Süs Bitkileri Yetiştiriciliği

Süs Bitkileri Yetiştiriciliği

Süs bitkileri yetiştiriciliği, kesme çiçek, iç mekan süs bitkileri, dış mekan süs bitkileri ve doğal çiçek soğanları başlıkları altında incelenebilir. Süs bitkileri üretiminin %50’si açıkta üretim şeklinde yapılırken, %40’ı plastik seralarda, %10’u da cam seralarda yapılmaktadır. Süs bitkileri üretiminde, %28’lik pay ile ilk sırada yer alan İzmir ilini %21 ile Antalya, %16 ile Ankara, %12 ile İstanbul ve %11 ile Yalova ili izlemektedir. Bunların içerisinde kesme çiçek gerek yetiştiricilik, gerekse ticari açıdan en büyük paya sahiptir.

Türkiye’de kesme çiçek 1940’lı yıllardan itibaren ticari anlamda üretilmeye başlanmıştır. 2000 yılı itibariye, yaklaşık 1 500 hektar alanda süs bitkileri üretimi yapılmakta, bu alanın yaklaşık %52’si kesme çiçek üretiminde kullanılmaktadır. Kesme çiçek üretimi içerisinde en büyük payı %53 ile karanfil almaktadır.
Kesme çiçek üretimde başta karanfil olmak üzere, glayöl, gül, nergis, gerbera türleri önemli yer tutmaktadır. Yurtiçinde pazarlamanın tamamına yakını çiçekçilik kooperatifleri aracılığı ile yapılmaktadır. %65’lik üretim payı ile sprey karanfil başta İngiltere olmak üzere, Hollanda, Japonya ve diğer ülkelere ihraç edilmektedir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.