Bonsai “Yaşayan Sanat”

bonsai

Japonca tabak anlamına gelen “bon” ve bitki anlamına gelen “sai” kelimelerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuş olan bonsai “saksıdaki agaç” anlamında kullanılmaktadır. 7-9. yüzyıllarda çinden japonyaya gelmiş olan bonsai sanatı kendine has teknikleri ile saksı içerisindeki bitkinin budanması ve bodurlaştırılarak yetiştirilmesi sanatıdır ancak sadece saksıdaki bitkilerin bonsai oldugunu söylemek dogru bir tabir degildir. Bulundukları zayıf toprak veya kaya üzerinde tek başına koşullara dayanmakta olan agaçlarada bonsai denmektedir.

çinliler tarafından herhangi bir stil degişikligine gidilmeyen bonsailer japonlar tarafından yapılan stiller ile klasik bonsai şekillerine kavuşmuştur, bunun yanı sıra batılılar daha fazla estetige önem vererek soyut bitki stillerinde uzmanlaşmıştır.

Japon kültüründe önemli bir yer tutan bonsai sanatı büyük şehirlerde insanların dogaya olan özlemlerinin minik dışavurumları olarakta degerlendirilebilir. Uygun koşullar saglandıgında küçük balkonunuzda bile bir bonsai koleksiyonu yapmanız mümkündür ancak iklime ayak uyduramayan bonsailer topragın neminden, çevrenin ışıgına kadar birçok etken altında kontrol lü bir şekilde yetiştirilmelidir. Ki bir sanata dönüşmesininde başlıca nedeni budur.

Bakım için maket bıçagı, budama makası, bakır tel, makas ve yankeski işinizi görebilecegi gibi profesyonel bir alet çantanız olmasını istiyorsanız bulundurmanız gerekenler;

Bonsailer gövde şekillerine, gövde sayılarına, kök şekillerine, dal şekillerine ve düzenleme şekillerine göre sınıflandırılabilmektedir. Bu konuda detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Konu ile ilgili detaylı bilgileri “yaşasın bonsai kardeşligi” sloganı ile yayın yapmakta olan Avrasya Bonsai Kulübünde bulabileceginiz gibi bakın derim. Ayrıca Agaçlar.Net forumlarında konu ile ilgili başlıklardan sorularınıza cevap bulabileceginiz gibi bonsai sanatı ile ilgilenenlerle de iletişime geçebilmektesiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.