Çarşı davası başlıyor

Beşiktaş’ın taraftar grubu Çarşı üyelerinin de aralarında bulunduğu Gezi olaylarına ilişkin açılan dava başlıyor. İstanbul Adliyesi’ne akın eden yüzlerce taraftar, sanıklara destek verdi. Çarşı grubuna, bazı Galatasaraylı ve Fenerbahçeli taraftarların da destek verdiği görüldü.
Beşiktaş’ın taraftar grubu Çarşı’nın kurucularından ‘Sarı Cem’ lakaplı Cem Yakışkan ile grubun önde gelen isimlerinden Deve Erol lakaplı Erol Özdil, Halil İbrahim Erol, Numan Bülent Ergenç, Hakan Tezel ve Ayhan Güner’in de aralarında bulunduğu 35 kişi hakkında Gezi olaylarına ilişkin açılan dava başlıyor.
Dava öncesi yüzlerce Çarşı grubu üyesi, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne akın etti. Adliye önündeki alanda toplanan grup, sloganlar atarak yargılanan sanıklara destek verdi. Toplanan grup arasında Fenerbahçe ve Galatasaray formalı taraftarların da Çarşı grubuna destek verdiği görüldü. Duruşma salonu kapısında bekleyen taraftar grubu, burada da sık sık sloganlar attı.
Aralarında İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal’ın da olduğu yaklaşık 100 avukat sanıkları savunmak için duruşmaya katılacak. Sanıklara destek vermek için CHP milletvekilleri Umut Oran ile Mahmut Tanal, Demokratik Gelişim Partisi (DGP) Genel Başkanı ve Kütahya Bağımsız Milletvekili İdris Bal’ın da duruşmayı izlemeye geldiği öğrenildi.
Duruşmanın dakikalar sonra başlaması beklenirken, adliye çevresinde polis yoğun güvenlik önlemleri aldı.

“AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET VE 50 YIL HAPİS”
İddianamede Beşiktaş’ta bulunan Başbakanlık Çalışma Ofisi’ni işgal etmeye çalışmakla suçlanan 35 şüpheli hakkında “Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek’’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edilmişti. Şüpheliler hakkında ayrıca ’’Örgüt kurmak ve yönetmek, örgüte üye olmak, Tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurmak, Sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah veya mermileri taşınması ve bulundurulması, Görevi yaptırmamak için direnme, Kamu malına zarar verme” gibi suçlardan da 50 yıla kadar hapis cezaları istenmişti.
İddianameyi onaylayan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi davanın ilk duruşmasının ise 16 Aralık 2014’te görülmesine karar vermişti.

“2013 HAZİRAN AYINDA GÖZALTINA ALINDILAR”
Gezi Parkı eylemleri sonrasında terör savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Beşiktaş Spor Kulübü’nün tribün grubu Çarşı’nın liderleri Numan Bülent Ergenç, Cem Yakışkan ve Halil İbrahim Erol’un da aralarında bulunduğu isimler 2013 Haziran’ında gözaltına alınıp, tutuklanmıştı. Bir süre tutuklu kalan şüpheliler daha sonra itiraz üzerine serbest bırakılmıştı.
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.