Değişim | Franz Kafka

975362759-9Yaşamın sorgulama gereği duyulmayan kemikleşmiş kurallarına, insan ilişkilerindeki kalıpsallığa bir başkaldırının öyküsü Değişim. Gregor Samsa’nın, bilincini yitirmeden, sadece görünüşte bir böceğe dönüşmesi, fakat hala kendisi olduğunu bir türlü ailesine ve çevresine anlatamamasının tragedyası. Eleştirmeyen, teslimiyetçi birey kimliğine açık bir başkaldırı.
Değişim, 37 yaşında ölen Kafka’nın yaşarken birçoğunu yaktığı, ölürken de dostu Max Brod’a kalanların yayınlanmamasını vasiyet ettiği kitapları yanında güvenle yayınladığı, dünya klasikleri arasında tereddütsüz yerini alan dev eseri.

“Böcek olduğu için yatağının altında yaşamaya başlayan, ailesinin önüne attığı ekmek kırıntılarıyla beslenen Samsa… insan içine çıkamayacak kadar utanır kendisinden. Kocaman bir böcektir çünkü. Elleri ayakları yoktur. Sürünür. Ailesi de ondan utanır. Yalnız kalır, asla kendisi olamaz, hep birilerine ihtiyacı vardır. Sonu nasıl mı biter? Hep bir insana dönüşecek diye beklersiniz Samsa,ama dönüşmez. O yatağın altında bir böcek olarak ölür…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.