Habeler, haber
DOLAR
8,671 / 0,08
EURO
10,293 / 0,00
ALTIN
499,544 / 0,05
BİST
1.392,6 / 1,16
Güneşli
İstanbul: Güneşli
19°
 • NAMAZ
  VAKİTLERİ
 • HAVA DURUMU
 • ÜYELİK GİRİŞİ

E-Bilet (Elektronik Bilet) nedir, avantajları-dejavantajları

E-Bilet (Elektronik Bilet) nedir, avantajları-dejavantajları
Eklenme : 13 Nisan 2014 18:31    Güncelleme : 13 Nisan 2014 18:21    Okunma : 1503

Futbolda bazı stadlarda nisan 2014 de uygulacak e-bilet nedir, yararları, zararları, uygulaması..

Türk futbolunda elektronik bilet (e-bilet) uygulamasına bu ay geçiliyor.

Son zamanlarda Türkiye’deki futbol maçlarına girişlerde kullanılacak olmasıyla gündeme gelen elektronik bilet yani e-bilet bir süredir havayolu şirketleri tarafından kullanılan bir uygulama. E-bilet, kağıt bilet ile aynı işleve sahip ancak, kağıt kullanımını ortadan kaldırıp, kullanıcılara kolaylık sağlamak için kullanılan bir bilet sistemi olarak tanımlanabilir.2013-14 sezonunda Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), stadyumlardaki futbol maçlarının girişlerinde elektronik biletin kullanılacağını duyurması da birçok taraftarın dikkatini e-bilet üzerine topladı.

Bu uygulama havayolu firmalarınca, havalanındaki yolcuların işlemlerini hızlandırmak ve kolaylaştırmak için kullanılıyor. Havayolu firmaları kişinin uçuş bilgilerini, saatini, hangi sefere gittiğini ve hangi kapıdan geçiş yapacağı gibi bilgileri kağıt bilet yerine elektronik bilet üzerinden kullanıcıya sunuyor. Tüketiciler bu elektronik bilet ile sadece kimliklerini göstererek havaalanlarında check-in yapabiliyorlar. Kullanıcılar dilerlerse bu elektronik biletlerin çıktısını bilgisayarlarından alabiliyorlar ya da mobil cihazlarına gelen QR kodlar ile uçağa biniş yapabiliyorlar.

Futbol Federasyonu’nun bu uygulamaya gitme kararının arkasında ise özellikle “sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesi” yatıyor. Kişiye özel olarak yapılacak olan e-biletler futbol kulüplerince hazırlanacak ve bu kartların üzerinde kişilerin adı soyadı, TC numarası ve fotoğrafı bulunacak. Bu sistemle ilk etapta 5 milyon taraftarın kayıt altına alınacağı belirtiliyor.İşin siyasi boyutunu bir kenara bırakırsak, e-bilet teknolojisinin kullanıcılara ne gibi avantaj ve dezavantajları olabileceğini ele almak gerekiyor. Bu teknoloji ilerleyen dönemlerde daha yaygın olarak kullanılabilir ve özellikle akıllı telefonlardaki NFC (yakın temas teknolojisi) ile bu sistem mobil cihazlara taşınabilir.

Özellikle iOS6 ile iPhone, iPod ve iPad’e gelen Passbook uygulamasıyla elektronik bilet teknolojisinin yüzü oldukça değişebilir. Kısaca bu uygulamaya değinecek olursak; kullanıcılar internet üzerinden bilet aldıktan sonra uçuş bilgilerini “Passbook” ile kaydet seçeneği seçtiklerinde, kullanıcıların telefonlarına bir barkod ve uçuş bilgilerinin yer aldığı bir mesaj geliyor. Bir uygulama üzerinden takip edilen bu sistemden uçuş bilgileri takip ediliyor ve sistem otomatik olarak bir kapı değişikliği olduğunda kullanıcıya mesajla bildirim gönderiyor. Böylelikle herhangi bir değişiklik anında kullanıcı haberdar ediliyor. Bu uygulamayı kullanan kişi check-in için sıra beklemiyor, güvenlik kontrolünden sonra telefonundaki kodu okutup uçağa biniyor.

