Özür polemiğine o da girdi

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, “Özür meselesi CHP ile AKP’nin tekelinde değildir. İki parti arasındaki son derece seviyesiz siyasi yarışın bir parçası da değildir” dedi.
CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Seyit Rıza’nın torununun oğlu Rüstem Polat ve Zeynel Çavuş’un torunu Hüseyin Akgün ile Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Meclis’in bir Dersim kanunu çıkararak Dersimliler’den özür dilemesi gerektiğini belirten Aygün, “Özür meselesi CHP ile AKP’nin tekelinde değildir. İki parti arasındaki son derece seviyesiz siyasi yarışın bir parçası da değildir. Özür dilenecekse bile bakalım kurbanlar sizin özrünüzü kabul ediyor mu?” diye konuştu.
Tunceli’ye gideceği açıklanan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi ev sahibi olarak, ev sahipliğine yakışır bir olgunlukla karşılayacaklarını belirten Aygün, “Kendisine Dersim gerçeklerini anlatmaktan yanayız ama Sayın Bahçeli Dersim gerçeği ile yüzleşmeye hazır mı?” şeklinde konuştu.
Aygün, Berkin Elvan’a edilen küfürlerin, annesine yapılan yuhalatmaların zaten Seyit Rıza’nın mezarının bulunamayacağını gösterdiğini ifade ederek, “Seyit Rıza’nın mezarı Berkin’in mezarıdır. Berkin’e ettiğiniz her küfür Seyit Rıza’ya edilmiştir. Biz böyle algılıyoruz” dedi.
Dersim olaylarında 33 askerin öldürüldüğü bilgisinin yanlış olduğunu belirten Aygün, 3 Mayıs 1937 tarihi itibariyle Dersim’de 2 askerin öldürüldüğünü savundu.
Rüstem Polat da, Seyit Rıza’nın mezarının yerinin kendilerine bildirilmesi için uzun süredir mücadele ettiklerini ancak bir sonuca ulaşamadıklarını söyledi. Devlet Bahçeli’nin Tunceli’ye gerçekleştireceği ziyarette ev sahipliği yapacaklarını belirten Polat, kendi gelenek ve adetlerine göre Bahçeli’yi karşılamaya hazır olduklarını kaydetti. Polat, Devlet Bahçeli hakkında Seyit Rıza için kullandığı ifadelerden dolayı dava açtığını da hatırlattı.
Zeynel Çavuş’un torunu Hüseyin Akgün de, “Ölülerimiz üzerinden siyaset yapılıyor. Ayıptır, günahtır” diye konuştu.
CHP’nin Dersim’de yaşanan olayları “katliam” olarak onaylamadığını belirten Akgün, “Niye korkuyorsunuz? Geçmişinizi sorgulayın. CHP burada niye kaçıyor ki?” şeklinde konuştu.
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.