1 Nisan şakaları, en güzel,en komik, en ilginç nisan 1 şakaları

nisan 1 şakaları, 1 nisan 2014, 1 nisna tarihçesi 1 nisan şakası ortaya nasıl çıkmıştır,  en güzel en komik en yaratııcı nisan bir şakaları, 1 nisan şakaları tarihteki en güzel en ilginç bir nisan şakaları sayfamızda..

Yoğun bir iş gününe başlarken, okula gitmeye hazırlanırken ya da günlük işleri yapmak için harekete geçmeden önce yarın takvime alıcı gözle bakın ve dikkatli olun. Aksi takdirde, ”Şakanın evrensel günü” olan 1 Nisan’da hiç farkında olmadan kötü bir şakanın kurbanı olabilirsiniz.Dünyanın pek çok ülkesinde farklı şakaların gelenek haline geldiği ”1 Nisan Şaka Günü” ile ilgili, farklı kültür, inanç ve dillerde efsaneler bulunuyor.

6043ff2b84864e0fc5789be235fb7565

1 Nisan’ın ortaya çıkışı ile ilgili birçok rivayet mevcut.Biz en popüler ve inanılanını sizlerle paylaşalım.İşte Nisan 1 şaka gününün ortaya çıkışı ;

Roma İmparatoru Julius Caesar (Sezar) milattan önce 46 yılında takvimin başlangıcını Ocak ayı olarak ilan ettiyse de, 16. yüzyılın ortalarına kadar Avrupa’da yeni yıl geleneksel olarak, bahar aylarının başlangıç tarihi olarak da kabul edilen, Mart ayının 25′inde başlardı.1564 yılında Fransa Kralı IX. Charles, takvimi değiştirerek yıl başlangıcını Ocak ayının birinci gününe aldı. O zamanki iletişim şartlarında bazı insanların bundan haberi olmadı, bazıları ise bu kararı protesto etmek amacıyla eski adetlerine devam ettiler. l Nisan’da partiler düzenlediler, birbirlerine hediyeler verdiler.

Diğerleri ise bunları Nisan aptalları olarak nitelendirip bu güne ‘Bütün Aptalların Günü’ adını verdiler. Bu günde diğerlerine sürpriz hediyeler verdiler, yapılmayacak bir partiye davet ettiler, gerçek olması mümkün olmayan haberler ürettiler.Yıllar sonra takvimin ayları yerine oturup, Ocak ayının yılın ilk ayı olmasına alışılınca, Fransızlar l Nisan gününü kendi kültürlerinin bir parçası olarak görmeye başladılar. Adeti gittikçe süsleyerek, zenginleştirerek ve yaygınlaştırarak devam ettirdiler. Bu adetin İngiltere’ye ulaşması yaklaşık iki yüzyıl sürdü, oradan da Amerika’ya ve bütün dünyaya yayıldı.1 Nisan şakalarının sembolünün ‘Nisan Balığı’ olmasının nedeni ise Mart ayının sonlarına doğru, Güneş’in Balık Burcu’nu terk ediyor olmasıdır.

12 3 4 5 6 7 8 Sonraki Son

Eklenme : 31.03.2014 Gösterim : 4388
Bu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !
Yorum yapma kapalı.