3g’de Bir İlk Daha

Bugünden itibaren hayatımıza giren 3 Generation (3G) telefonlarla Türkiye’de bir ilk daha yaşanıyor. Görüntülü konuşturan ve televizyon izlemeye imkan tanıyan cihazlar Türkiye’de üretiliyor. Şu anda test aşamasında bulunan 3G cep telefonları önümüzdeki günlerde piyasaya sürülecek. İsimleri sır gibi saklanan iki firmanın bir araya gelmesiyle üretilen görüntülü telefonlar sayesinde Türkiye’nin yaklaşık 5 milyon lirasının yurt dışına çıkması önlenecek.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, cep telefonu sektörünün baştan sona değiştiren 3G ile gelen üretim müjdesini CİHAN’a açıkladı. Başkan Acarer, 3G uyumlu cep telefonlarının Türkiye’de üretildiğini belirtti. Konsorsiyumlar aracılığıyla 3G’ye imkan tanıyan cihazların Türkiye’de yapıldığını kaydeden Acarer, “Ulaştırma Bakanımız çok sıkı takip ediyor. Destekliyor. Üretim bitti test aşamasındalar. Çok yakında piyasaya verilecek.” dedi.

VATANDAŞ YERLİ 3G CEP’LERİ ALSIN

Modeli şekli ithal telefon kadar olmasa da vatandaşın bu ürünleri alarak desteklemesi çağrısında bulunan Acarer, 3G uyumlu cihazların Türkiye’de üretilmesinin binlerce gencin iş sahibi olması anlamına geldiğini ifade etti. Bu telefonların bakım yerlerinde de bin kişinin çalışacağını aktaran Acarer, cep telefonu ithalatı sebebiyle yurt dışına çıkan paraların azalacağını belirtti. Üretimi konsorsiyumun yaptığını dile getiren Acarer, “Birkaç firma bir araya geldi; üretimi ayrı bir yerde yapıyorlar tasarım başka yerde, entegrasyonu başka yerde. Deneniyor şu anda.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.