Habeler, haber
DOLAR
8,671 / 0,08
EURO
10,293 / 0,00
ALTIN
499,544 / 0,05
BİST
1.392,6 / 1,16
Güneşli
İstanbul: Güneşli
19°
 • NAMAZ
  VAKİTLERİ
 • HAVA DURUMU
 • ÜYELİK GİRİŞİ

Milletvekili adaylarından 3 rica

Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni dönemde görev alacak milletvekili adaylarından 3 ricada bulundu.
Milletvekili adaylarından 3 rica
Eklenme : 21 Eylül 2015 12:52    Güncelleme : 21 Eylül 2015 12:52    Okunma : 502

Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni dönemde görev alacak milletvekili adaylarından 3 ricada bulundu.
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara Arena Spor Salonu’nda düzenlenen 26. Dönem Milletvekili Aday Tanıtım Toplantısı’nda konuştu. AK Parti’yi 1 Kasım’a taşıyacak 550 milletvekilinin tanıtıldığı toplantıda partililere önemli mesajlar veren Davutoğlu, muhalefet parti liderlerine centilmenlik çağrısında bulundu. “Gelin hep birlikte şiddete ve teröre karşı birleşelim” diyen Davutoğlu, “Bütün siyasi parti liderlerine terör karşı ortak deklarasyona çağrı. Suruç’ta saldırı olduğunda bütün siyasi parti liderlerine ortak deklarasyon çağrısı yapmıştım ama maalesef Sayın Kılıçdaroğlu dışında olumlu cevap veren olmadı. Ama şimdi buradan bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Gelin 1 Kasım seçimlerine giderken teröre, şiddete karşı ortak bir tutumda buluşalım. Ortak bir deklarasyonla 1 Kasım’da tam bir güvenlik ortamı içinde seçimin gerçekleşmesi için çağrıda bulunalım. Terörü, şiddeti kim desteklerse ona karşı 1 Kasım’daki milli iradenin sözcülüğünü yapalım. Bütün siyasi parti liderlerine çağrıda bulunuyorum, terör ve şiddet üzerinden sandıklara, sandık iradesine tasallut etmek isteyenlere karşı ortak bir tavırda buluşalım. Bu ortak çağrı teröre ve şiddete karşı koyanlarla terör ve şiddetten beslenenleri arasındaki ayrımı da ortaya çıkaracaktır” ifadelerini kullandı.

“GELİN SEÇİM KAMPANYALARINDA HER TÜRLÜ ŞİDDET KARŞI OMUZ OMUZA DURALIM”
13 Ağustos’ta 553 sivil toplum kuruluşu liderinin STK lideri, “Yeter artık, silahları bırakın” dediğini hatırlatan Davutoğlu, “Şimdi hepimiz, bütün siyasi parti liderleri olarak bu çağrıya destek vermeliyiz. Aynı şekilde 1 Eylül’de Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki köklü aşiret liderleri Silopi’den çağrıda bulundu. ’Biz bu milletin asli çocuklarıyız, silahları bırakın’ diye terör örgütüne çağrıda bulundu. Geçen hafta Ankara’da ’Teröre hayır, kardeşliğe evet’ yürüyüşü gerçekleştirildi. Dün de ’Milyonlarca nefes, teröre karşı tek ses’ dedik. Şimdi buradan bir kez daha siyasi parti liderlerine çağrıda bulunuyorum. Gelin seçim kampanyaları başlamadan hep beraber bir ortak deklarasyonla, bu seçim kampanyalarında her türlü şiddete karşı omuz omuza duralım. Şiddet kime karşı yapılırsa yapılsın, hangi gerekçeyle yapılırsa yapılsın 4 siyasi parti olarak bunun karşısında olacağımızı ilan edelim” şeklinde konuştu.
7 Haziran’a giderken bütün şiddet eylemlerini kınadıklarını anlatan Davutoğlu, “Ama AK Parti’ye karşı yapılan şiddet eylemleri maalesef diğer partilerce kınanmadı. Zannettiler ki bizim milletvekili adaylarımızı baskı altında tutulursa ilçe başkanlarımız kaçırılırsa AK Parti kadroları siner, geri çekilir. Baskılar karşısında susar mıyız? Bize dönük her türlü şiddet karşısında milli iradesinin sesini yükseltmeye var mıyız?” dedi.

“GELİN DEMOKRATİK REKABETİ NEZAKET KURALLARI İÇİNDE YAPALIM”
“İkinci çağrımız bütün siyasi parti liderlerine, gelin demokratik rekabeti siyasi nezaket kuralları içinde yapalım” diye konuşan Davutoğlu, “Birbirimizi eleştirelim ama kesinlikle hakaret etmeyelim. Aileleri, özel hayatı rekabetin parçası haline getirmeyelim. Özellikle de bütün milletin temsil makamı olan Cumhurbaşkanlığı makamını siyasi atışmaların dışına bırakalım. Şunu bilsinler ki Cumhurbaşkanlığı’na yönelik her saldırı her hakaret karşısında AK Parti kadroları milletin en yüce makamını korumaya kararlıdır. Hepimiz siyasi nezaket kuralları içinde davranalım. Kimse rakibinin aile, özel hayatına ve mahremine girmesin. Vizyonlarımızı tartışalım ama şahsiyetleri kesinlikle tartışma konusu yapmayalım” açıklamasında bulundu.

