Kategoriler
Siyaset Haberleri

’O beldelere sandık koyacağız’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “CHP iktidarında o (kapanan) beldelere sandığı kuracağız. Halk beldenin açılmasını istiyorsa açacağız, ‘Yok açılmasın’ diyorsa açmayacağız. Yetkileri hakça bölüşeceğiz” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim çalışmaları kapsamında Muğla’da düzenlenen mitingde partililerle buluştu. Kılıçdaroğlu’nun saat 13.30’da başlayacağı duyurulan Muğla mitingi yaklaşık 1 saat gecikmeyle başladı. Eski Garaj alanında seçim vaatlerini açıklayan Kılıçdaroğlu’na Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve CHP Muğla milletvekili adayları eşlik etti.
CHP iktidarında herkesin büyüme ve kalkınmadan eşit şekilde faydalanacağını öne süren Kemal Kılıçdaroğlu, “Refahı tabana yaymalıyız. Ne diyordu rahmetli Ecevit, ‘Ne ezen, ne ezilen, insanca, halkça bir düzen’ diyordu. İnsanca ve halkça bir düzen kuracağız. Bunu nasıl kuracağız? Önce size bir rakam vereceğim. Yıl 2002, Türkiye toplam servetin yüzde 39’una nüfusun yüzde 1 sahip. Yıl 2014, yüzde 1’i toplam servetin yüzde 54,3’üne sahip. Yani refah tabanda değil, refah tavanda toplanmış durumda. Herkes huzur içinde yaşasın diye refahı tabana yayacağız. Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda emekliye bir maaş ikramiye vereceğiz. Emeklilere güveniyoruz. 11 milyon emekliden bir tek bile fire istemiyoruz. Ailenizle birlikte huzur içinde yaşamak istiyorsanız adres belli. Mustafa Kemal’in partisi, altı okun altına mührünü basacaksın” diye konuştu.

“BEN VATANDAŞTAN YANAYIM”
Hükümetin tarım politikalarını da eleştiren Kemal Kılıçdaroğlu, “Üreteni destekleyeceğiz. Türkiye’yi doyuranları destekleyeceğiz. Çiftçimiz alın terinin karşılığını almalı. Çiftçimiz, dünyanın en pahalı mazotunu almaktan kurtarılmalı. Refahı tabana yaymak için mazot fiyatının düşürülmesi lazım. Sözümüz söz olsun, bunu yapacağız. Mazot dışarıdan geliyormuş. Benim eski maliyeci olduğumu unutuyorlar. Vallahi onlara kurs açacağım. Çiftçimize mazotu 1,5 liradan vereceğiz. Sen mazotu yatlarına 1,2 liradan verirken ben itiraz etmiyorum da ben ‘Çiftçiye 1,5 liraya vereceğim’ deyince neden itiraz ediyorsun? Sen yakutu ve pırlantayı vergilendirmezsin, ben mazotu vergilendirmem. Aramızdaki fark bu. Aramızda Ağrı Dağı kadar fark var. Sen yandaştan yanasın, ben vatandaştan yanayım. Neden Konya kadar olan Hollanda gibi tarım ürünü ihraç edemiyoruz? Çünkü dürüst ve namuslu siyasetimiz eksik” şeklinde konuştu.

“FAİZLERİ SİLECEĞİM”
Bin 500 lira olarak açıkladıkları asgari ücretle ilgili eleştirilere cevap veren Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Asgari ücreti bin 500 lira yaparken, bunun yükünü iş verenin sırtına yüklemeyeceğiz. Bu ülkede yoksulluğu tarihe gömeceğiz. Vatanseverlik kendi insanına iş bulmak, bayrağını her yerde dalgalandırmak, üretmek ve hakça paylaşmakla olur. Bu ülkede borç batağında olan 5 milyon kişi var. Hiç kimse borcunu ödeyebilecek noktada değil. Herkes hapse girmek için sıra bekliyor. Vatandaşımızı borç batağından kurtaracağım. Faizleri sileceğim ve kalan borcu yeniden yapılandıracağım. Bunun devlete maliyeti sıfır.”

“YENİ BİR BAŞLANGIÇ YAPACAĞIZ”
“7 Haziran’da yeni bir başlangıç yapacağız” diyen Kılıçdaroğlu, “Güzel bir Türkiye’nin başlangıcını, yaşanabilecek bir Türkiye’nin başlangıcını yapacağız. Hep birlikte yola çıkacağız. Sözümüz sözdür. Türkiye’ye sözdür, Muğla’ya da sözdür. Muğla, turizmin cennetidir. Koylarınızı satıp, peşkeş çekiyorlar. Bundan kurtulmanın yolu CHP’dir. İnsan dostu, doğa dostu tek parti var, o da CHP. Kapanan beldelerimiz var. Şikayet eden insanlarımız var. CHP iktidarında o beldelere sandığı kuracağız. Halk beldenin açılmasını istiyorsa açacağız, ‘Yok açılmasın’ diyorsa açmayacağız. Köy tüzel kişiliklerini yeniden oluşturacağız. Yetkileri hakça bölüşeceğiz” ifadelerini kullandı.

“7 HAZİRAN’DA HERKESİN BİR SORUMLULUĞU VAR”
Seçimlere sayılı günler kala partililerinden daha çok çalışmalarını isteyen Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:
“7 Haziran’da sandığa giderken şu veya bu nedenlerle bugüne kadar CHP’ye oy vermemiş insanları ikna edeceksiniz. Birlikte kol kola sandığa gideceğiz. ‘13 yıl kredi açıktı da ne oldu. 6 milyon 200 bin işsiz, 17 milyon yoksul ve 300 bin atamaya bekleyen insanımız oldu’ diyeceksiniz. ‘CHP 13, 15 veya 20 yıl istemiyor. Sadece 4 yıl yetki istiyor’ deyin. Bana bunun sözünü veriyor musunuz? Seçime giderken hepimizin birer sorumluluğu var. Yeni bir Türkiye, huzurlu, güzel ve yaşanabilir bir Türkiye’yi birlikte kuracağız. Bakın söz verdiniz, ben de size söz veriyorum. Gün 6 saatse 6 saat, 24 saatse 24 saat, 36 saatse 36 saat sizin için çalışacağım. Sizin için döktüğüm her alın teri size helal olsun. Yaşanacak bir Türkiye’de buluşmayı ümit ediyorum.”
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.