki 163 konutluk projede, pencere söveleri, girişin yanında yer alacak sütunlarda ve giriş markizinde taş görünümlü mimari elemanlar kullanılacak.-Malatya’da Doğu Anadolu yöresel motifleri kullanılacak-Malatya’da 440 konutluk projede de binayı enine kesecek “kayıt”larla girişlerde Doğu Anadolu yöresel motifleri ve kemer bulunacak.Niğde-Çamardı’daki konutlarda, girişi taş kaplama kemerli olacak binaların çatısı yöreye uygun dizayn edilecek.
SENDE YORUM YAP !
Bu Habere 1 Yorum Yapılmıştır.
 • muhammet ural diyor ki ;
  02 Kasım 2013 14:55

  Ne zaman yeni kayitlar ne zaman ve ben caycumada ikamet etmekteyim bartindan toki evkerine kayit ola bilirmiyim

 • SİYASET
 • GÜNCEL
 • KÜLTÜR
 • SPOR
 • DÜNYA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10

GÜNÜN HABERLERİ

YAZARLAR

baslik