Oktay Vural’dan şok iddia

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanvekili Oktay Vural, hükümet ve HDP’nin çözüm süreci söylemi ile Türk milletini kandırdığını öne sürerek, PKK’nın süreç içinde silah bırakmadığını, aksine ağır silahlara sahip olduğunu söyledi.
Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında çözüm sürecine iliştin hükümet ve HDP’yi eleştiren Oktay Vural, hükümetin PKK ile görüşmesine rağmen terör örgütünün silah bırakmadığını ve sınır ötesine çekilmediklerini kaydetti. “Çekilme yalanı ile millet aldatıldı, kandırıldı. MİT’in de gözü onlardaymış, zaten birlikte iş tutuyorsunuz Oslo’da” diyen Vural, MİT’i de eleştirdi. ‘Silahlarla çekilecekler’ söyleminin yeniden gündeme getirildiğini ifade eden Vural, yine milletin kandırıldığını ifade ederek, “Çekilecek dediğiniz PKK, PYD’ye silah yardımı yapıyor. Üstelik bütün bunları yaparken Türkiye Cumhuriyeti biz önerdik ABD’ye diye söylemiş. PKK hükümeti namlunun ucunda oynatıyor” dedi.
AK Parti ile PKK koalisyonunun milleti kandırmaya devam ettiğini söyleyen Vural, “Aslında çözüm süreci falan yok. Türkiye’yi çözmek istiyorlar. AK Parti, PKK, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ve milletine kumpas kuruyor. Süreç; şantaj, tehdit, taviz, teslimiyet şeklinde tıkır tıkır işlemektedir. Süreli olarak millet tehdit ediliyor, her tehditte AK Parti teslim oluyor” diye konuştu.
PKK’nın çekilme sürecinde ağır silahlara sahip olduğunu iddia eden ve PKK’nın bölgede vergi aldığını belirten Vural, “Türkiye’nin nereye gittiğini millete göstermemiz gerekiyor. ‘Bıraktılar, çekildiler’ yalanları ile nereye gideceğiz. Çözümün ne olduğunu söylemeyen bir süreç. AK Parti ve PKK, Kobani eylemlerini bahane ederek nikah tazelemişlerdir” şeklinde konuştu.
Hükümetin yapması gerekenleri açıklayan Vural, “Hükümetin yapması gereken, ‘PKK’nın silahı bırakması, bu silahlar Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne tehdittir, kayıtsız şartsız silah bırakılacaktır. Türk milletinin milli kimliğinden, egemenliğinden taviz verilmeyecektir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti gücünü hiç kimse ve grup ile paylaşmayacaktır. Bu milletin dili, egemenliği, kimliği, milli devlet vasfı kesinlikle kırmızı çizgilerimizdir’ diyerek kararlılığını ortaya koymalıdır. PKK ile yaptığı görüşmelerde çözüm olarak görüştüğü konuları ivedilikle millete açıklamalıdır” ifadelerini kullandı.
Vural, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun ‘Dersim’ özrü ile ilgili Kılıçdaroğlu’nun bir açıklama yapması gerektiğini de belirtti. Vural, “Görünen odur ki CHP’de hem çözüm süreci hem de Dersim konusunda AK Parti ile aynı eksende buluşmuş durumda. Bu konuda CHP Genel Başkanı’nın bir açıklama yapma ihtiyacı vardır” dedi.
Bedelli askerlik konusunda ise hükümetin tiyatro oynadığını söyleyen Vural, “Millette bir beklenti oluşturulup, bu beklenti istismar ediliyor” diye konuştu.
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.