20 Nisan Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in Doğumu (M.571)

Hz. Muhammedin (s.a.v.) Doğumu

Efendim
Gelişinle birlikte aydınlandı
milyonlarca yıllık, o köhne saray
Seninle şenlendi
ruhlara çöken o izbe yalnızlık
Seninle huzura erdi o
on sekiz bin alem
ve seninle anladı
eşref-i mahlukat olduğunu
aslını unutan o köhne alem

Hz. Muhammed (s.a.s.) Milâddan sonra 571 senesi, Fil Yılı’nda, 12 Rebiülevvel (20 Nisan) pazartesi gecesi sabaha karşı, Mekke’de doğdu. Arapların takvim başı olarak kullandıkları “Fil Vak’ası”, Peygamberimiz (s.a.s.)’in doğumundan 52 gün kadar önce olmuştu. Abdülmuttalib, torununun doğumu şerefine verdiği ziyâfette çocuğun adını soranlara: “–Muhammed adını verdim. Dilerim ki, gökte Hakk, yeryüzünde halk, O’nu hayırla ansınlar…” cevâbını verdi. Annesi de ona “Ahmed” dedi. Muhammed, üstünlük ve meziyetleri anılarak çok övülen demektir. Ahmed ise Cenab-ı Hakk’ı yüce sıfatları ile öven, hamt eden kimse demektir.

Peygamberimizin Doğumunda Meydana Gelen Mucizeler

Peygamberimiz (s.a.s.)’in doğduğu gece bir takım olağanüstü olaylar meydana gelmiştir. O gece İran Kisrâsı (Kralı)’nın Medâyin şehrindeki sarayının 14 sütûnu yıkılmış, Mecûsîlerin İran’da Istahrâbat şehrinde bin yıldan beri yanmakta olan “ateşgede”leri sönmüş, Sâve (Taberiyye) gölü yere batmış, bin yıldan beri kurumuş olan Semâve deresi’nin suları taşmış, Mecûsîlerin büyük bilgini Mûdibân korkunç bir rüya görmüş, Kâbe’deki putların yüz üstü devrildikleri görülmüştü. Gerçekten O’nun doğması ile bütün dünyada hüküm sürmekte olan cehâlet ve küfür ateşi sönmüş, putperestlik yıkılmış, zulmün baskısı son bulmuştur.

Tarih : 20.04.2014 Gösterim : 10293


SENDE YORUM YAP !
Bu Habere 2 Yorum Yapılmıştır.
 • baran diyor ki ;
  12 Nisan 2013 19:06

  çok güzel olmuş hazırlayanın ellerine sağlık BU KUTLU HAFTA DA
  EFENDİMİZİ ÖRNEK ALARAK ONA GÖRE YAŞAYALIM HERKESİN KUTLU DOĞUM HAFTASI KUTLU OLSUN

 • YAHYA ALKAN diyor ki ;
  20 Nisan 2017 17:36

  bugünün aşkına inşallah bütün günahlarımızı ve sıkıntılarımızı giderir inşallah efendimizin kutlu doğum haftası kutlu olsun AMİN… İNNEKE MÜRSELİN

DİĞER VİDEOLAR