“CHP bir kere de…”

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimden sonra PKK’nın terör eylemlerine devam edebileceği yönündeki iddialarına ilişkin, “CHP lideri bir kerede işe yarar, bu konulara yardımcı olabilecek bir cümleyle katkıda bulunsun” dedi.
İçişleri Bakanı Efkan Ala, Levent’te katıldığı programın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Efkan Ala, Abdullah Öcalan’ın PKK’nın kongrelerine katılabileceği yönündeki iddialara ilişkin, bozucu değil yapıcı olunması gerektiği yönünde uyarıda bulundu. Çözüm sürecinin olumlu şekilde seyrettiğini kaydeden Ala, “Biz önemli bir problemi çözmeye çalışıyoruz. Bu sorunları çözme sürecidir. Açıklamalarla sorun üstüne sorun bindirme sorunları ağırlaştırma süreci değildir. Her şeye dikkat etmek lazım. Atmosferde milletimizin zihninde berraklaşmış olumlu bir şekilde seyrediyor. Basın üzerinden o onu dedi, bu bunu dedi yerine bu meseleyi milletimizin arzu ettiği istikamette nihayetlendirme çalışmamızı sürdürüyoruz. Burada sabır ve istikrar gerekiyor. İkisi de bizde var, yolumuza devam ediyoruz. Onun için sorunları ağırlaştıracak dil yerine, çözümleri kolaylaştıracak dil kullanmak üzerinde durulması gereken husustur” dedi.

“SURİYELİ KONUSUNDA POLİTİKAMIZ AÇIKTIR”
Antalya Valiliği’nin Suriyeli mültecilerle ilgili uyguladığı politikayı değerlendiren Efkan Ala, “Suriye konusunda politikamız hükümet olarak açıktır. Açık kapı politikası uyguluyoruz. Dünyada örnek olacak bir yardımlaşmayı ortaya koyduk. Böyle basit, lokal mevzular orada çözülebilecek hususlardır. O bizim genel politikamızla ilgili husus değildir” şeklinde konuştu.

“KILIÇDAROĞLU BİR KERE DE İŞE YARAR CÜMLEYLE KATKIDA BULUNSUN”
Efkan Ala, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimden sonra PKK’nın terör eylemlerine devam edebileceği yönündeki iddialarını ise sert bir dille eleştirdi. Ala, “CHP lideri bir kerede işe yarar, bu konulara yardımcı olabilecek bir cümleyle katkıda bulunsun. İşin olmaması için çaba sarf eden var. Ben ana muhalefetin o ligde olmasını arzu etmem. O da çözüme katkıda bulunanlar liginde olması lazım. Ciddi çalışmalar içindeyiz. Siyaset bir bütündür. Ana muhalefet partisi de bu meselede çözüme katkıda bulunacak cümleler kursun. Sorunu ağırlaştıracak cümleler kurmak benim siyasi anlayışıma sığan bir husus değildir” diye konuştu.
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.