Habeler, haber
DOLAR
8,671 / 0,08
EURO
10,293 / 0,00
ALTIN
499,544 / 0,05
BİST
1.392,6 / 1,16
Güneşli
İstanbul: Güneşli
19°
  • NAMAZ
    VAKİTLERİ
  • HAVA DURUMU
  • ÜYELİK GİRİŞİ
Yazarlar »  »  Yazı
Atıl Uzun

Hava Parası

Eklenme : 07 Eylül 2016 18:00    Güncelleme : 19 Nisan 2018 16:33    Okunma : 4909

Hava Parası, bir işletmenin içinde bulunduğu gayrimenkule ; ticari olarak katkılarının devir esnasındaki bedelidir. Bir taşınmazı belli tutarda kira bedeli ile tutmaya istekliler arasından en istekli kişinin belirlenmesinde kullanılan tutardır.

Bir gayrimenkul; arz- talep dengesinde belirlenen tutar üzerinden kiralanır. Yeteri kadar istekli kiracının olmadığı bir durumunda devir ücreti söz konusu olmayabilir.

Mantık olarak boş dükkandan devir ücreti alınmaz. Boş dükkana girip onu faaliyet konusunda geliştiren müşteri potansiyeli oluşturan kiracı, devrederken yeni kiracıdan devir parası ister.

Devir ücreti; taşınmazın faaliyet konusunu devem ettirebilmesi için; ticarethanenin sahip olduğu donanımın toplam maliyeti ve işyeri nin sabit müşterisinin işyerine getirisinin (MAKUL BİR SÜRE GETİRİSİNİN) net bugünkü değeri tutarında olmalıdır. Yani aniütelerin net bugünkü değerinin hesaplanması durumu söz konusudur.

Ancak ülkemizde sermayenin ehil olmayan ellerde dolaşması, vergi uygulamalarındaki boşluklar, ahlaksız sermayedarların çokluğu rant savaşlarını kızıştırmış ve fahiş devir paraları literatüre girmiştir.

Devir ücretinin böyle kötüye kullanılması durumu olduğu gibi iyi yanları da vardır. Bunlardan biri; yeteri kadar iş yapamayan , sık sık kiracı değiştirmek durumunda kalan gayrimenkullerde, kiranın ödenemediği durumlarda dükkanın devrine rıza vermek için çağrılan mal sahibine devir ücreti ödenirken,  geçmişte alınamayan kira bedellerinin ödenmesini sağlamasıdır. Devir parasının alınması; ödeyeni, işe , işyeri ne daha fazla bağlayacağından (ödediği devir parasına yakın bir bedeli almadan dükkandan çıkmak istemeyeceği için) mal sahibine dükkanın, sermayesi güçlü olmayan gayri ciddi kiracıdan korumak için bir fırsat verir.

Ne dedik; “Devir ücreti; taşınmazın faaliyet konusunu devem ettirebilmesi için; ticarethanenin sahip olduğu donanımın toplam maliyeti ve işyeri nin sabit müşterisinin işyerine getirisinin (MAKUL BİR SÜRE GETİRİSİNİN) net bugünkü değeri tutarında olmalıdır.”  Ancak bunun istisnası olan durumlar da mevcut; örneğin Bir özel okul işletmesi var; okulu işletememiş, tamamen boşaltmış, bu sene öğrenci kayıt zamanını da geçirmiş.  Okulu devretmek için hava parası istiyor. Donanım var mı? – yok. İşletmenin potansiyel geliri var mı?- yok. Ozaman neyi satıyor? -“Bölge halkının orada bir okul vardı, hala açık mı acaba? bizim çocuğu oraya yazdırsak” izlenimini satıyor.

Peki mal sahibi, bir faaliyet konusunda işletemediği dükkanını devir parası alarak kiralayabilir mi? Yukarı da dediğimiz gibi boş dükkanın hava parası olmaz, ama yine yukarıda söylediğimiz gibi ahlaksız adam çok.

Yazının içinde devir ücretinin hesaplanması ile ilgili bir fikir vermeye çalıştım. Ancak bir düzeltmeye ihtiyaç var; Devir ücreti, işletmenin marka değeri değildir. İşletmenin Know-How undan ayrı, Personelinden ayrı, ticari bilgi ve becerisinden ayrı olarak sadece lokasyon ve yerden mütevellit getirilerinin değeridir.

ATIL UZUN

SPK Lisans No: 401221

Sorumlu D.U.

 

Bu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !

GÜNÜN HABERLERİ

YAZARLAR

baslik