Şarlatan Araştırma Şirketleri

Bir takım sermaye sahibi güruhun desteklediği, asıl amacı sağlıklı bilgi vermekten ziyade kamuoyu oluşturmak, spekülasyon oluşturmak, insanları yönlendirmek olan araştırma şirketi demeye gönlüm el vermiyor, şarlatan firmalar var.

Ya bu utanmaz adamlar, yine her zaman söylediğim gibi “insan” kelimesinin özü unutmaktan geldiğinden (unutabilen varlık, unutmayı çoğu zaman erdem olarak gördüğünden insana yakıştırılmış), insanların hafızalarının zayıflıklarından faydalanarak yeniden yeniden aynı ekranlarda aynı manipülasyonlara devam ediyorlar.

Hadi hafızanız zayıf, zekanızın varlığıyla alay eden bu adamlara kimse mi sormaz; -“yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır” diyen gururlu insanlardan niye değilsiniz?

Geçmişteki hangi araştırmanızda yer alan genel seçim sonucu anketiniz, gerçek sonuca hangi yüzdeyle yaklaştı ki; şimdi tespitlerinize itibar edilsin. Ama yok, yine araştırmalarını manşetten veren gazeteler mevcut.

Ben bunları birinin uşağı olduğum, bir rantım olduğu için değil, insanların sorgulama yapabilmeleri için hatır babında söylüyorum. Biri bir şey söylediğinde açın bakın, geçmişte ne demiş; hangi öngörüsü tutmuş.

Ahlaksızlığın diz boyu olduğu bu “Araştırma Şirketleri” sektöründe neden bir standart olmaz? Şirketleri SPK ya, TV leri RTÜK e vs. vs. denetleten devlet,  bu ŞARLATAN lara da dur de.

ATIL UZUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.