Emniyet Genel Müdürlüğü Bekçi Alımı/Şartları/Maaşı/Görevleri/Çalışma Alanları

2013 bekci alimi ne zaman başvuruları maaşları sınavları görevleri, emniyet bekçi alımı, egm bekci alimi,  egm bekci ilani, emniyete bekçi alımı, bekçinin görevleri görev alanları..

Polis teşkilatına 20 bin sözleşmeli emniyet bekçisi alınacak. Bekçiler koruma hizmetlerinde görevlendirilecek.

Daha önce uzun yıllar devam eden “bekçi” kavramı yeniden hayatımıza giriyor. Mahallelerde gece yarısı düdük sesleri ile hatırladığımız bekçiler yeniden hayatımıza girecek çünkü Emniyet teşkilatı yeniden bekçi almayı planlıyor. Bekçiler koruma hizmetlerinde görev alacak. Polis teşkilatına alınması planlanan emniyet bekçileri sözleşmeli olarak isdihdam edilecek. Bu kapsamda 20 bin sözleşmeli alınacak. Emniyete alınacak bekçilerin en az ortaokul mezunu olması şartı aranacak. Sözleşmeli bekçiler bin 500 lira maaş alacak.

Emniyet Teşkilatı’nda yeniden ‘bekçilik’ dönemi başlıyor. Yıllardır yeni bekçi alınmadığı için 4 bin 58 bekçi halen görev yapıyor. Bu kararla çarşı ve mahalle bekçilerine yenileri eklenecek. Bekçilerin göreve başlamasıyla koruma görevi yürüten 20 bin polis suçla mücadele görevine aktarılacak. Bin 500-bin 700 TL arasında maaş alacak olan bekçilerin en az ilkokul mezunu olması gerekiyor..

Özel Yetenek Sınavı

Yeniden göreve başlamalarına karar verilen bekçilerin görevleri ve yetkileri Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından hazırlanan kanun tasarısında tanımlandı. Tasarıya göre bekçi olabilmek için özel yetenek seçme sınavında başarılı olmak gerekecek. Emniyet bekçisi adayı öğrenciler, polis eğitim kurumlarında en az 3 ay meslek eğitim görecek. Emniyet bekçileri bir yıllık uyum sürecinden geçecek. Göreve uyum sağlayamayanların sözleşmeleri feshedilecek. En az üç yıl emniyet bekçisi olarak görev yapanlardan başarılı olanlar polislerde olduğu gibi kıdemli bekçiliğe geçirilecek.

Polis Olabilecekler

EGM’ce görevlendirilecek bekçilere polis olma imkanı da tanınacak. İhtiyaç duyulması halinde en az üç yıl fiilen kıdemli emniyet bekçisi olarak görev yapmış ve üniversite eğitimini tamamlamış olanlar sınava tabi tutularak polis memurluğuna atanabilecek. Bir yıl içerisinde kıdemli emniyet bekçilerinden polis memurluğuna geçeceklerin sayısı, başvuru şartlarına haiz bekçilerin toplam sayısının yüzde 5’ini geçmeyecek.

Bekçilerin görevleri 

* Vatandaşın can, mal, ırzına yapılan saldırı ve tehditleri önlemek, saldırganları yakalamak.
* Kamu düzen ve güvenini bozacak şekilde gösteri, yürüyüş yapılmasına karşı, genel kolluk kuvvetleri gelinceye kadar önleyici tedbirleri almak.
* Adli kolluk işleriyle ilgili vakalarda, delillerin kaybolmamasını sağlayan muhafaza tedbirlerini almak.

kaynak: iskur.us

Emniyet Genel Müdürlüğü Bekçi Alımı/Şartları/Maaşı/Görevleri/Çalışma Alanları” için 102 yorum

 1. hasan doğan Yanıtla

  sayın bakanım yaş sınırının kaç olduğunu bilmiyoruz mümkünsa 35 olmasını istiyoruz allahın izni ve sizlerin ilgisiyle yaş sınırı 35 olursa birçok aileyi sevindirmiş olacaksınız allahda sizi sevindirir inşallah

 2. ali sulmaz Yanıtla

  başvuru süreci ve başvuru yerleri hakında genel bilgi vere bilirmisiniz tşk

 3. kemal Yanıtla

  başvurular ne zaman ve ne zaman açıklanma yapılacak bilgi verilirse sevinirim

 4. tarık yapıcı Yanıtla

  Arkadaşlar biz ne dersek diyelim herkes kendibildiğini okuyor buda alım olduktan sonra şartlar ve tarihi açıklanır hiç merak etmeyin

 5. kürşat Yanıtla

  eniştem var 1985 dogumlu kendisi ve lise mzunu gece bekciligine girmek istiyor sınav ne zamandır vede başvurular hangi tarihte teşekkürler

 6. cumali bakır Yanıtla

  sınav ve başvurular ne zaman yayınlanırsa çok iyi olur allah herkesin hakkında yayırlısını versin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.