Kategoriler
Siyaset Haberleri

“Çözüm sürecinde masadan kalkan taraf olmayacağız”

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Siirt’te AK Parti seçim lokalinde partililerin büyük ilgisiyle karşılandı. Arınç, gençlerin sık sık tezahürat yaparak konuşmasını kesmesi üzerine, “Tamam gençler sözümü kesmeyin. Bak geleceğim yanınıza döveceğim” şeklinde espri yaptı.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bir düğün salonunda iş adamları ve muhtarlarla düzenlenen toplantı sonrası akşam saatlerinde Güres Caddesi’nde AK Parti seçim lokalini ziyaret etti. Kalabalık tarafından tezahüratla karşılanan Başbakan Yardımcısı Arınç, yoğun ilgi karşısında konuşma yapmakta güçlük çekti.
Arınç, konuşmaya başladığı sırada tezahürat yaparak konuşmasını kesen gençlere, “Tamam gençler tamam. Sözümü kesmeyin, birazdan uçakla yanınızdan ayrılacağım, birkaç müjdem var onları açıklayacağım. Severken öldüreceksiniz adamı. Arkadaşlar lütfen sözümü kesmeyin sevginizi anlıyorum ama 3-5 dakika bana müsaade verin” dedi.
Arınç, yeniden konuşmaya başladığı sırada sözünü kesen gençlere bu kez, “bak geleceğim yanınıza döveceğim ha. Bak ben meclis başkanlığı yaptım susun deyince susacaksınız, oturun deyince oturacaksınız” diye espri yapması kalabalığı güldürdü.

“ÇÖZÜM SÜRECİNE MASADAN KALKAN TARAF OLMAYACAĞIZ”
Arınç, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
“Değerli kardeşim bin yıllık tarihimizi hatırladık. Son 30 -35 yılın en kanlı terör olaylarının sahne olmuş Türkiye’de binlerce insanımızı kaybettiğimiz memleketimizde çözüm sürecini başlattık. 2009’dan sonra başladı, bir ara kesildi. 2012 yılın sonundan beri de devam ediyor. Bitirmek üzerede kararlıyız. Çözüm sürecine masadan kalkan taraf olmayacağız. Tüm provokasyonlara rağmen, engellemelere rağmen bizi yolumuzdan döndürmek isteyenlere rağmen annelerin gözyaşları dinsin, çocukları dağa gidilmesin, tabut gelmesin, cenaze gelmesin. Bu cennet vatanda birlikte kol kola kardeşçe yaşayalım istiyoruz. Çözüm istiyoruz. Silahların devri kapandı istiyoruz. Herkes fikirlerini rahatlıkla söylesin. Herkes siyaset yapacaksa elbette siyaset yapsın, ama silah yok, şiddet yok terör yok bunun dışında her şey serbest. Bugün maalesef halen şiddetten halen baskıdan, tehditten medet umanlar var. ’Bize oy vermeye mecbursun’ diye başlayıp insanları tehdit edenler siyaset dilini kullanmıyorlar. Biz Ak Parti’de milletin önce kalbine girdik, o kalpten de bize milletten oy çıktı. Bağırmadık, tehdit etmedik, zorlamadık, ’bana oy vermezsen şöyle olur’ demedik. Allah rızası için elini vicdanına koy ananın ak sütü gibi helal oylarını ver, biz ona razıyız dedik. Bu seçimde de böyle olacak.”

“SÜREÇ BİTMESİN DİYE BAZI ŞEYLERE SABREDİYORUZ”
Yapılan baskı ve tehditlere karşı sabır gösterdiklerini dile getiren Arınç, “Bakmayın siz birilerinin gürültüsüne patırtısına. Devletimiz güçlüdür, hükümetimiz güçlüdür. Yeter ki süreç bitmesin diye bazı şeylere hazmediyor, bazı şeylere de sabrediyoruz. Ama sandık güvenliğiniz sağlanacaktır, batan tedbirleriniz almışız. Aykırı hareket edenler de bunun sorumluluğuna katlanırlar kim nereye oy verecekse rahatlıkla verebilirler” dedi.
AK Parti’nin gitmesini ve koalisyon beklentisi içinde olanların bulunduğunu aktaran Arınç, ancak mevcut şartlara baktığınızda iktidara gelecek bir partinin bulunmadığını söyledi. Arınç, “Peki kim gelsin. Ortada gelecek bir parti yok. Birisi aşmaya çalışıyor zorla. Alsa yüzde 10,1 şükredecek, davul zurna çalıp oynayacak. Ama barajı aşmakla iş bitmiyor. İktidar olmak için en az yüzde 45 oy almak lazım. Var mı böyle bir ümidin? Yok. Ortacı partiye soruyoruz sizin iktidar olma gibi bir ümidin var mı yok? Nerede… Benim yüzde 15 oyum var 17 yaparsam benden iyisi yok diyor. Kemal efendiye soruyoruz; ey Kılıçdaroğlu senin iktidar olma niyetin var mı? Ya kardeşim bırakın Allah’ınız seversen, yüzde 25’in üstüne 1 y daha koyarsan benim için yeterli diyorlar” şeklinde konuştu.
Arınç, temaslarının ardından Siirt’ten ayrıldı.
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.