Horlama nedir? Horlamayı nasıl keserim? Çeşitleri nelerdir?

Horlama nedir?

Horlama, nefes alırken alınan havanın yeterince geniş olamayan dar alandan geçerken oluşan ses dalgalarının yaptığı titreşimden çıkan rahatsız edici bir ses dir.

Neden Horlama sesi çıkarıyorum?

Burun eti büyümesi; polipler horlamaya sebep olabilirler. Bu durum kişinin kendisini ve özellikle çevresindekileri olumsuz etkilemektedir. Horlamayı durdurmak ve tedavisini yapmak için doğal çözümler bulunmaktadır.

Horlamayı nasıl keserim? Horlama sorunumu nasıl çözerim?

Öncelikle horlamanın nedeni bulunmalıdır.

Horlama çeşitleri nelerdir?

1.Kilo

Kilo problemi olan kişilerde horlama sıklıkla görülür. Aşırı kilolu iseniz akciğerler yeterince hava alamaz bu durum sonucunda tıkanıklık olabilir ve horlama meydana gelir. Bu sebeple eğer aşırı kilolu iseniz bu fazla kilolardan kurtulmak için diyetisyene başvurulabilir.

2.Beslenme

C vitamini içeren besinler vücudun Histamin düzeyini düşük seviyelere çektiği için horlamayı azaltan bir etkiye sahiptirler. Yatmadan 2 saat öncesinden bir su bardağı taze sıkılmış portakal suyu içmeniz horlama probleminizi azaltabilir. Yatmadan en az 2 saat öncesinde alkollü, ağır yemekleri tercih etmemelisiniz. Sigara içiyorsanız, bırakın. Sigara içmek mukus birikmesine yol açan ve geçitleri tahriş eder ve horlamayı arttırır.

3.Alerji

Alerji döneminde, uyku düzeni bozulan kişi yatak odasındaki alerjiye sebep olan etkenleri azaltmak veya tamamen ortadan kaldırmak için önlem alması gerekir. Bunun için tamamen pamuktan imal edilmiş antialerjik yatak kılıfı, yatak odasındaki alerjik etkenlerden kurtulmak için en etkili yöntemdir. Sık sık yatak kılıfını değiştirmek gerekir.

4.Yan yatma

Sırt üstü yatarken dil boğaza geri düştüğü için hava yolu üzerine baskı uygular ve bu sebeple sırt üstü yatma pozisyonu horlamaya neden olabilir. Yan yatarak veya yüzüstü uyumak tercih edilir. Ağır horlama problemi olanlar için yan yatma pozisyonunun etkisi yoktur, horlama her pozisyonda devam eder.

5.Temizlik

Yatak odasında temiz hava akışını sağlanmak gerekir. Yatılan oda kuru ve sıcaksa burun geçitleri tıkanabilir bu genellikle horlamaya yol açar. Burun geçitlerini nemli tutmak için nemlendirici kremler kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.