“Bu dostça bir ikazdır”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Suriye ateşine odun taşıyan herkes çok yakında kendini aynı ateşin içinde bulmaktan kurtulamayacak. Bu samimiyetle ifade edilmiş dostça bir ikazdır” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, JW Marriott Otel’de düzenlenen Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) “İş Konseyi Başkanları ve Büyükelçiler Toplantısı”nda yaptığı konuşmada Suriye krizi ve terörle mücadeleye geniş yer ayırdı. Suriye krizinin çözülmesi konusunda atılması gereken adımları son 1 ay içerisinde yaptığı ziyaretlerde Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile konuştuklarını hatırlatan Erdoğan, Antalya’daki G-20 Zirvesi’nde de bu meselenin önemli bir başlık olacağını belirtti. Erdoğan, “Bunun için terörden arındırılmış güvenli bölge teklifimiz başta olmak üzere, çözüme yönelik daha gerçekçi adımların daha süratle atılması gerekiyor” dedi.

“TERÖRLE MÜCADELE ÖNCELİKLERİMİZİN BAŞINDA YER ALIYOR”
Dünyayla birlikte Türkiye’de de önemli gelişmelerin yaşandığını vurgulayan Erdoğan, “Hiç şüphesiz bu gelişmelerin en başında gelenlerden biri de 1 Kasım seçimleridir. Türkiye’nin bu seçimleri tüm sabotaj girişimlerine rağmen demokratik olgunluk içinde geçirerek önemli bir imtihandan başarıyla çıktığına inanıyorum. Seçim sonuçları, 2019 yılına kadar ülkemizde istikrar ve güven ortamının sağlam bir şekilde süreceğine işaret ediyor. 7 Haziran seçimlerinin ardından oluşan belirsizlik ortamı ve tereddütler 1 Kasım’la birlikte tümüyle ortadan kalkmıştır” ifadelerini kullandı.
Erdoğan, Türkiye’nin artık hem bölgesel sorunlar hem de kendi hedefler bakımından çok daha kararlı ve güçlü adımlar atabilme imkanına sahip olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:
“Terörle mücadele önceliklerimizin başında yer alıyor. PKK, PYD, YPG, DHKP-C, paralel yapı bütün bunların hepsi, DAEŞ başta olmak üzere şiddetle üzerine gideceğimiz operasyonların netice almadıktan sonra bitmesi söz konusu değildir. Bunun da bilinmesini istiyorum. Burada halkımızla bütünleşmek suretiyle halkımızın bölgedeki huzurunu sağlayana kadar kararlılıkla bunlar devam edecektir. Tabi şehitlerimiz var. Ama biz öyle bir milletiz ki şehadeti Peygamberlik makamından sonra en yüce makam olarak kabul etmişiz ve asker gidenimiz de polislik görevinde bulunanlarımız da hepsi bunun bilinci içerisindedir. Onun için şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Aynı şekilde ailelerine, milletimize de baş sağlığı dileklerimizi sürekli vurguluyoruz. Bunun bedelini de onlara çok ağır terör örgütlerine ödetiyoruz, ödetmeye de devam edeceğiz. Buradan terör örgütleri karşısında ikircikli bir tutum izleyen, ’Benim terör örgütüm iyidir, senin ki kötü’ gibi yanlışlara kapılan tüm ülkeleri uyarmak istiyorum. Terör karşısında ilkesel bir duruş sergilenmemesi halinde bu ateş önünde, eninde, sonunda tüm dünyaya sıçrar.”

“BİZ GERÇEĞİN TA KENDİSİNİ HAYKIRIYORUZ”
Bugün kendi sınırları içinde güven ve refah içinde olduğunu sanan ülkelerin yarın terör ateşini iliklerine kadar hissetmekten kurtulamayacağını vurgulayan Erdoğan, “Bunu da bilmeleri gerekir. Terörü bahane ederek Suriye üzerinde oynadıkları oyunlarla kazanımlar elde ettiklerini sananlar kısa sürede yanlış yolda olduklarını göreceklerdir. Pek çok ülkenin medyadan takip ettiği pek çok ülke yöneticisinin kağıt üstündeki analizlerle yönetmeye çalıştığı bu krizle biz her gün yüzleşiyoruz, sıkıntıları her gün bir fiil yaşıyoruz. Bizim bu konuyla ilgili ifade ettiğimiz hususlar diplomatik bir manevra veya siyasi bir söylem olarak görülmemelidir. Biz gerçeğin ta kendisini söylüyoruz hatta haykırıyoruz” dedi.

