Yılmaz Güney 1971-Baba Filmi-Konusu-Oyuncuları

1971 yapımı film, Gold Film tarafından televizyona uyarlanacak.Güney’in oynadığı kayıkçı Cemal rolünü dizide Erkan Petekkaya canlandıracak.

Baba /Yılmaz Güney
Güney Yayınları / Yılmaz Güney Dizisi

baba

Yılmaz Güney’in “Baba” filmi 1971 yılının karanlık günlerinde gerçekleşti. Baba, Türk sineması için olduğu kadar Güney’in filmografisinde de önemli yer tutan bir filmdir. Bir yıl kadar seyirci karşısında yer alan bu filmin Adana 4. Altın Koza Film Festivali’nde karşılaştığı çirkin baskılar, yalnız Baba filmine değil, Türkiye’nin kültür yaşamına ve Yılmaz Güney’in kişiliğine yönelmiş saldırı niteliği taşıyordu.

Detaylarını bu kitabın 3. bölümünde bulacağınız “Baba Olayı” ülkemiz kültür tarihine bir utanç belgesi olarak geçecektir.Ancak, inançlarını en küçük faşist baskıyla değiştirenler, sıkıyı görünce kurtuluşu döneklikte bulanlar tarihin çöplüğünü boyladıkları halde, eserleriyle emekçi halkın bilinçlenmesine güç veren bütün kültür emekçileri geçmişte olduğu gibi gelecekte de onurlu yerlerini almaya devam edeceklerdir.

Yılmaz Güney’in Baba filminin senaryosu Bekir Yıldız’ın “Üç Yoldaş” adlı öyküsünden esinlenilerek yazılmıştı. Yıldız’ın “Üç Yoldaş”ında yer alan birinci Yoldaş’ın Almanya serüveni, Baba’nın ilk bölümünde yansıtılmıştı.Bu nedenle okurun bir filmin oluşmasında etkinliği olan öğeleri daha iyi kavraması için kitabı Yılmaz Güney’in senaryosu ve Bekir Yıldız’ın öyküsü bütünüyle alınmıştır.Böylece okur, filmle ya da filmin ana senaryosu ile esinlenilen öyküyü rahatlıkla karşılaştırma olanağını bulabilecektir.

İrfan Ünal‘ın yapımcılığını,Yılmaz Güney‘in yönetmenlik ve senaryo yazarlığını üstlendiği filmdir.Filmin konusu,fakir bir aile babasının,Almanya’ya işçi olarak gidişinin sudan bahanelerle önlenmesi üzerine bir cinayeti suçsuz olduğu halde para karşılığı kendi üzerine alması ve hapiste geçirdiği onca yıldan sonra,serbest kalarak oğlunu mafyaya karışmış,kızını ise kötü yollara sapmış bir halde bulması,tüm bunlar sonucunda,hapse düşmesine sebep olan,karısına tecavüz eden,oğlunu mafyaya sokan adamdan intikam alma hırsıyla dolmasıdır.Fakirliği temel konu olarak ele alan ve duygusal bir tarza sahip bir filmdir.Filmin müziğini Metin Bükey yapmıştır.Daha sonra İbrahim Tatlıses tarafından bir uyarlaması daha yapılmıştır.

Ülke: Turkey
Süre: 96 min
Tür: Drama
Yönetmen: Yilmaz Güney
Yazar: Yilmaz Güney, Bekir Yildiz
Oyuncular: Yilmaz Güney, Müserref Tezcan, Kuzey Vargin, Aytaç Arman, Mehmet Büyükgüngör, Faik Coskun, Oktay Demiris, Salih Demiris, Muammer Gözalan, Nedret Güvenç, Osman Han, Ahmet Karaca, Güven Sengil, Ali Seyhan, Ender Sonku

Eklenme : 25.04.2014 Gösterim : 6073


SENDE YORUM YAP !
Bu Habere 1 Yorum Yapılmıştır.
  • nLy diyor ki ;
    25 Nisan 2014 15:48

    Yılmaz Güneyin eşsiz oyunculuğuyla dramın en iyisi..çok izlediğim filmlerden biri:)