Yıldırım’dan El Bab ve AP açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, Suriye’de Türk askerine yapılan saldırı ile Avrupa Parlamentosunun (AP) Türkiye kararına ilişkin açıklama yaptı.
Başbakan Yıldırım, Türk Silahlı Kuvvetlerinden yapılan açıklamanın aynen geçerli olduğunu söyleyerek, “Ülkemizin sınırlarımızın güvenliğinden emin olmak için başlatılan bir operasyon. Bu operasyonun halen El Bab civarında bölgenin terörden temizlenmesi için çalışmalar ÖSO ile Türkiye Cumhuriyeti silahlı kuvvetler mensuplarının desteğiyle devam ediyor. Maalesef dün gece yapılan hava saldırısında 3 askerimiz şehit oldu, 10 askerimiz yaralandı” dedi.

AP’NİN TÜRKİYE KARARI
Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile müzakereleri dondurma kararını da değerlendiren Yıldırım, bu kararın Türkiye açısından hiçbir önemi olmadığını söyledi. Yıldırım, şöyle konuştu:
“AB, güvenlik için Türkiye vazgeçilmez derken eften püften nedenlerle böyle kararlar almış olması tam bir çelişkidir. Özellikle AB üyesi ülkelerin liderlerini bu vizyonsuzluğa karşı seslerini yükseltmelerini bekliyoruz. AB, insani değerlerini demokrasi değerlerini bir yandan savunurken, basın özgürlüğünü, konuşma hürriyetini savunurken bir yandan da Rusya’nın basın yayın organlarının kapatılması yönünde kararlar alıyorlar. Bize demokrasi dersi vermeye çalışanların gerçek yüzünü bütün dünya ibretle izliyor.”
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.