Kağıttan Kayıkla Yüzmek?

Hangimiz kağıttan kayık yapmadık? Hatta içine binip o kayıkla uzak diyarlara hayallerimizde de olsa göç etmedik? Alman sanatçı Frank Boelter (Bölter diye de yazılıyor) küçüklükten beri içinde kalan bu uhdesini ancak 37 yaşındayken gerçekleştirmiş ve kendine kağıttan kocaman bir kayık yapmış.kagittankyk

Kağıt değince tabi biraz farklı bir kağıt. Hani sütlerin konduğu kalın karton kağıt var ya, “Tetrapak” dedikleri. İşte ondan yapmış bu kağıttan kayığı.

9 metre kağıtla 2 saatte işini bitirmiş olması da aslında çabuk tarafından hallettiğini gösteriyor.

Resmi büyük görmek için tıklayın

Böyle büyük bir kayığın maliyeti ne kadar olmuştur sizce? Reuters’in verdiği bilgiye göre 217 dolarmış (Reuters’in sitesinde aradım ama böyle bir haber yok). 25 kg ağırlığındaki kayığa sahibi bir isim de koymuş tabii: “Bis Ans Ende der Welt”. Tam anlamı bu değil sanırım ama İngilizcesi “Until the end of the World” demişler, İngilizcesinden çeviriyle “Dünyanın sonuna kadar”.(İlham kaynağı 1991 yapımı aynı adlı film olabilir mi, bilmiyorum)

Aslında rivayete göre Boelter bir gün mutfakta kahvaltı zamanı elinde süt kutusuyla (hani o “Tetrapak” olandan) vakit geçirirken böyle bir şey yapabileceğini düşünmüş -ve işte resimlerde gördüğünüz gibi- yapmış.

Kağıttan kayığıyla Almanya’nın ünlü nehirlerinden Elbe üzerinde seyahate başlamış Boelter. 40 gün batmayacağına inandığını da söylemiş.

Büyük görmek için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.