“BU SAMİMİYETLE İFADE EDİLMİŞ DOSTÇA BİR İKAZDIR”
“Buradan bir kez daha tekrarlıyorum, Suriye ateşine odun taşıyan herkes çok yakında kendini aynı ateşin içinde bulmaktan kurtulamayacaktır. Bu samimiyetle ifade edilmiş dostça bir ikazdır” diyen Erdoğan, “Biz meseleye bugüne kadar hep insani, vicdani ve ahlaki zaviyeden baktık. Bundan dolayı da sürekli uyarımızı yaptık. Bölge insanlarıyla olan uzun bir geçmişe sahip kardeşlik ilişkilerimizin gereğini yaptık, yapmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.
Türkiye’nin önümüzdeki dönemde 2023 hedeflerine öncelik vereceğine dikkat çeken Erdoğan, şunları kaydetti:
“Ekonomik, sosyal, kültürel her alanda bu hedeflerimize ulaşmakta kararlıyız. Bunun için halen devam eden büyük yatırımlarımızı süratle tamamlayacağız. Bunların arasında İstanbul’da inşa edilen yeni havalimanı, boğaza kurulan Üçüncü Köprü, İzmit Körfez Geçişi Köprüsü ile birlikte İstanbul-İzmir otoyolu var. Yine devam eden projelerimiz arasında hızlı tren hatları, tüneller, nükleer santraller, limanlar, enerji projeleri bulunuyor. Bunlara Çanakkale Boğaz Köprüsü başta olmak üzere aynı şekilde Kanal İstanbul, bunları da ekleyerek hedeflerimizi birer birer hayata geçireceğiz. Geçtiğimiz 13 yılda eğitimde, sağlıkta, sosyal yardımlarda ve diğer tüm alanlarda yakaladığımız yüksek standartları sürekli daha da ileri taşıyacağız. Savunma sanayisinde Türkiye’nin dışa bağımlılığını tamamen ortadan kaldırmaya, bu alanda dünyanın önde gelen ülkelerinden biri haline gelmeye kararlıyız. Sadece üreten değil aynı zaman ileri teknolojiye dayalı ürünleri tasarlayan bir ülke haline geleceğiz.”

“DEİK BU HEDEFLERİN HER YERİNDE VAR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin demokraside, özgürlüklerde, insan haklarında, hukukta dünyada örnek gösterilen bir ülke olacağını belirtti. Önümüzdeki 4 yılın bu bakımdan en verimli şekilde kullanılması gerektiğine işaret eden Erdoğan, “İnşallah ondan sonraki 4 yılda da aynı şekilde istikrar ve güven ortamıyla yoluna devam edecek Türkiye, 2023 yılına dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olarak girecektir. DEİK, bu hedeflerin her yerinde var. Onun için iş adamlarımıza çok önemli görevler düşüyor. Elbette Türkiye tüm projeleri, tüm bu çalışmaları dünyanın dört bir yanındaki dostlarıyla birlikte gerçekleştirecektir. Onun için kamu-özel yatırımları önem arz ediyor” dedi.

“GELİN BİRLİKTE KAZANALIM AMA İNSANI YOK SAYARAK DEĞİL”
“Biz ’sadece kendimiz kazanalım’ demiyoruz. Birlikte kazanalım istiyoruz” diye konuşan Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:
“Orta Asya’daki kardeşlerimize de Afrika’daki dostlarımıza da Avrupa Birliği’ndeki dostlarımıza da Rusya’ya da Amerika’ya da diğer tüm ülkelere de aynı teklifi yapıyoruz. Gelin birlikte kazanalım ama insanı yok sayarak değil. ’Önce insan’ diyerek adaleti, ahlakı, vicdanı öne alarak kazanalım. Bizim 13 yıldır ülke yönetiminde kendimize rehber edindiğimiz bir ilke var, ’İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.’ Ben aynı ilkeyi ekonomi çevrelerine ve dünya ülkelerine de tavsiye ediyorum. İnsanı yaşatın ki üretiminiz devam etsin, ticaretiniz devam etsin, kazancınız devam etsin. İnsanı yaşatın ki daha güvenli daha huzurlu daha müreffeh bir gelecek ümidi taşıyabilelim. Bu doğrultuda gayret gösteren, katkı sağlayan herkese şükranlarımı sunuyorum.”
Programa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybetci, DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan, büyükelçiler, iş konseyi başkanları ile diğer davetliler katıldı.
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.