Savaş Ay Cenaze Töreni Görüntüler-Videolar izle 11 Kasım 2013

11 kasım 2013..Usta gazeteci ve televizyoncu Savaş Ay bugün Sabah Gazetesi, CRR Konser Salonunda  yapılan törenlerin ardından Fatih Camiinde kılınan ikindi namazını müteakip Topkapı Mezarlığında sevenleri tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

CENAZE TÖRENİ GÖRÜNTÜLERİ TIKLA İZLE

Büyük ustaya Allahtan rahmet, sevenlerine ve ailesine sabır diliyoruz..

savaş ay cenazesi1

İLK TÖREN SABAH GAZETESİ BİNASINDA

Hayatını kaybeden usta gazeteci Savaş Ay için yıllardır çalıştığı Sabah Gazetesi önünde tören düzenlendi. Savaş Ay’a veda eden mesai arkadaşları duygusal anlar yaşadı. Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden usta gazeteci Savaş Ay Sabah Gazetesi önünde düzenlendi. Törene Savaş Ay’ın ailesinin yanı sıra Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Turkuvaz Medya Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erdal Şafak, gazeteci dostları ve mesai arkadaşları katıldı. Savaş Ay’ın meslek hayatı boyunca başından çıkarmadığı şapkası da tabutun üzerine konuldu. Gazete binası önündeki törende konuşan Erdal Şafak, “Savaş Ay’ı en iyi kim anlatabilir. Elbette Savaş Ay. Yazılarıyla, anılarıyla, belleğimize kazınanlarla” dedi. Savaş Ay’ın 14 Ekim tarihli yazısının bir bölümünü okuyan Şafak, “Hoşçakal sevgili Savaş ve biz bu yalan dünyada gitgide artan yalnızlığımızla baş başa kalıyoruz” diye konuştu. Savaş Ay’ın oğlu Ulaş Can Ay ise törene boynuna astığı babasının fotoğraf makinesiyle katıldı. Gazetecilerin soruları üzerine kısa bir açıklama yapan Ay, “Babamın makinesini ben taşıyacağım artık. Hiç boynundan çıkarmazdı” dedi. Gazete binası önünde düzenlenen törenin ardından Savaş Ay için helallik alındı. Savaş Ay’ın cenazesi daha sonra ikinci törenin yapılacağı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’na götürüldü.

CRR KONSER SALONUNDA 2.TÖREN

Cemal Reşit Rey’deki tören ise Can Dündar’ın seslendirdiği, Savaş Ay’ın hayat hikayesiyle başladı.

Kız kardeşi Işıl Ay, törende yaptığı konuşmanın ardından, Ay’ın vasiyetini yerine getirdi.

Işıl Ayu, “Sanatçı bir ailenin oğluydu, 55 yıllık abimdi.. Hastane odasında otururken, bana bir vasiyeti oldu. Bu vasiyeti burda herkesin huzurda söylemek istedim. ‘Yine O Menekşe Gözler Aralı’ şarkısını çok severdi, annem bizi o ninilerle büyüttü. ‘Lütfen, mezarımın başında bana bu ninniyi mırıldanır mısın?’ dedi. Şimdi bu üzüntümle çok zor olacak, ama onun için söyleyeceğim” dedi ve gözyaşları içinde sesi titriyerek söyledi.

“Yine o menekşe gözler aralı
Oya kirpiklerde yaşlar sıralı
Uyu ey gönlümün nazlı maralı

Susun garip kuşlar
Ötmeyin susun
Güzeller güzeli yavrum uyusun”

Işıl Ay, konuşmasına “Mekanı cennet olsun, rahat uyusun..”  sözleriyle son verdi ve ardınan abisi için yazdığı bir şiiri okudu.

‘KAN KUSARAK HABERE GİDEN BİR GAZETECİYDİ’

Tören öncesi gazeteci arkadaşları Savaş Ay’ı anlattı.

Korcan Karar, “Savaş Abi’yi anlatmak için uzun bir program lazım. Sevgili Savaş o tabutun içinde, muhabir olarak ölen bir gazeteci. Kan kusarak, son dönemine kadar habere giden bir gazeteciydi. Haberle yaşayan, haberle kalkan bir meslek büyüğümdü benim.

Aslında Savaş Abi haberle bütünleşmiş bir adamdı, Dolmabahçe’de gazetecilerin toplandığı kafeyle bütünleşmiş biriydi. Uyumazdı, soluğu orada alırdı. Arka sokakları iyi bilirdi, tek derdi haberdi.

Bugün Türk televizyonlarına, A Takımı gibi bir program hediye etti. Arka sokakların programıydı. Bilmediklerimizi oradan öğrendik.

Son anına kadar haberin, hastalığı insanlara nasıl anlatırımın peşindeydi.

‘UTANIYORUM’

Halit Kıvanç, “Utanıyorum. Ondan kaç yaş büyük bir abisi olarak ben burda… Konuşmakta zorlanıyorum. Nur içinde yatsın, diyecek bir şeyim yok. Öz evlatlarından birini kaybeden baba gibiyim.”

“ONU ÖLÜME UĞURLAMIYORUM”

Tayfun Talipoğlu, “Masa başı programcılığından, olay yeri programcılığına geçirdi. Hiç “gazete ya da televizyon yönetici olayım” demedi, “beni sokaktan almayın” dedi. Bir insan hastaneye yatana kadar elinde fotoğraf makinesiyle dolaşıyorsa, bu başka bir sevdadır. Ben, onu ölüme uğurlamıyorum, meslek hayatındaki 40’ıncı yılını kutlamak için burdayım.”

