Kategoriler
Başlıklar Yaşam

12,13,14 Aralık 2013 kar yağışı beklenen iller, İstanbul’da okullar tatil olacak mı, kar tatili var mı?

İstanbul hava durumu kar yağışı var mı ne kadar sürecek 11 aralık 2013

İstanbul’da gece başlayan kar bu sabah da etkisini sürdürüyor. Zaman zaman tipiye dönüşen kar yağışı, işlerine gitmeye çalışan vatandaşlara zor anlar yaşattı. Bazı noktalarda da trafik durma noktasına geldi. Özellikle Boğaziçi Köprüsü’ne girişlerde trafik yoğunluğu yaşandı.Meteoroloji yetkilileri kar yağışının cuma günü etkisini azaltacağını bildirdi. Hava sıcaklığının cumartesi günü artması bekleniyor.Kar yağışı yurdun birçok bölgesinde etkisini gösterirken, yüzlerce köy yolu ulaşıma kapandı, Birçok ilde okullar okullar tatil edildi, araçlar yollarda mahsur kaldı.

Bölgelere göre hava durumu şöyle olacak:

* 11 Aralık 2013 Çarşamba: Ege parçalı bulutlu, Akdeniz yağmurlu geçecek. Diğer tüm bölgelerde kar yağışı görülecek.
* 12 Aralık 2013 Perşembe: İç Anadolu ve Ege kıyıları parçalı bulutlu geçecek. Diğer bölgeler kar yağışlı.
* 13 Aralık 2013 Cuma: Kar yağışı sadece Marmara ve Güneydoğu Anadolu’da görülecek. Diğer bölgeler parçalı çok bulutlu geçeek
* 14 Aralık 2013 Cumartesi: Hava açacak. Güneydoğu Anadolu’nun güneyi dışında tüm yurt parçalı az bulutlu olacak.

DON UYARISI

Yapılan son meteorolojik analiz ve tahminlere göre; önümüzdeki 3 gün boyunca (11-12-13 Aralık 2013 günleri) Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz kıyı kesiminde hafif, iç kesimlerde kuvvetli don olayı beklenmektedir. Don olayının yol açabileceği olumsuzluklara karşı, tarımsal faaliyette bulunan üreticilerimiz başta olmak üzere, ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

DOĞU BÖLGELERİNDE YOĞUN KAR YAĞIŞI

Doğu bölgelerde Çarşamba  sabah saatlerinden sonra Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda (Elazığ, Bingöl, Muş, Ağrı, Iğdır, Van, Bitlis, Hakkari ve Şırnak) etkisini artıracağı ve bölgede görülecek yoğun kar yağışının Perşembe günü (12.12.2013) akşam saatlerine kadar devam edeceği tahmin ediliyor.Artvin’de kamuda çalışan engelli ve hamilelerin 2 gün süreyle idari izinli sayılacakları bildirildi.

AĞRI – 29 derece

Doğu Anadolu’da kar yağışının ardından baş gösteren ‘Sibirya soğukları’ dondurmaya devam ediyor. Nehir ve göllerin donduğu bölgede dün gecenin en düşük sıcaklığı sıfırın altında olmak üzere Ağrı’da 29, Erzurum’da 27, Kars’ta 21, Erzurum kent merkezinde 19 dereceyi buldu.

UÇAĞA YILDIRIM İSABET ETTİ

Bu arada Pegasus Havayolları’nın İstanbul Sabiha Gökçen-Kharkiv seferini yapan yolcu uçağına da yıldırım isabet etti.Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan kalkan Pegasus Havayolları uçağına tırmanış sırasında yıldırım isabet etti. PGT-4750 sefer sayılı Kharkiv uçağının pilotları kalkıştan sonra patlama sesi duyduklarını belirtti. Burnunda hasar meydana gelen uçak, Sabiha Gökçen Havalimanı’na geri dönerek sorunsuz bir şekilde inişini gerçekleştirdi.

İBB ARALIKSIZ ÇALIŞIYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait tuzlama araçları, gece de olası bir buzlanmaya karşı yolları tuzlama çalışmasını sürdürüyor.TEM ve E-5 karayolu ile ana arterlerde kar yağışına rağmen trafik ağır da olsa akıyor. Boğaz köprülerinde Anadolu yakasından Avrupa yakasına geçişlerde ise yoğunluk gözleniyor. Kent genelinde ara sokaklarda kar birikmesi nedeniyle sürücüler özellikle rampalarda güçlük çekiyor. Metro, tramvay ve metrobüs seferleri sorunsuz devam ederken, özellikle metrobüslerin aşırı kalabalık olduğu görüldü.

valimutluİSTANBUL: Vali Mutlu, toplantı öncesinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Meteorolojinin İstanbul’da kar beklentisi olduğunun hatırlatılması üzerine Vali Mutlu, şunları kaydetti: “Kar haberi gelince peşinden ‘okullar tatil olur mu?’ beklentisi içerisine girmemek lazım. Önce güzel güzel bol bol bir kar yağsın onsan sonra bakarız eğitim öğretimi engelleyecek düzeyde kar yağışı varsa elbette gereğini o vakit düşünürüz.”

Meteorolojinin özellikle çarşamba ve perşembe günü kuvvetli  kar yağışı uyarısı yaptığını belirten Vali Mutlu, “Şimdi takip edeceğiz. Ondan sonra duruma göre değerlendireceğiz. İstanbul’un Anadolu yakasında biraz daha yoğun kar yağışı bekleniyor. Trakya Avrupa bölümünde değil. Dolayısıyla İstanbul genelini nasıl etkileyecek, yoğunluk ne olacak. Sonra tedbirlerimiz çok iyi İstanbul büyükşehir belediyesi başta olmak üzere karayollarımız yolların trafiğe açık olması noktasında bütün ana arterler veya bütün sokaklar itibariyle trafiği düzenli hale getirebilmek için çok ciddi bir hazırlık yaptılar. O bakımdan önemli bir sorun olmayacaktır.” ifadelerini kullandı

 

“12,13,14 Aralık 2013 kar yağışı beklenen iller, İstanbul’da okullar tatil olacak mı, kar tatili var mı?” için bir yanıt

valimiz ya bi dinleyin evlerde donuyoruz 2 yorgan altındayım okula zor gidiyorum lütfen lütfen tatil yapın lütfen İSTANBUL u…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.