1-2 Mayıs 2014 Nihat Hatipoğlu Regaip Kandili duası

Regaib Kandili 2014 yılında Perşembe gecesine denk geliyor. 1 Mayıs 2014 Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece Regaib Kandili.. Regaib Kandili gece boyunca ibadetle geçirilmesi gereken özel gecelerden biri. Regaib Kandili kelime anlamı olarak ‘Pek çok ihsan’ anlamına gelir. 

Nihat Hatipoğlu Regaib Kandili duası bilmeyenler için en iyi dualardan biri. Bu özel gecede Nihat Hatipoğlu Regaib Kandili duasını edebilirsiniz. Regaip: Cenab-ı Hakk engin rahmetiyle tecelli edip sonsuz mağfiretiyle muamelede bulunduğu için geceye bu isim verilmiştir.

nihat-hatipoglu1

Röportajın sonunda Nihat Hatipoğlu’nun okunmasını tavsiye ettiği özel dualar da var…İşte o röportaj…Sayın Hatipoğlu, Regaip Kandili’nden bahsedebilir misiniz?

Regaip Kandili üç ayların başlangıcıdır, Hz. Peygamberin bu dönemde “Allah’ım bize Recep ve Şaban’ı mübarek kıl ve Ramazan’a ulaştır!” şekllinde dua ettiğini biliyoruz. Bu aylar Peygamberimizin bol bol oruç tuttuğu aylardır aynı zamanda, fakat kaynaklarda Hz. Peygamberin üç ayların tamamını oruçlu geçirdiğin dair bir bilgi bulunmamaktadır. Perşembe ve Pazartesi oruçları ve bu bu ayların; 13, 14 ve 15. gecelerinde tuttuğu oruçlar bilinmektedir. Regaip Kandili, Recep ayının başlangıcıdır. Bize Ramazan’ı müjdeler. Recep ve Şaban, Ramazan’a hazırlık aylarıdır.

Hz Peygamberin bu gecelere özel okuduğu bir dua var mıydı?

Bu gecede okunması makbul olan dualardan biri de yine Hz. Peygamberin de okuduğu “Allah’tan mağrifet dilerim, Allah tektir, ona tevbe ederim” şeklindeki duadır. Bu önemli bir duadır. Allah CC’nin, “Bu duayı okuyan kimselerin günah defterlerini kaldırın” buyurduğu da rivayetler arasındadır. Regaip kandili ile ilgili önemli bir iddiada Peygamber efendimizin anne rahmine bu gece düştüğü iddiasıdır.

Kandillerin gerçekte olup olmadığı da çok tartışılıyor, ne söylemek istersiniz?

Kandillerle ilgili; kandiller vardır, kandiller yoktur tartışmalarını çok anlamsız bulduğumu söylemek isterim. İslam’da mübarek zaman ve mübarek mekân kavramı vardır. Kuran’ın indirilişi ile ilgili olarak, Kadir gecesine atfen, ‘diğerlerinden daha mübarek bir gecede indirildi’ ifadesi vardır. Kadir gecesi diğer gecelerden daha hayırlı kılınmıştır. Buradaki hata şu olabilir. Bütün yılı lakayit bir biçimde; ibadetten, hayır hasenattan uzak geçirip, bunları bir güne ya da bir geceye indirgemek yanlıştır. Tabi bu bize daha kolay geldiği için bu tarz bir davranış şeklini benimsemiş olabiliriz, ama ibadetlerde makbul olan ibadetin sürekliliğidir! Bir gecede bin rekat namaz kılıp yılın diğer günlerini boş geçirmek doğru bir davranış şekli değildir. İbadetimiz az da olsa sürekli olmalıdır. Kapı kapanmıyor kapı hep açık, ama bu kapıdan girmek için bir yol bulmalıyız…

Kandil kutlayıp da annesine babasına küfreden göremezsin, kandil kutlayıp da ardından içkiye kumara giden göremezsin, kandiller insanı iyiliğe güzelliğe ve tabi Allah’a yaklaştırır.. Onun için; kandil yoktur, şu yoktur, bu yoktur türü açıklamaları kusura bakmayın, ama ‘gevezelik’ olarak görüyorum. Özel günler ve geceler vardır, cumalar vardır, kandiller vardır, bunları hayırlara bir vesile, bir imkân olarak görmek gerekir.

Neler yapılmalı bu akşam?

Küsleri barıştırmak, babayı anneyi aramak, özellikle yoksulları, yetimleri doyurmak bu gecenin faziletlerindendir. Dilenen fakir vardır, dilenmeyen fakir vardır! Gidip onları arayıp bulmak lazım.. Anne ve babalar çok önemli! Bu geceler anne babalarımızın ellerini, ayaklarını öpmemiz gereken, onları hoş tutmamız gereken geceler… Bu özel günler barışmaya vesile olmalı, küslük üç gündür, üç günden sonra bunu sürdürmemek gerek, bu günleri barışmalara da vesile kılmak gerekir! İnsanlar bir araya gelip bol bol Allah’ı zikretmeliler, O’nu anmalılar bu akşam. Bunlar özel iklimler özel mevsimlerdir, bunları dua için tövbe için Allah’a yakarış için birer fırsat olarak görmek lazım!

Peygamberimiz zamanında bu tarz kandil kutlamaları var mıydı?

Bu dönemdeki kadar organize ve camilerde topluca yapılan ibadetlerden bahsetmek zor tabii. Onlar Regaip dememişler de mesela Recep’in ilk perşembesi demişler…

Hz. Peygamberin sahabesi bu tip özel gecelerde, tesbih çekerek, Allah’ı zikrederek, şimdiki imkânlarda olmasa da -kimi zaman bellki birkaç hurma dağıtarak- yemek dağıtıp fakirleri doyurarak, bol bol Kuran okuyarak bu geceleri geçirmişlerdir. Bir gecede Kuran’ın tamamını okuyan sahabeler vardır… Elbette ki Allah istediği her mekanı ve her geceyi mübarek kılabilir, ama İslam hallkı kandil mantığı, biraz önce de söylediğim gibi özel gün ve geceler anlayışı olan bir toplumdur..

Bu tip geceler günahları tartmak için de bir fırsat mı?

Biraz önce bahsettiğim muhteşem kadro, Peygamberin sahabileri, çok takva sahibi olmalarına, hayatlarının her anı kandil dikkatinde geçmesine rağmen, kendilerini sık sık hesaba çeker ve amellerini yeterli bulmazlardı. Bizim de bu noktadan hareketle, burayı kıstas alarak, kendimizi değerlendirip tartmamız aynı yöntemle hareket etmemiz gerekiyor.. Tövbe kapısı her zaman açıktır.

Bu geceye özel bir dua var mı?

Benim her zaman tavsiye ettiğim bir dua var! Peygamberimiz (SAV)’in HZ. Aişe’ye öğrettiği dua Allahım! Sen affedicisin, affı da seversin, beni affet! Farklı dualar var onları da ilave edebiliriz.

Regaib Kandili gecesinde Nihat Hatipoğlu duası..

bbnm

Tarih : 29.04.2014 Gösterim : 1250

Bu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !
DİĞER VİDEOLAR