Kategoriler
Siyaset Haberleri

NATO toplantısında net mesaj: Terörün dini yoktur

Antalya’da düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı başladı. Toplantının açılışında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, terörün dininin olmadığının altını çizdi.
Belek Susesi Otel’de iki gün sürecek NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesi Başbakan Ahmet Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ikili görüşmede bulundu. Daha sonra Başbakan Davutoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile de bir görüşme yaptı. Resmi açılış ise saat Başbakan Davutoğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı. Davutoğlu konuşmasında, “Biz ülkemizin çevresinde bir çok sorun ile karşılaşıyoruz. Mezhep çatışmaları, yurt içi çatışmaların sorunları, bütün NATO ülkelerini etkilemektedir. Ülke içindeki düzene, ekonomiyemiye, topluluklara etkisi olmaktadır. Ancak ileri görüşlü bir kültürle bu zorluklara karşılık verebiliriz. Hazırlık ve cevap verme, güvenlik ve savunma politikalarını şekillendirme konusunda çok önemlidir. Türkiye’nin çok üst bir seviyede 2021 çalışmalarına destek vereceği açıktır. Türkiye istikrarsız olan bütün bölgelerdeki olaylardan etkilenmektedir. Siz müttefiklerimizle hayati ve yapıcı bütün bu zorluklarda yanınızda olacağız. Afganistan’da çok fazla yapılacak şeyin olduğunu biliyoruz. Güvenlik tehditleri devam ediyor. Başarılarımızı pekiştirmeli, gerekli reformların yapılması konusunda destek vermeliyiz. 13 yıldır Afganistan hala kırılgan durumda. NATO ve uluslar arsası toplulukların varlığı, 2016’dan sonra da devam etmelidir. NATO aracılığıyla Afganistan’a destek vermeye devam edeceğiz. Biz Kabil Uluslarası Havalimanı’nın sorumluğunu üstlenmek, aynı zamanda kararlı destek misyonuna Kabil bölgesine yardıma devam etmekteyiz. Afganistan’ın güvenliğinin sağlanmasında 60 bin dolarlık desteğimiz oldu. Ukrayna, Avrupa’daki güvenliğin ne kadar kırılgan yapıda olduğunu gösterdi. Ukrayna’ya da desteklerimizi sunmaktayız. Kırım’ın ilhakı söz konusu olamaz” dedi.

SURİYE’DEKİ ÇATIŞMALAR
Suriye’deki çatışmaların 5’inci yılına girdiğinin altını çizen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“12 milyon Suriyeli devletini terk edip vatansız kalmıştır. 2 milyondan fazla Türkiye’de Suriyeli var. Harcamalarımız 6.5 milyar dolara varmıştır. Bütün uluslar arası topluluğun harcamaları 356 milyon dolar seviyesinde kalmıştır. Eşsiz bir politika yürütmek zorundayız. Suriye halklarının isteği olmalı. Sınırın ötesinde şiddetin arttığını görüyoruz. DAİŞ’in kontrolü altındaki topraklara sınır olan tek ülke Türkiye’ye ulusal güvenlik tehdidi vardır. Uluslararası topluluk işbirliği ve işgüdümü yürütmelidir. Militer ekonomik ve insanı boyutları olan bir plana ihtiyaç vardır. Terörün dini yoktur. İslamı terörle bağdaştırmak isteyenlere karşı çıkmalıyız. İşbirliği çok önemlidir. NATO işbirlikleri sayesinde tehditlere karşı olumlu adımlar atılabilmeli, birlikte işbirliği yürütmeliyiz. Kurumlar şeffaf ve açık bir şekilde çalışmalı. İşbirliğini ilerletmelidir. Rekabetçi olmayan görüşmeler yürütülmelidir. Ancak bu şekilde kurumlarımız arasında tam bir eşitlik sağlanabilir.”
Davutoğlu, zirveye katılanları Türkiye’ye tatile gelmeleri için de davet etti.

BASINA KAPALI TOPLANTI
Toplantının, Afganistan’da konuşlu NATO Kararlı Destek Misyonu oturumuyla başlayacağı belirtildi. Oturum, Kararlı Destek Misyonu (RSM) formatında dışişleri bakanları düzeyinde gerçekleştirilen ilk toplantı olacak. İlk oturuma, 28 müttefik ülke dışişleri bakanlarının yanı sıra Afganistan ve RSM ortağı ülkeler Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Ermenistan, Finlandiya, Gürcistan, İrlanda, İsveç, Karadağ, Makedonya, Moğolistan, Ukrayna, Yeni Zelanda, Güney Kore, Japonya ve Ürdün’ün dışişleri bakanları veya üst düzey temsilcilerinin, ayrıca AB temsilcileri ile BM Genel Sekreterinin Afganistan özel temsilci yardımcısı katıldı.
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Başbakan Davutoğlu ile basına kapalı gerçekleştirilen 45 dakikalık ikili görüşmenin ardından Antalya’dan ayrıldı. Kerry, sabah 28 ülkenin dışişleri bakanları ile kahvaltı yaptı. Başbakan Davutoğlu da mitingler için Antalya’dan ayrıldı.
Öte yandan NATO Toplantısını dünya basınından yaklaşık 350’nin üzerinde basın mensubu takip ediyor.
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.