“ÇEVRE VE GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİNE KARŞI ORTAK TAVIR SERGİLEYELİM”
Başbakan Davutoğlu, “Üçüncü çağrımız, hep beraber samimiyetle çağrıda bulunuyorum. Bu kampanya esnasında halkımızı rahatsız edecek her türlü fiil ve davranıştan uzak duralım. Eğer kabul ederlerse buradan çağrıda bulunuyorum, 7 Haziran önce zaten ülkenin her yerini bayraklarla donattık. AK Parti bunu en iyi şekilde yapan partidir. Ama eğer bütün partiler kabul ederse çevre ve gürültü kirliliğini engellemek için kampanyaları mümkün olan en az masraf ve çevre kirliliği yapılması için bir centilmenlik anlaşması yapalım. Yasanın öngördüğü seçim ofisleri dışında bayraklama yapmayıp çevre kirliliğini engelleyelim. Gürültü kirliliğine karşı ortak tavır sergileyelim. Eğer bu çağrımıza diğer partiler de ortak cevap verirse sükunet içinde 1 Kasım seçimlerine hep beraber halkımıza saygı duyarak gideriz. Nihayet bütün siyasi liderlerine çağrı olsun, 1 Kasım’da millet ne derse, milli irade ne derse ona ’evet’ diyelim ve milli iradeyi tartışmayalım” ifadelerini kullandı.
Davutoğlu, “İnşallah 1 Kasım’da AK Parti’nin tek başına iktidarı görünüyor. Bu görünen geleceğe hep birlikte yürüyelim. Siyasi nezaket, şiddete karşı ortak tavır, çevre ve gürültü kirliliğine karşı ortak tavır yanında milli iradeyi egemen kılalım” dedi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 8 Haziran sabahından itibaren Türkiye’de blok tartışmasının başladığına dikkati çekerek, “Bu blok tartışmalarına karşı 258 yiğit adam dimdik durdu, 258 arkadaşımı tek tek tebrik ediyorum. TBMM Başkanlık seçiminde bütün partiler fire verirken son derece ahlaki tutumla hiçbir pazarlığa girmedi. 258 oyla değerli Başkan Adayımız İsmet Yılmaz’ı destekledi, işte AK Parti farkı bu. AK Parti erdemliler hareketidir. Hiçbir gizli pazarlığa iradesini teslim etmemiştir” diye konuştu.
Başbakan Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Teröre sırtını veren HDP zihniyetine karşı, onları destekleyenlere karşı 23 Temmuz’da başlattığımız huzur ve demokrasi operasyonları halkımızın kamu düzenini ihdas edene kadar devam edecektir. Bu vatanın birliği ve beraberliği, milletimizin huzurluğu, demokrasimizin hakim kılınması için başlattığımız huzur ve demokrasi operasyonu başarıya ulaşana kadar sonuna kadar devam edecektir. AK Parti kadroları iktidardayken bu milletin huzurunu tehdit edemeyecek, şehitlerimizin emanetine kimse ihanet edemeyecektir.”

