Hızlı hamile kalmak için ne yapmak gerekir?

Hamilelik

Annelik ve babalık sevinci yaşamak isteyen çiftlerin en çok merak ettiği konulardan birisi hamile kalma ihtimalinin yüksek olduğu günlerin hangi günler olduğudur. Kadınların adet döngüsünün bazı günlerinde hamile kalma ihtimallerde diğer günlere nazaran çok daha yüksektir. Bu günleri doğru bir şekilde kaydederseniz hamile kalma ihtimalinizi arttırabilirsiniz.

Hızlı Hamile kalmak için bilinmesi gereken şeyler nelerdir??

Adet döngüsü her kadında ufak farklılıklar olabileceği gibi genelde 28 gün olarak kabul edilir. Hamile kalınabilmesi için de yumurtanın döllenmeye hazır olgunluğu gelmesi ve de ovulasyon(yumurtlama) gerçekleşmesi gerekir. Yumurtlama işlemi sonrasında ise kadın genital organındaki tüpler aracılığıyla tutulması ve sperm ile birleşmesi gerekir. Bu durumda döllenme gerçekleşir ve hamileliğin ilk adımı bitmiş olur.  Bu durumun oluşması 28 günlük adet döngüsünün belli bir dönemine tekabül eder. Eğer kadın yumurtanın bırakılacağı günü bilirse birleşmenin o günler içerisinde olması hamile kalma ihtimalini arttıracaktır.

Adet Döneminin Düzenli Takibi ve Günlerin Öğrenilmesi Gerekir!

Düzenli takipte en temel olay adet kanamasının ilk günü döngünün birinci günü kabul edilir. Sonraki adet kanamasından bir gün önce ise döngünün son günü kabul edilir. Çoğunlukla bu dönem 28 güne tekabül eder. Genellikle 28 günün ortasında yani on dördüncü günde yumurtlama gerçekleşir. Yumurtlama dönemine yakın günlerde hamile kalabilmek için şanslı günler olarak kabul edilir.Yumurtlama döneminde çeşitli fizyolojik değişimleri anne adayları fark edebilir. Yumurtlama dönemindeki önemli ip uçların başında vücut ısısı gelir. Yumurtlama döneminden önce vücut ısısı düşer ovulasyon sırasında ise vücut ısısı birden artış gösterir. Vücut ısınızın artış gösterdiği zamanlar doğurganlığınızın en yüksek olduğu zamanlardır. Anne bebek durumunun maksimun olduğu zamanlardır. Vücudunuzun döllenme için gerekli olan bütün her şeyi o zaman optimum düzeye getirir. Sperm rahatça hareket eder, rahim içi kayganlaşır.

28 günlük periyotta hangi günler arası hamilelik şansınızın yüksek olması için ilişkiye gireceğiniz aşağıdaki tabloda daha detaylı olarak anlatılmıştır.

28 GÜNLÜK ADET DÖNGÜSÜ

Adet kanamsıyla ilk gününüz başlar ve vücut ısınız normal seyrinde devam eder. Yaklaşık 5. güne kadar kanamanız devam eder.

Kanamanız bitmesiyle birlikte yaklaşık 6 ile 9 günler arası östrojen hormonunuz artar FSH hormonunuz azalır. Doğurganlık yok diyemeyiz fakat diğer günlere nazaran daha düşüktür.

9. günden sonra vücut ısınız düşmeye başlar. Rhim nemlenir, yapışkan bir hal alır ve salgıları gitgide artar. İlişkiye girmek için ideal günlerin başladığına işaret eder bu durum. 12. güne kadar bu böyle devam eder.

13. güne geldiğimizde doğurganlığın maksimuma çıktığı dönemlerimiz başlar. Yumurtlama gerçekleşecekir. LSH ve FSH aniden yükselir. Vücut ısısı ani yükselmeye başlar. Bu süreç 13- 15 gün arasıdır.

16-19 arası gebelik oluşabilir fakat diğer günlere nazaran çok daha azdır.

20-28 gün arasında ise gebelik yok denilecek kadar azdır.

anahtar kelimeler: hamile, hamilelik, hamile kalmak, hamile kalmak istiyorum, anne olmak istiyorum

Uygulamaları yükleyin!

Bu süreci iyi takip edebilmeniz için cep telefonlarınıza ilgili uygulamalar yükleyebilirsiniz. Uygulamalardaki özellikler sayesinde alacağınız notlar ile kendinizi hazırlamanız kolaylaşacaktır. Aşağıda örnek hamilelik uygulamaları listelenmiştir. Kendi mobil telefonunuzun marketinden aratarak en iyi hamilelik programlarını bulmaya çalışın.

Örnek Hamilelik Uygulamaları

1. Ovia Pregnancy Tracker (Android, iOS)
2. Totally Pregnant (Android, iOS)
3. My Pregnancy Today (Android, iOS) (Ücretsiz)
4. BabyBump Pregnancy Pro (Android, iOS) ($3.99)
5. I’m Expecting (Android, iOS) (Ücretsiz)
6. Pregnancy++ (Android, iOS) ($3.99)
7. Who’s Your Daddy? (iOS) ($2.99)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.