Kategoriler
Spor Haberleri

6. etabın galibi Pello Bilbao

51. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun Denizli-Selçuk Etabının birincisi Caja Rural Takımı’ndan Pello Bilbao Lopez oldu.
Turun altıncı ve en uzun etabı olan Denizli – Selçuk startına 157 bisikletçi katıldı. 165 sporcu ile Alanya’da başlayan tur böylece 8 fire vermiş oldu. Selçuk’ta büyük bir heyecanla karşılanan yarışmacılar, vatandaşların alkışlarıyla Meryemana’ya pedal çevirdi.

ATAKLAR PEŞİ SIRA GELDİ
Genel Ferdi Klasman’da gözü olan takımlar, Davide Rebellin’den Turkuaz Mayoyu alabilmek için 30. kilometreden itibaren yaptıkları yıpratma ataklarını sürekli yeniledi. 3 ayrı kaçış grubu atak yaptı ancak Rebellin’in takım arkadaşları CCC Sprandı Polkowiceli sporcular anında cevap verip, kaçanlara fırsat tanımadı. 50. kilometre geçilirken bu kez 14 sporcunun atağına tanık olduk. Fakat bu deneme de başarısız oldu. Davide Rebellin’in takım arkadaşları bir kez daha Turkuaz Mayoyu vermek istemediklerini bu atağa da yanıt vererek ortaya koydu. Grup yine 157 bisikletçi olarak yola devam ederken, temponun da hayli yüksek olduğu bilgisi geldi.

EN ÖNEMLİ ATAK VE ZAMAN FARKI
Etabın ilk prim kapısına gelinirken, startın başından bu yana elde edilen en büyük zaman farkı yaşandı. Wanty Groupe-Gobert Takımı’ndan Roy Jans, Drapac Takımı’ndan Malcom Rudolph, Topsport Vlaanderen Takımı’ndan Jarl Salomeik ve Torku Şekerspor’dan Ahmet Akdilek atakla kaçış grubunu oluşturdu. Kaçış grubu ana grupla 2 dakika 22 saniye kadar arayı açtı. Kaçış grubunun 34 saniye arkasında da Nippo-Vini Fantini Takımı’ndan Genki Yamamoto yer aldı. Son zaman 5 dakika 17 saniye olarak ölçüldü. Kaçış grubunun arkasında bulunan Genki Yamamoto da öndeki gruptan 1 dakika 30 saniye geri kaldı.

NAZIM’IN ATAĞI KISA SÜRDÜ
Finişe 5 kilometre kala Torku Şekerspor’dan Nazım Bakırcı atak yapıp ön geçti. Ancak ana grup çok geçmeden Nazım’ı yakaladı. Son iki kilometrede Astana’dan Miguel Angel Lopez Moreno atak yaptı. Onu Tinkoff-Saxo’dan Jay Mccarty kovaladı. Davide Rebellin ise onlardan 10 saniye arkada grup içinde kalmayı tercih ederek, durumunu korumaya çalıştı. Bu kez 1 kilometre kala grup iyice parçalandı. Astanalı bisikletçi az bir zaman farkıyla da olsa önde gidiyordu. Atak üstüne atak yapan sporcuların hedefi Rebellin’i tahtından indirmekti. Nitemik 43 yaşındaki sporcu bu ataklara yanıt veremedi. Son metreler görülmeye değer bir finişi bir kez daha gözler önüne serdi. Pello Lopez çizgiyi birinci geçti, ikinciliği tekerlek farkıyla Astana’lı Miguel Angel Lopez Moreno, üçüncülüğü de Para Bustamende kazandı.

BAŞKAN BAKICI: “BU ORGANİZASYON SELÇUK İÇİN BULUNMAZ BİR NİMET”
Cumhurbaşkanlığı 51. Bisiklet Turu 6. Etabı’nın Selçuk’ta tamamlanmasıyla ilgili açıklama yapan Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, turnuvanın Selçuk’un tanıtımı için çok önemli bir fırsat olduğunu dile getirerek, “Denizli – Selçuk Etabı Turnuva’nın altıncı etabıydı. Dolayısıyla Selçuk için bulunmaz bir nimet. Gerçekten tanıtım açısından çok önemli. Bütün dünya bu turnuvayı izliyor. Bu tanıtım açısından bir avantaj. Selçuk doğasıyla, turizmiyle bunu hak eden bir ilçemiz. Sadece bu turnuvaya tanıtım açısından bakmamak lazım” dedi.
Cumhurbaşkanlığı 51. Bisiklet Turnuvası’nın tanıtım açısından olduğu kadar bisiklet ve spor sevgisi açısından da önemli olduğunu belirten Bakıcı, “Bu organizasyonda tanıtımın yanı sıra bisiklet sevgisi de bir taraftan aşılanıyor. Birçok ülkeden birçok insanın katıldığı bir yarışma oldu. Artık bu turnuva iyice oturdu. Ben Bisiklet Federasyonu Başkanlığı’na 51’incisi yapılan Türkiye Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turnuvası için teşekkür ediyorum. Emeği geçen herkesi kutluyorum. Selçuk için olduğu kadar Türkiye’nin tanıtımı açısından da bu tür etkinlikler büyük önem arz ediyor. Bu ve buna benzer etkinliklerin Selçuk’tan başlaması çok iyi bir sonuç veriyor. Biz mutluyuz. Selçuk halkı olarak da bundan keyif alıyoruz” şeklinde konuştu.

TUR YARIN SELÇUK-İZMİR ETABIYLA DEVAM EDECEK
51. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu yarın 166 kilometrelik Selçuk-İzmir etabı ile devam edecek. Yarış St.Jean önünde saat 09.40’da başlayacak. Yedinci etaptan sonra bisikletçilerin tümü İstanbul’a taşınacak. Tur pazar günü Sultanahmet Meydan’ından verilecek İstanbul-İstanbul etabıyla sona erecek.
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.