Rasathaneden yıldızları keşfe davet

imagesAnkara Üniversitesi Rasathanesi, başkentli gökyüzü meraklılarını 2 Ağustos Pazar günü düzenleyeceği etkinlikte yıldızları ve gezegenleri keşfe davet ediyor.

AA muhabirinin Ankara Üniversitesi Rasathanesi yetkililerinden aldığı bilgiye göre, 2009 Dünya Astronomi Yılı kapsamında 2 Ağustos Pazar günü saat 20.00’den itibaren halk günü etkinliği düzenlenecek.

Her yaştan gökyüzü meraklısının 2 Ağustos Pazar günü yıldızlar altında dopdolu bir gece geçireceği etkinlikte, uzmanlar eşliğinde gözlem yaparak gökbilime ilişkin merak edilen sorulara da yanıt bulunabilecek.

Çıplak gözle gökyüzü tanıtımının yapılacağı halk gününde, takımyıldızları, Satürn ve Jüpiter gezegeni ile birlikte Ay, yıldız kümeleri ve galaksilerin teleskoplarla izleneceği görsel bir şölen planlanıyor.

Etkinlikte, AÜ Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ethem Derman’ın bol karikatürlü ve mizahlı anlatımıyla renklendireceği ”Rakamların Dili Var mı?” isimli sunumu da katılımcıları neşeli bir yolculuğa çıkaracak.

Katılımcılar, etkinlik boyunca gözlem araçlarının ve rasathanede kullanılagelen aletlerin zaman içindeki gelişimini Rasathane Müzesi’ni ziyaret ederek yakından görme fırsatına da sahip olacaklar.

Etkinlikle ilgili detaylı bilgiye http://rasathane.ankara.edu.tr adresinden ulaşılabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.