Bilim dünyasını hayrete düşüren olay!

goz-2279_icAlmanya’da bilimadamlarını şaşkına çeviren bir olay yaşandı.
Beyninin yarısı gelişmemiş olarak dünyaya gelen 10 yaşındaki Alman kız sadece tek gözüyle, iki gözü varmış gibi görebiliyor…

Adı açıklanmayan küçük kız, sadece tek gözünü kullanmasına rağmen, sağlıklı insanlar gibi iki gözün sağladığı görme yetisine sahip.

Dünyada bir eşine daha rastlanmamış olan vakada, küçük kızın henüz anne rahmindeyken beyninin sağ lobunun gelişmemiş olduğu belirtiliyor. Normalde beyninin yarısı alınan diğer hastalarda -sözgelimi ağır sara hastalığının tedavisinde – her iki gözde de görme kaybı olduğu kaydediliyor.

Uzmanlar, Fonksiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme’yi (fMRI) kullanarak kızın beyninin, sağ ve sol görme alanlarından lında sanki sağ lob varmış gibi nasıl bilgi alabildiğini araştırdı.

Normal koşullarda sol ve sağ görme alanlarının, beynin karşılıklı taraflarınca yönlendirildiğini ve planlandığını belirten uzlanlar, Alman kızın beyin taramalarında normalde sağ loba gitmesi gereken retina sinirlerinin beynin sol tarafına yönlendiğinin görüldüğünü açıkladı.

Dr. Lars Muckli, “Araştırma, sıra, görme haritaları oluşturmak üzere kendini organize etme mekanizmalarına geldiğinde beynin şaşırtıcı bir şekilde ne kadar esnek olabildiğini gösteriyor” diye konuştu.

Küçük kızın, beyninin sağ lobunun gelişmemiş olduğu, üç yaşındayken sol tarafındaki istemsiz kasılmalar nedeniyle MR çekilmesi sonucu ortaya çıkmış.

Almanya’daki Max Planck Enstitüsü Beyin Araştırmaları Merkezi’nden Dr. Muckli’nin mucizenin nasıl gerçekleşebildiğini anlatan çalışması, ABD’de de yayınlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.