e-haciz öğrenme-sorgulama,e-haciz nasıl kaldırılır,ne zaman başlıyor,e-devlet icra ve haciz dosyası sorgulama,2014

2014 Yılı Programı’na göre, sosyal güvenlik sisteminin etkinliğinin artırılması için SGK alacakları, e-haciz yöntemiyle tahsil edilecek. SGK’ye ödemelerini zamanında yapmayan borçlunun banka mevduat hesabına elektronik ortamda haciz konulabilecek

Sosyal güvenlik sisteminin etkinliğinin artırılması için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) alacakları, e-haciz yöntemiyle tahsil edilecek. Bankalarla yapılacak protokoller çerçevesinde SGK’ye ödemelerini zamanında yapmayan borçlunun banka mevduat hesabına elektronik ortamda haciz konulabilecek.

E-Haciz işlemi bir kişinin ödemesi gereken ücretin ödenmemesi durumunda mahkeme kararları gibi belgelerle o kişinin malına, maaşına, emekli maaşına, herhangi bir yerden gelen gelirlerine icra dairesi tarafından el konulmasıdır. Bu el konulma işlemi geçici bir süreliğinedir. Öncelikle borcu bulunan kişiye borcunu ödemesine dair ödeme emri gönderilmektedir. Ödeme emri gönderilen kişi ya belirlenen süre içinde borcu ödemeyi kabul eder ya da borcuna karşılık bir malı gösterir. Borcun ödenimi tamamlanınca haczedilen mallar geri verilir. Eğer ki borçlu kişi borcunu inkar ederse bu durumda mahkemeye başvurulur. Mahkeme emri doğrultusunda haczedilmiş olan mallar geri verilmeyerek devlet tarafından satılır. Bu mallardan elde edilen gelir alacaklı kişiye verilir.

E Haciz Nasıl Öğrenilir

Hakkında e haciz işlemi olup olmadığını merak eden vatandaşlar Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinden sorgulama yapabilirler. Bu uygulamalar bakalım daha ne çeşit ve şekilde çıkacak. Bazı ülkelerde internet o kadar yaygındır ki bazı küçük mahkeme davalarını bile internet ortamından halledilmektedir. Bu hızla internet kullanımı gitmesi durumunda ülkemizde de günün birinde böyle bir sistem uygulanabilir. Kamu kuruluşları bu konuda oldukça başarılı görünmekte. Bazı aksayan kısımlar olmakla beraber zamanla düzeltilebilecek durumdalar. Son yıllarda geliştirilen teknoloji ile kurumlar bir adım öteye kendilerini hızla taşımakta. İleriki yıllarda tamamen kâğıt ve kaleme veda edebileceğimiz göz ardı edilmemelidir.

E-Haciz sorgulama

Elektronik ortamda yapılanmaya giden devlet dairelerinin en son uygulamaya koyduğu işlemlerden biriside e haciz işlemidir.Evinize,arabanıza veya bir gayrimülkünüze sizin haberiniz yokken devlet tarafından haciz konabilmektedir. Haciz konabilmesi için maliyeye borcunuz olması ve mahkeme kararının bulunması gerekmektedir. Haciz konup konmadığını e-haciz uygulaması ile gelirler idaresi başkanlığının sitesinden sorgulayabilirsiniz.

E Haciz Kaldırma

Bu uygulama hızla diğer kamu kurumlarında da kullanılmaya başlanmıştır. Son olarak ise Adalet Bakanlığı ile SGK arasında 14.05.2012 tarihinde e haciz işbirliği protokolü imzalanmıştır. Bu protokol ile hayli tasarruf sağlanmıştır. Özellikle kâğıt ve kalem gibi konularda ki tasarruflar dikkate değerdir.