Peki, bu sistemin yararları ve faydaları neler olur?

Apple_Passbook_airlinesiPhone “Passbook” uygulamasından örnekler

Aşağıda e-biletin şu anki kullanım alanlarını ele alarak artıları ve eksilerini ele almaya özen gösterdik; ancak yeni yeni kullanılmaya başlanan bir teknoloji olduğu için ilerleyen zamanlarda bu ürünün kullanım alanlarının genişleyerek yeni avantajlar ve beraberinde dezavantajlar da getirebileceğini de not olarak eklemekte yarar var.

E-biletin avantajları

 1. E-biletin avantajlarından en önemlisi vakit kaybını ortadan kaldırıyor olması diyebiliriz. İnternet üzerinden yapılan ödeme ile herhangi bir acenteye gidip, sıra bekleme derdi ortadan kalkıyor.
 2. Elektronik biletlerin çalınması mümkün değildir. Üzerinde kişisel bilgiler yer aldığı ve kontrol sırasında bu kimlik bilgileri kontrol edildiği için güvenliği yüksektir.
 3. Normal biletlerde olduğu gibi unutma riski de bulunmaz. Eğer biletinizi unutursanız mecburen geri dönüp almanız gerekir, ancak e-biletinizdeki bilgilerin çıktısını istediğiniz zaman alabilir ve kullanabilirsiniz.
 4. Söz konusu bir uçuş olduğunda rötar ya da kapı değişikliği gibi durumlarda e-bilet ile bilgilerinizi takip ederek, değişiklikleri öğrenebilirsiniz ve böylelikle bilgileriniz otomatik olarak güncellenmiş olur.
 5. Bileti bir acenta veya başka bir aracı kurumdan aldığınız takdirde ekstra bir ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz; ancak e-bilet ile internet ortamı üzerinden havayolu firmasının belirlediği fiyattan biletinizi alabilirsiniz.
 6. Online check-in yapıldığında, havaalanında sıra beklemeden e-biletiniz ile doğrudan uçağa gidilebilir. Böylelikle havaalanına gitmeden oturacağınız koltuğu seçebilir ve check-in sırası beklemezsiniz.
 7. E-biletin dezavantajları ve hukuki boyutu
 8. E-biletin kullanılabilmesi için kişisel bilgilerin paylaşılması gerekiyor ve tabii ki bu da bir gizlilik politikasına ihtiyaç duyulması anlamına geliyor. Kullanıcıların kişisel bilgilerinin başka hiçbir kurumla paylaşılmaması lazım.
 9. E-bilet sistemindeki bu bilgilerin ticari amaçlarla da kullanılmayacağının hizmet sağlayan kurum tarafından belirtilmesi şart; aksi takdirde kullanıcıların gizliliği ihlal edilmiş olur.
 10. Kişisel bilgilerin tek bir tarafta toplanması, kurumda sınırsız yetki durumu yaratabilir. Özellikle futbol karşılaşmaları için tasarlanan e-biletteki kişisel bilgilerin hepsinin TFF’de bulundurulması doğrudan resmi kuruluşları da kapsayabilir, bu kurumlar tarafından da kişinin rızası olmadan bilgilerin kullanılması kişisel verilerin korunması hakkının özünün ihlali anlamına gelebilir.
 11. Elektronik bilette yer alacak bilgilerin sınırsız erişime açılma durumu söz konusu olabilir ve tabii ki bu da yukarıda bahsettiğimiz konuların ihlaline neden olabilecek bir durum.
 12. Tabii ki e-biletin kullanım alanları genişledikçe, kullanıcıların yasal haklarını koruyacak yasaların da geliştirilmesi gerekiyor, aksi takdirde güvenlik endişesi nedeniyle birçok kullanıcı bu uygulamaları kullanmaya pek sıcak bakmayabilir ve doğru orantılı olarak bu da kurumları etkileyecektir.
 13. Teknoloji beraberinde birçok kolaylığı getirse de, şirketler ticari amaç kaygısıyla tüketicilerin haklarına sahip çıkmadığı sürece bu teknolojilerin kullanımının yaygınlaşması da bir o kadar gecikecektir. Bu nedenle markalar kişisel verilerin gizliliğini koruyacak önlemler alarak bu teknolojileri kullanıcılara sunmalılar.