Cemal Reşit Rey’de düzenlenen tören; ailesi, sevenleri ve meslektaşlarının sahneye çıkarak Savaş Ay’a verdiği son selamın ardından sona erdi.

savaş ayın kardeşi ışıl ayın veda konuşması

SAVAŞ AY’IN KARDEŞİNİN KONUŞMASINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Usta gazeteci Savaş Ay, gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı. Fatih Camii’ndeki törene, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı.  Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden usta gazeteci Savaş Ay için uzun yıllardır çalıştığı Sabah Gazetesi’nde, ardından Cemal Reşit Rey Konser Salonu’na iki ayrı tören düzenlendi. CRR’deki törenin ardından usta gazetecinin cenazesi Fatih Camii’ne getirildi. Burada düzenlenen törene Savaş Ay’ın yakınlarının yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, AK Parti Milletvekili Hakan Şükür ile çok sayıda kişi katıldı.

savaş ay cenazesi2
Başbakan Erdoğan’ın programı müsait olmadığı için törene katılamadığını belirten Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “Hepimizin başı sağ olsun. Allah rahmet eylesin. Başbakanımız adına, hükümetimiz adına tüm sevenlerine, ailesine başsağlığı diliyorum. Başbakanımız bizzat son yolculuğuna uğurlamak için buraya geleceklerdi ama programları müsait olmadı. Başbakanımız ve hükümetimiz adına ben ve diğer arkadaşlarımız katıldı. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Seveni çok olan birisiydi. Arkasından dua edeni çok” diye konuştu.
Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ise, “Hepimizin tanıdığı çok değerli bir isimdi. Savaş Ay koşardı, coşardı, coştururdu. Savaş Ay’ın yenilikçi, çok iyi bir kimliği vardı. Savaş Ay zaman zaman bizi hep duygulandırır, zaman zaman da hüzünlendirirdi. Bugün o hüzünlendirdiği anlardan birisi. Mekanı cennet olsun” dedi. Cenaze töreninde Savaş Ay’ın yeğeni, tabuta sarılıp uzun süre gözyaşı döktü. İkindi vakti kılınan cenaze namazının ardından Savaş Ay’ın cenazesi omuzlara alınarak cenaze aracına taşındı. Bakan Çelik ve Başkan Topbaş da bir süre cenaze aracının arkasından yürüdü. Savaş Ay’ın cenazesi toprağa verilmek üzere Topkapı Mezarlığı’na götürüldü.

savas-ay-son-yolculuguna-ugurlaniyor-video

Savaş Ayın cenaze töreni canlı izle, Savaş Ayın cenaze töreni canalı hangi kanalda, Savaş Ay cenaze töreni ne zaman nerede, Savaş Ay cenazesi hangi camiden kalkacak, Savaş Ayın cenaze töreni nerede saat kaçta, Savaş Ay 11 kasım 2013 haberleri, Savaş Ay hangi mezarlıkta toprağa verilecek, Savaş Ay cenaze namazı hangi camide kılınacak, Savaş Ay cenaze töreni programı, Savaş ayın cenazesine katılanlar neler dediler, Savaş Ayın cenazesine hangi ünlüler katıldı, Savaş Ayın cenazesinden görüntüleri

 

 

 

HASTANEDEN VEFAT AÇIKLAMASI

Savaş Ay’ın vefatına ilişkin gazetecilere açıklama yapan İstanbul  Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Doç. Dr. Özgür Yiğit, Ay’ın uzun süredir  mücadele ettiği hastalığı sebebiyle 1,5 ay önce hastanelerine geldiğini söyledi.

Ay’ın tedavisinin olumlu gittiğini ve düzelmek üzere olduğunu anlatan  Yiğit, “Kesin tedavi için ameliyat hazırlığı yapıyorduk ancak bugün gelişen kanama ve kalp durması sebebiyle hastamızı kaybettik. Bugün siz gazetecilerin  öncüsü olan ve ülkemizin büyük değeri Savaş Ay’ı maalesef kaybetmiş bulunuyoruz.  Bu kaybın üzüntüsü içerisindeyiz” diye konuştu.

Savaş Ay’ın kız kardeşi Işıl Ay da ağabeyi için 11 Kasım Pazartesi günü saat 10.00’da Sabah gazetesi önünde ve saat 11.30’da CRR Konser Salonu’nda tören düzenleneceğini söyledi.

Ay, ağabeyinin cenazesinin aynı gün, Fatih Camisi’nde ikindi vakti  kılınacak namazın ardından Topkapı Mezarlığı’nda toprağa verileceğini kaydetti.

SAVAŞ AY KİMDİR?

 

Şükran ve Turan Ay’ın oğlu olarak dünyaya geldi. Marmara Ticari Bilimler Akademisi’nde eğitimini tamamladı. Gazeteciliğe 1974 senesinde Dünya gazetesinde muhabir olarak başladı. Tercüman, Vatan, Milliyet, Sabah gazetelerinde ve Akajans’ta görev aldı. atv, TGRT, Kanal D, Kanal 6, Show TV, Flash TV, tekrar atv, Star TV ve Kanal 1’de A Takımı adlı tartışma programını yaptı. İngilizce bilmektedir. 2000 yılında Beyazıt Öztürk ve Kerem Alışık’ında oynadığı Dansöz adlı filmin yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını yaptı. Ulaş Can Ay isimli, ses sanatçısı bir erkek çocuğa ve Sanem Ay adında, bir kız çocuğa sahiptir.

SAVAŞ AY KİMDİR

 

 

 

 

 

Tarih : 11.11.2013 Gösterim : 1418
Bu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !
Yorum yapma kapalı.
DİĞER VİDEOLAR