E-Haciz Hangi Cezaları Kapsar

E-haciz dört tür cezayı kapsamaktadır. Bunlar sırasıyla trafik cezasını ödemeyen kişiler hakkında haciz, motorlu taşıt vergisini ödemeyen kişiler hakkında haciz, kira gelir vergisini ödemeyen kişiler hakkında haciz ve maliyeye borcu olan kişiler hakkında hacizdir. E-haciz sorgulama uygulamasıyla kolaylıkla ve zahmete girmeden haciz durumunuzu öğrenebilir, borcun ödenip ödenmediğini, borç miktarının ne kadar olduğu hakkındaki bilgilere erişebilirsiniz.

 • Motorlu taşıt vergisini ödemeyenler
 • Kira gelir vergisini ödemeyenler
 • Trafik cezasını ödemeyenler
 • Maliye ye borcu olanlar.Bu kimseler ilerleyen günlerde hesaplarında azalma görürse önce maliyeye gitmeleri önemle rica olunur.

..

E-Haciz Sorgulama İçin Tıklayınız..

e-haciz öğrenme-sorgulama,e-haciz nasıl kaldırılır,ne zaman başlıyor,e-devlet icra ve haciz dosyası sorgulama,2014” için 9 yorum

 1. senol senocak Yanıtla

  aracımın uzerındekı haczın fejjını kaldırmak ıstıyorumçıcra mudurlugune gıttıgımde karsıma cıkabılecek tutar asagı yukarı ne kadardır ogrenmek ıstıyorm

 2. CENGİZ KALE Yanıtla

  e-hacizden dolayı banka hesaplarımda görünüyor kredi kullanamıyorum e-haciz borcumun bir kısmını ödeyip e-haciz kaldırılabilir bilgilendirirsenizsevinirim

 3. selami akbaş Yanıtla

  e-haciz borcumu ödedim ama hala internette görünüyor nasıl kaldırabilirim.

 4. mahmut Aykurt Yanıtla

  bankaya kredi kartı ve tüketici kredi borcum var borcumdan dolayı haciz kondu arsalarımın üzerine bunu borcumu ödemeden kaldırıla binirmi yardımlarınızı rica ediyorum

 5. Atıl Uzun
  ATIL UZUN Yanıtla

  Vatandaşın ipotek teminatlı olmayan borçlarından ötürü tüm mal varlığına bankalar haciz koyabilir, haczin kaldırılmasının yolu bankayla anlaşmaktır, SPK denetimindeki, mümkünse o bankanın çalıştığı bir değerleme şirketine, borcunuzun tutarını kurtarır bir gayrimenkulünüzü değerletip, bu mülkün değerinin borcu karşıladığını ispat ettikten sonra banka, diğer mülkleriniz üzerindeki haczi kaldırır. O mülkünüz üzerine ipotek koyar ve borcunuz ipotek teminatlı borca döner, borcu yapılandırıp ödemelere başlarsınız.
  Kamu alacakları içinde aynı durum söz konusudur, örneğin SGK ya vergi borcunuzdan ötürü aynı anda tüm mülklerinize haciz konur, bunu kaldırmanın tek yolu yukarıda bahsettiğim bir değerleme şirketine, borcu kurtarır bir mülkünüzü değerletip raporu, SGK ya ibraz edersiniz. diğer mülklerinizdeki haczi kaldırırlar.
  Tüm mülkleriniz üzerine haciz gelmesinin mantığı, taşınmazların değerinin bilinmemesidir. “Bu kadar gayrimenkule haciz konur mu kardeşim, size borcum çok cüzi” deme görevi size aittir.
  Unutmadan, “haciz” taşınmazın satışına mani olmayıp, alıcının kabul etmesi durumunda gayrimenkul satılabilir. Ancak, Haciz şerhinin sonraki aşaması 150/c şerhi de denilen “satışa arz” şerhidir ki; bu şerh konulduktan sonra gayrimenkulün satışı da mümkün olmayacaktır, üzerinde Haciz şerhi bulunan gayrimenkule, borç ödenmezse bu şerhin konulması riski bulunmaktadır.
  ATIL UZUN

 6. hayri Yanıtla

  merhaba taşıtlar vergi dairesine olan borcumu yapılandırdım iş başı yapacam maaşıma haciz gelirmi teşekkür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.