…..

enerbahce-bastirdi-bilet-fiyatlari-dustu_e6aa8d15-b370-4c06-a0ed-ad10b0f24155_4_8DFEA968-41CA-4A1F-90AB-D05E7F40A0FA2014 sezonunda e-bilet sistemi uygulanmaya başlanacak. İlk etapta 5 milyon taraftarın Futbol Federasyonu tarafından kayıt altına alınması öngörülüyor. Peki sistem neler getirecek?

2011 yılının Nisan ayında yürürlüğe giren Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’un en önemli maddelerinden biri olarak gösterilen ‘elektronik bilet’ uygulamasıyla tribünler yakın takine alınıyor. E-bilet sisteminin en çok dikkat çeken tarafıysa, bilet satın alabilmek için vatandaşlık numarası, fotoğraf, ev adresi ve kimlik bilgilerinin ‘beyan’ edilmesinin istenmesi. Bu bilgilerin istenmesinin ardında fişleme amacı olduğu iddiaları dillendiriliyor. Hukukçulardan, elektronik bilet gerekçesiyle ülke çapında vatandaşlardan bilgi toplamanın ‘fişleme’ sayılacağı ve insan haklarına aykırı olduğu görüşünü belirtenler var.

Cumhuriyet’ten Arif Kızılyalın‘ın haberine göre de, uygulamanın amacı fişleme. Haberde, sistemin, tepki gösteren-isyan eden-hak arayan kesimi bu yolla gözlem altında tutma çabası olduğu vurgulanıyor. Tribündeki en ufak bir protesto sonrasında, toplu gözaltılarla, taraftarlar arasındaki muhaliflerin baskı altına alınması söz konusu. Fakat TFF yetkilileri sistemin pek çok başka amaca hizmet ettiğini belirtiyorlar.

Yüz tanıma devrede

TFF idarecileri, yeni yasadaki elektronik bilet uygulamasının kameralı statlarda gerçek amacına ulaşacağını bildirirlerken, bir TFF yetkilisi, “Eskiden statlarda olay çıkaranlar için kimlik doğrulaması yapılamıyordu. Bu sayede eğer tribünde küfür ettiği veya yasayı çiğnediği belirlenen bir kişi varsa tespit edilecek ve yakalanıp adalete teslim edilecek” dedi.

Alkin: ‘Koltuk kavgalarının da başka olayların da önüne geçilecek

TFF Genel Sekreteri Emre Alkin, elektronik bilet uygulamasına iyi tarafından bakılması gerektiğini savunanlardan. “Kargaşanın önüne ancak bu yöntemle geçeriz” diyen Prof. Alkin, Türk futbolunun tribün terörünü bu yolla engelleyeceğini söyledi. Alkin, “Bu yolla bilet kuyruğu kargaşası ortadan kalkacak. Maça geç geldin, gelmedin, yerine başkası oturdu gibi bir sıkıntı olmayacak. Tribünde olay çıkaran, başkasının hakkına saygı göstermeyen hakkında yasalar öngörüyorsa işlem yapılacak. En azından elinde bıçakla yakalanan ve serbest bırakılan futbolsever haberlerini gazetelerde okumayacağız çünkü hem kamera görüntüsü olacak, hem o eylemi gerçekleştiren kişi belli olacak. Böylelikle aileler çocuklarını güvenle maça gönderebilecek. İyi tarafından bakalım” dedi.

