2013 yılı Yeni Kabe İçi ve Çevresi / görüntüleri,haberleri,fotoğrafları,resimleri..

izle,genişletme projesi,düzenleme,yenileme çalışmaları,son hali,revaklar,nasıl görünecek,olacak,ne zaman bitecek,açılacak,neler değişiyor,çevresine yapılan binalar,ne kadar kapalı kalacak,umre-hac turları,kayıtları,merkezi,tarihleri, fiyatları

 

Yeni yapılacak düzenlemelerle, tavaf alanından say alanına direk giriş yapılabilecek ve tavaf yapmak isteyenler izdiham olmadan kolayca tavaf alanına gelebilecekler. Düzenlemeyle saatte yaklaşık 40 bin kişinin tavaf yapabilmesi bekleniyor.

Kabe‘nin kuzeydoğu bölgesinde dev vinçlerin yerleştirilmesi ile başlayan genişletme çalışmalarında, ilk etapta Kabe içerisindeki Safa kapısı ve güvenlik birimlerinin bulunduğu odalara yakın yerlerde planlamalar yapılıyor.

Tavaf alanı namaz kılınan diğer bölgelerden tamamı ile ayrılacak ve Kabe’ye doğrudan, katlardan giriş yapılabilecek. Düzenlenecek olan giriş çıkışlar maksimum seviyede kolaylaştırılacak.

Kabe‘de tavaf sonrası özellikle Safa ve Merve’ye geçişlerin sıkıntılı olması sebebi ile tavaf sonrasında doğrudan say bölgesine geçişi sağlayacak yollar açılacak.

Ayrıca ikinci, üçüncü katlarda engelli Müslümanların tavaf yapabilmelerinin kolaylaştırılması için yine dışarıdan direk olarak tavaf yapılabilecek olan katlara giriş ve çıkışlar sağlanacak. Son kata ise yürüyen merdivenler ile doğrudan çıkılabilecek.

Kutsal Mekanlar Hac ve Umre Çalışmaları Merkezi tarafından hazırlanan plan çerçevesinde yürütülen genişletmede, özellikle Kabe’nin mimari yapısının tüm özellikleri korunmaya çalışılıyor. Bu amaçla projede en son teknoloji malzemeleri kullanılıyor.

Şu anda Kabe’de saatte 28 bin kişi tavaf yapabilirken, genişletme çalışmaları ile bu sayının 40 bin kişiye çıkarılması planlanıyor. Böylece 1 metrekarede 6 kişi tavaf imkanına kavuşacak. Öte yandan yetkililer, Kabe’nin çevresini genişletme çalışmalarının Umre sezonunu etkilemeyeceğini duyurdu.

Yeni Kabe’nin video görüntüleri için tıklayın!

KABE REVAKLARI

Projesi, Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a hazırlatılan ve 1590 yılında Mimar Mehmet Ağa tarafından inşa edilen Osmanlı revakları yüzyıllardır avluda mukaddes yapıyı selamlıyor. 

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından Suudi Arabistan Kralı Abdullah’tan bir yazıyla istenen 500 revakın Konya’da korunup sergilenmesi planlanmıştı.

İnşaat işçilerinin iskeleler kurarak çalıştığı ve henüz başlanan revaklardaki faaliyet ilk kez bu kadar yakından görüntüleniyor.

Umm Al-Qura Üniversitesi’nin geliştirdiği Kâbe’yi genişletme projesi çerçevesinde milyarlarca dolara mal olacak çalışmalarda Türk yetkililer, Osmanlı yadigarı Kabe revaklarının zarar görmemesi için bir süredir yoğun çaba sarf ediyor.

29 Temmuz 2013 SON GELİŞMELER

kabesonhali

Mescid-i Haram Genişletme Projesi kapsamında revakların sökülmesinin ardından Kâbe çevresine inşa edilen çelik halkaların bir kısmı tamamlandı. Müslümanlar halkaların ikinci katından Kâbe’yi tavaf etmeye başladı.

Yıkım çalışmaları ile beraber tavaf alanının küçülmesiyle Suudi Arabistan yetkilileri, Kâbe çevresine çelikten iki katlı bir yapı inşatına başladı. Ramazan ayıyla birlikte ziyaretçi sayısının artması ve yaklaşan Hac öncesi yetkililer çalışmaları hızlandırdı.

Halkaların ikinci katının yapımı tamamlanarak hizmete açıldı. Müslümanlar, bir nebze de olsun buradan da Kâbe’yi tavaf ederek ibadetlerini yerine getirecek. Alt katı ise Ramazan’dan sonra Hac dönemini öncesi hizmete girecek. Kâbe ve çevresindeki genişletme projesinin tamamlanmasının ardından, Kâbe çevresine kurulan geçici iki katlı çelikten halkalar kaldırılacak.

kabeensonyenihali

Kral Abdullah bin Abdülaziz Mescid-i Haram Genişletme Projesi veya 3. Suudi Genişletme Projesi diye adlandırılan çalışmaların, Mescid-i Haram’da bugüne kadar yapılan en büyük genişletme projesi olduğu belirtildi.

Bu genişletme ile Mescid-i Haram’da namaz kılanların sayısı 1,5 milyon kişiye çıkacak. Genişletme çalışmalarında yapılan bina ve namaz kılma sahalarına ilaveten Kâbe’yi ziyaret edenlerin abdest alma yerleri, sağlık, güvenlik ve içtimai hizmetlerinin ve ihtiyaçlarının karşılandığı binalar da olacak.

Tavaf alanında yapılan projenin üç aşamaya bölündüğü, birinci aşamanın bu yıl, ikinci aşamanın önümüzdeki yıl ve üçüncü aşamanın ondan sonraki yıl tamamlanmasının planlandığı öğrenildi. Yeni tavaf alanı tamamlandıktan sonra tavaf alanının kapasitesi saatte 130 bin kişiye çıkacağı ve tavaf alanındaki izdihamı sonlandıracağı bildirildi.

CİHAN

Eklenme : 03.12.2012 Gösterim : 9217

Bu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !