Oje Lekesi Nasıl Çıkar, Halı ve Giysideki Oje Lekeleri ve Çözümleri

Giysideki Oje Lekesi Nasıl Çıkar ?

Bu sayfada yer alan oje lekesi ile ilgili püf noktaları suyla temas edebilen, yıkanabilir kumaşlar için geçerlidir.

12173

Aseton içeren oje çıkarıcısı kullanarak; beyaz ve desensiz kağıt havluyu, bezi veya pamuğu ıslatın (Bu işlemi, aseton içermeyen oje çıkarıcılar ile de yapabilirsiniz. Bunlar daha güvenlidir, ama etkileri daha azdır.). Oje çıkarıcısını; kumaşın iç kısmında, küçük bir dikiş yerinde test ederek, oje çıkarıcısının kumaşa zarar vermediğinden emin olun.  Asetonla ıslatılmış olan pamuğu, lekenin üzerinde ovmadan bastırın (Bu işlemden önce oje lekesinin altına kalın bir kağut havlu veya bez koymanız oje lekesinin, giysinin lekeli olmayan yüzüne geçmesini engellemek açısından iyi olacaktır.).  Pamuk veya kullandığınız malzeme, oje lekesini emdikçe değiştirin.  Eğer oje lekesi kumaşın arka tarafına geçerse, bu işlemleri oje lekesinin her iki tarafında birkaç defa tekrarlayın.Son olarak kumaşı talimatında belirtildiği gibi yıkayın ve kurutma makinesi kullanmadan kurutun. Oje lekesi kalırsa, beyaz kumaşlar için talimatında varsa ağartıcı kullanabilirsiniz.

Kumaştaki Oje Lekesini Çıkarmak için Alternatif Yöntem

Öncelikle giysiyi bir kase üzerinde gerin ve bir lastik bantla kaseye tutturun. Oje çıkarıcısının kumaşa zarar verip vermediğini kumaşın iç kısmında, görünmeyen bir yerinde test edin.  Bir paslanmaz çelik kaşık kullanarak oje lekesinin üzerine oje çıkarıcısını damlatarak oje lekesinin kasenin içine akmasını sağlayın (Bu işlem biraz zaman alabilir, fakat sevdiğiniz bir gömlek oje lekesi olmuşsa, buna değerdir.).  Bu işlem oje lekesi için yeterli olmazsa, yukardaki işlemlerle bu uygulamayı destekleyebilirsiniz.

Oje Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar Sorusu İçin Ek Bilgiler

Buradaki leke çıkarma yöntemleriyle amacımız, kolay erişilir ürünlerle lekeyi kumaştan çıkaracak bir tarif vermektir.
Oje lekesi kumaştan nasıl çıkar konusunda yer alan tarifleri sırasıyla uygulamanızsa, leke çıkarma başarınızı olumlu etkileyecektir.
Ayrıca, kumaştan oje lekesini çıkardıktan sonra giysinizi yazılı talimatlara uygun olarak yıkamayı ihmal etmemeniz, kumaş dokusunun zarar görmemesi açısından ayrı bir önem taşır.

Halıdaki Oje Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Halınıza herhangi bir madde uygulamadan önce görünmeyen bir yerinde mutlaka test edin.Bazı ürünler halınızda renk kaybına sebep olabilir. Lekeyi sürekli nemli tutmak çıkarma işlemini kolaylaştıracaktır.Tüm işlemler sırasında lekeyi nemli tutmaya özen gösterin. Oje lekesini halıdan kazımayın.Bu halınızda geri dönüşü olmayan zararlara yol açabilir.

Oje Lekesini Çıkarmak

Eğer oje lekesi tazeyse kağıt havluyla üzerine hafifçe bastırarak fazlalığını alın. Eğer çok dökülmüşse kağıt havluyu değiştirin ve tekrar emdirin. Leke çoktan kurumuşsa sıcak suyla nemlendirmeniz gerekir. Lekenin üstüne sıcak su püskürtme imkanınız varsa 8-9 kez püskürtün ve 3-4 dakika bekletin.

Eğer sprey şişeniz yoksa buharlı ütünüzü en sıcak ayara getirin, ısınmasını bekleyin ve halıya değdirmeden 8-9 kez oje lekesinin üstüne buhar püskürtün ve su lekeyi nemlendirene kadar bekleyin.Lekenin büyüklüğüne göre (genellikle yarım çay bardağı) sirkeyi oje lekesinin üzerine dökün ve iyice işlemesi için 5 dakika bekleyin. Üzerine tekrar sıcak su püskürtün (veya ütü buharı uygulayın) ve bir süngerle ya da kağıt havluyla su ve sirkeyi emdirin. Yukarıda ki işlemi tamamladıktan sonra lekeye 4-5 defa cam sil veya başka bir cam temizleyici sıkın ve 5 dakika bekleyin. Sonra sünger veya kağıt havluyla bastırarak sıvıyı alın. Tüm bu işlemleri leke iyice çıkıncaya kadar tekrarlayın. İşlem bittikten sonra bir havluyla bölgeyi kurulayabilirsiniz.

Halıdaki Oje Lekesini Çıkarırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Halınıza herhangi bir madde uygulamadan önce görünmeyen bir yerinde mutlaka test edin. Bazı ürünler halınızda renk kaybına sebep olabilir. Lekeyi sürekli nemli tutmak çıkarma işlemini kolaylaştıracaktır. Tüm işlemler sırasında lekeyi nemli tutmaya özen gösterin. Oje lekesini halıdan kazımayın. Bu halınızda geri dönüşü olmayan zararlara yol açabilir.


Notice: Undefined index: p in /var/www/vhosts/1haber.com/httpdocs/wp-content/themes/1haber/functions.php on line 321

Notice: Undefined index: p in /var/www/vhosts/1haber.com/httpdocs/wp-content/themes/1haber/functions.php on line 326

Notice: Undefined index: p in /var/www/vhosts/1haber.com/httpdocs/wp-content/themes/1haber/functions.php on line 339
İlk
Notice: Undefined index: p in /var/www/vhosts/1haber.com/httpdocs/wp-content/themes/1haber/functions.php on line 340
Önceki
Notice: Undefined index: p in /var/www/vhosts/1haber.com/httpdocs/wp-content/themes/1haber/functions.php on line 352
1 2

Eklenme : 10.06.2014 Gösterim : 17208


SENDE YORUM YAP !
Bu Habere 7 Yorum Yapılmıştır.
 • ebru balkan diyor ki ;
  07 Haziran 2013 20:59

  oje kuruduysa etkili olur mu ?

 • isimsiz diyor ki ;
  26 Ocak 2014 12:44

  bakalaım çıkıcakmı

 • çağla diyor ki ;
  09 Mart 2014 13:50

  off olmuyo ama

 • ziyaretci diyor ki ;
  29 Mart 2014 18:47

  off beyaz cekette herşeyi denedim en sonda sirke (elma sirkesi) ile gecti

 • isimsiz diyor ki ;
  10 Haziran 2014 11:29

  benim beyaz elbisemde oje lekesi vardı kırmızı ve beyaz renkte şimdi deneyeceğim bakalım çıkacakmı ?? :/ İNŞ: ÇIKAR 🙁

 • bir dost diyor ki ;
  12 Ocak 2015 16:42

  İşe yaradı. Teşekkürler 🙂

 • İnci diyor ki ;
  13 Kasım 2015 16:33

  çıkmıyo