Dünya’nın ilk örneği olabilir

Türkiye e-bilet uygulamasını gerçekleştirirse, bu alanda elektronik ortama komple geçen ilk ülke olacak. Şu ana kadar, Macaristan, İtalya, İngiltere ve İspanya’da henüz ‘planlama’ aşamasında gerçekeştirilen elektronik bilet uygulamasını, Avrupa’nın Barcelona, B.Münih gibi köklü kulüplerinin de test ettiği öğrenildi. Ancak hiçbir ülke mali külfeti de bulunan ‘elektronik bilet’ uygulamasına geçmedi.

Statlar yeterli mi?

* Sivas 4 Eylül Stadı: 15 bin seyirci kapasiteli, kamera sistemi zayıf
*Akdeniz Üniversitesi Stadı (Antalya): 7 bin kapasiteli, kamera sistemi zayıf
*Ankara 19 Mayıs Stadı: 20 bin kapasiteli, kamera sistemi var
*Atatürk Olimpiyat Stadı: 76 bin kapasiteli, kamera sistemi var
*Bursa Atatürk Stadı: 25 bin kapasiteli, kamera sistemi var
*Dr. Necmettin Şeyhoğlu Stadı (KDÇ.Karabük): 8 bin kapasiteli, güvenlik sistemi zayıf
*Elazığ Atatürk Stadı: 15 bin kapasiteli, kapalı devre kamera sistemi var
*Eskişehir Atatürk Stadı: 18 bin kapasiteli, kamera sistemi zayıf
*Avni Aker Stadı (Trabzon): 29 bin kapasiteli, kamera sistemi zayıf
*Kâmil Ocak Stadı (G.Antep): 17 bin kapasiteli, kamera sistemi zayıf
*Kayseri Kadir Has Stadı: 40 bin kapasiteli, kamera sistemi var
*Konya Atatürk Stadı: 22 bin kapasiteli, kamera sistemi zayıf
*Manisa 19 Mayıs Stadı (Akhisar B.): 17 bin kapasiteli, kamera sistemi zayıf
*Recep Tayyip Erdoğan Stadı (Kasımpaşa – Beşiktaş): 15 bin kapasiteli, kamera sistemi var
*Şükrü Saracoğlu Stadı (F.Bahçe): 52 bin kapasiteli, kamera sistemi var
*Türk Telekom Arena (G.Saray): 52 bin kapasiteli, kamera sistemi var
*Yeni Rize Şehir Stadı: 16 bin kapasiteli, kamera sistemi var.
..

‘Hukuki altyapı şart’ 

Avukat Şekip Hardal, kameralı takip sisteminin, holiganizm dışındaki olaylara karışan kişileri tespit etmek için de kullanılabileceğini ve bunun futbolu olumsuz etkileyeceğini şu sözlerle belirtti: ‘Sahalarımızda gerçekleşen holiganizm dışındaki sosyal eylemlerle ilgili de bu kayıtların Cumhuriyet Savcıları tarafından delil olarak kullanılabilme imkanı tabii ki de mevcuttur. Önemli olan yasa koyucunun bu kayıtların tutulmasıyla ilgili hukuki altyapıyı sağlıklı bir şekilde oluşturmasıdır. Aksi takdirde söz konusu uygulamanın farklı sonuçlar doğurması bir eğlence sektörü olan futbolu olumsuz etkileyecektir.’

Taraftarlar Gezi direnişine katıldığı için uygulama erkene mi alındı?

Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı’nın haziran ayında gerçekleşen Gezi Parkı eylemleri sonrası olayların tribünlere sıçramasından çekindikleri için elektronik bilet uygulamasını ‘erken’e alması için TFF’ye ‘rica’da bulunduğu iddia edildi. Sezon başı ile birlikte Şükrü Saracoğlu ile TT Arena Statları’nda sistemin test edilmesi bekleniyor. Ayrıca yeni sezonla polisin stat içindeki önlemlerde aktif görev alması kararlaştırılmıştı. Böylelikle polis ile taraftar e-bilet nedeniyle karşı karşıya gelebilir.