“TERÖR KAMPLARI YERLE BİR EDİLDİ”
Kandil ve çevresindeki bütün kampların yerlebir edildiğine dikkati çeken Davutoğlu, “Halkı zulüme, milli iradeye set çekmeye çalışan bütün terör odakları şu an huzur ve demokrasi operasyonuyla tam anlamıyla yerle bir edilmekte, etkisiz kılınmaktadır. Buradan Doğu ve Güneydoğu’daki kardeşlerime sesleniyorum, bu operasyonların tek hedefi terör örgütüdür. Türkiye’nin her santimetrekaresinde, her ilinde, mahalle, sokağında, mezrasında kamu düzeni tesis edilene kadar terörle mücadelemiz devam edecek” dedi.
Demokrasinin bütün kurumlarıyla işletileceğini anlatan Davutoğlu, “7 Haziran seçimlerinden sonra Kılıçdaroğlu blok, HDP Eş Başkanı teröre sırtımızı dayadık, Bahçeli, Türkiye’nin yönetme sorumluluğunun gereklerini reddederek herşeye ’hayır’ dedi. Zannettiler ki AK Parti Türkiye’yi yönetme konusunda bir şekilde tereddüt eder. Türkiye’yi yönetme sorumluluğundan bir an bile feragat eder miyiz? Biz, blok siyasetine karşı, teröre, yönetme sorumluluğundan kaçanlara karşı Türkiye’nin son 3 ay içindeki bütün sorunlarına doğrudan ve etkiden müdahalede bulunduk hem de milletimizin 1 Kasımda huzur içinde seçimlere gitmesi için gerekli adımları attık. Bu 3 ay içinde AK Parti’nin etkin çalışması olmasıydı bazı odaklar teröre sırtını dayayarak, Türkiye’de kaos ortamı yaratacaklardı. Milli iradeyi hakim kılmaya var mıyız? Önümüzdeki 40 gün içinde geceyi gündüze katarak çalışmaya hazır mıyız? Tek başına iktidar olma konusunda ilk günkü aşkla ’Haydi Bismillah’ demeye var mıyız? 3 bin 667 aday adayı arasında 550 adayımız sadece bulundukları yerleri değil aynı zamanda 78 milyonu destekliyorlar. 3 bin 667 adaya da tek tek teşekkür ediyorum. Her biri bizim için kıymetlidir. Onlardan aday adaylarımızdan aday olmuş gibi çalışmaları ricasında bulunuyurum. 258 milletvekili arasında bulunup bugün adaylarımız içinde olmayan kardeşlerimize sesleniyorum, sakın ola ki kendilerinde bazı eksiklik olduğu gibi bir kanaate kapılmasınlar. Bütün bu arkadaşları bir kez daha tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.
Davutoğlu’nun bu sözleri demesi üzerine vatandaşlar teşekkür alkışıyla ayağa kalkıp 258 milletvekilini ayakta selamladı.

MİLLETVEKİLİ ADAYLARINDAN 3 RİCADA BULUNDU
Başbakan Davutoğlu, seçim döneminde bazı özel ricaları olduğunu belirterek şunları söyledi:
“Birincisi siyasetimizin felsefesi milletle birlikte siyaset yapmaktır. Siz milletimizin temsilcilerisiniz. Bu yürüyüşte, ’İlk günkü aşkla, haydi Bismillah’ derken milletimizle bağınızı hiçbir şekilde koparmayınız. Milletimize her zaman sahip çıkın. İkincisi, 7 Haziran seçimlerinde bir iç muhasebe yapacağımızı söyledik. Milletimizden aldığımız mesajda, bir erdemliler hareketi olan AK Parti hareketinin yürüyen timsali olacaksınız. Biz de tevazu, aşk, sevda vardır. Bize kibir, şatafat yakışmaz. Her birimiz başta sizinle yola çıkmış nefer olarak ben her biriniz erdemliler hareketinin mensubu olarak siyasi ahlakın gerçek temsilcileri oldunuz”
Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Üçüncüsü AK Parti hareketi Türkiye’de her türlü ötekileştirmeyi, dışlamayı reddederek yola çıktı. Bütün kutuplaştırıcı söylemlere, blok siyasetine karşı sizden ricam milletimizin her bir ferdini kucaklamanızdır. Bu milletin her bir ferdi azizdir, her ferdin onuru sizin ve bizim onurumuzdur. Üslup olarak sadece ve sadece mahfiyet ve muhabbet uslübu kullanacağız. Bizi eleştirenlere en güçlü şekilde karşılık vereceğiz. Bizim üslubumuzda siyasi nezakete aykırı bir tutum olmadı, olmayacak. Üslubumuza uygun olarak hep beraber yolumuzu anlatacağız. Bırakın onlar karalasın, nefret dili kullansınlar, onlara nefret bize muhabbet dili yakışır, onlara şiddet bize rahmet ve bereket yakışır. Aşkı bitmeyen gençler, 1 Kasım’a yürümeye var mıyız?”

BEYANNAME 4 EYLÜL’DE
AK Parti’nin seçim beyannamesini 4 Ekim’de açıklayacağını belirten Davutoğlu, “Aziz gençler, değerli dava arkadaşlarım hazır mısınız? İşte, hiç yorulmayan AK Parti hareketinin mensupları burada. İnşallah, 4 Ekim’de burada seçim beyannamemizi açıklayacağız. 13 yıllık birikim üstünde şimdi nereye doğru 2023’e doğru nasıl bir yol izleyeceğimizi paylaşacağız” diye konuştu.

SEÇİM ŞARKISI ALPER KIŞ VE EBRU GÜLÇİÇEK TARAFINDAN HAZIRLANDI
Alper Kış ve Ebru Gülçiçek’in hazırladığı ’Haydi Bismillah’ seçim şarkısı kamuoyuna tanıtıldı. Başbakan Davutoğlu, Alper Kış ve Ebru Gülçiçek’i sahneye gelerek tebrik etti.
Davutoğlu, sahneye gelen 550 milletvekili ile tek tek tokalaşmasının ardından hatıra fotoğrafı çektirdi.Bu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !
 • SİYASET
 • GÜNCEL
 • KÜLTÜR
 • SPOR
 • DÜNYA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10

GÜNÜN HABERLERİ

YAZARLAR

baslik