Akıllı Kimlik Kartı Başvurusu Ne Zaman Başlıyor?

Akıllı Kimlik Kartları Ne Zaman Kullanıma Sunulacak,Akıllı Kimlik Kartları Nereden Alınacak,Akıllı Kimlik Kartları için Başvuru Nereye Yapılacak,Akıllı Kimlik Kartı Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir,Akıllı Kimlik Kartımı Kaybettim, Ne Yapmalıyım,E-Kimlik Akıllı Elektronik Kimlik Başvurusu Ne Zaman..

2013 Haziran ayından sonra uygulamaya konulacak olan akıllı kimlik kartları nasıl alınacak? Akıllı kimlik kartı için başvurular nereye yapılacak, kartlar nereden alınacak? İşte yeni uygulamaya konulacak olan akıllı kimlik kartlarına ilişkin tüm detaylar;

Akıllı Kimlik Kartları Ne Zaman Kullanıma Sunulacak?

Akıllı kimlik kartlarının 2013 Haziran ayı itibari ile kullanıma sunulması bekleniyor.

Akıllı Kimlik Kartları Nereden Alınacak?

Akıllı kimlik kartları, tüm hazırlıklar tamamlandıktan ve gerekli teknik alt yapı oluşturulduktan sonra nüfus müdürlüklerinden verilmeye başlanacak.

Akıllı Kimlik Kartları için Başvuru Nereye Yapılacak

Akıllı kimlik kartlarına başvuru için yeni açılacak olan ALO 199 hattı üzerinden randevu alınacak ve alınan bu randevuya göre üstte belirttiğimiz gibi nüfus müdürlüklerinden akıllı kimlik kartları temin edinilebilecek.

Akıllı Kimlik Kartı Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bu konuya ilişkin henüz net bir bilgi bulunmamaktadır fakat kısa süre içinde güncellenecektir.

Akıllı Kimlik Kartımı Kaybettim, Ne Yapmalıyım?

Akıllı kimlik kartlarını ilk kez alacaklar hiçbir ücret ödemezken kayıp durumunda yeniden talep edilmesi halinde ücret alınacak. Alınacak bu ücretin miktarı henüz belirlenmedi.

Kaynak: tr-portal.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.