Türkiye hazır değil

Bilet organizasyonları ve taraftarların spor alanına giriş sorumluluğu federasyonlarda olacak. Bu noktada federasyonlar ve kulüpler arasında anlaşmazlıklar yaşanabilecek. Çok sayıda kulübün stada taraftar çekebilmek için dağıttığı ‘ücretsiz’ biletler, yeni yasayla tarih olacak. Maçlara gidecek taraftarların elektronik kartları edinebilmesi, bunları sürekli kullanabilme durumu karmaşık bir halde… Sezon başında taraftar, kombine kart mı yoksa elektronik bilet mi alacak, bunların satışını kulüpler mi, ilgili federasyonlar mı yapacak soruları akıllara takılıyor. Elektronik sistemle kendi adına bilet alacak bir taraftar, stat turnikelerine kimlik bilgileriyle fotoğrafı yüklendiği için kartını başkasına devredemeyecek. Şehir dışından gelen bir kişi, izlemek istediği maça nasıl gidecek, kartını veya biletini ne şekilde alacak bilinmiyor. Ülkede kitlelerin desteklediği büyük kulüplerin seyirci sorunu yaşamayacağı hesaplansa dahi; yeni yasayla özellikle Anadolu ekiplerinin durumu daha kötü hale gelebilecek. Tribünlerini her maç düzenli doldurma konusunda sıkıntı yaşayan PTT 1. Lig, Spor Toto 2. ve 3. Lig takımları elektronik kart sistemine adapte olma, stada taraftar getirme açısından sorunlarla burun buruna kalacak.

Sistem nasıl işleyecek?

İlk planda Kadıköy Şükrü Saracoğlu ve Türk Telekom Arena Statları’nda başlatılacak olan elektronik bilet uygulaması, yasanın getirdiği dayatma nedeniyle 2014 yılının nisan ayına kadar tüm Süper Lig maçlarının oynandığı statlarda uygulanacak. Pilot bölge İstanbul’dan sonra Kayseri, Bursa, Trabzon, Antalya ve Eskişehir’de de e-bilet uygulamasına geçilecek.

Öncelikle kulüp üyeleri, taraftar kart ve kombine bilet sahipleri, ihaleyi kazanan Aktif Bank – Çalık Grubu ortaklığının açacağı ofislere kart başvurusunda bulunacak. Fotoğraflı bir kimlik belgesi görünümündeki ‘e-futbol’ kartının içinde çip adı verilen manyetik bir okuyucu bulunacak. Taraftar gideceği maçın biletini kredi kartı veya benzeri yolla ‘e-kart’ına işletecek. Maç günü turnikeden kartını okutup geçecek olan futbolsever tribündeki yerini alacak, hiç kimse birbirinin yerine oturamayacak. Tribünde olay çıkaran taraftarlar hakkında ise kamera tespiti sonrası yasal işlem başlatılacak.

Tribünde davul yasağı

Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanacak Süper Kupa Finali’ne iki hafta kala, karşılaşma için getirilen yasaklar gündemi sarstı. Kayseri İl Spor Güvenlik Kurulu’nun toplantısı sonrasında, final maçına davul ve vurmalı müzik aletleriyle ‘tahrik edici sözler taşıyan’ pankartların alınmayacağı açıklandı. Galatasaraylı ve Fenerbahçeli taraftarların bu yasaklarla ilgili ortak düşüncesi ise ‘taraftarın sesini kısmak istemeleri’ şeklinde oldu. Sorunların yasak koyarak düzelmeyeceğini düşünen taraftarlar, “Siyasi güçler, kendi istekleri dışında bir şey olsun istemiyor” görüşünde birleşiyor

kaynaklar: t24.com.tr , ticaretmag.comBu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !
 • SİYASET
 • GÜNCEL
 • KÜLTÜR
 • SPOR
 • DÜNYA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10

GÜNÜN HABERLERİ

YAZARLAR

baslik