’’Biz Türkiye’yi yönetiyoruz ama…’’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Biz Türkiye’yi yönetiyoruz ama sanatçısız bir ülkeyi yönetmenin mümkün olmadığını biliyoruz” dedi.
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, JW Marriott Hotel’de düzenlenen “Geleceği Birlikte Kuruyoruz Kültür Sanat Buluşması” toplantısına katıldı. Ankara’da yer alan kültür sanat kurumlarının temsilcileriyle bir araya gelen Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada, amaçlarının sanatçıları dinlemek ve yararlanmaya çalışmak olduğunu bildirerek, “Sorunlarınızı aktarırsanız seçim bildirgesinde yer verebiliriz” ifadesini kullandı.

“SİZLER DÜNYAYA FARKLI BAKARSINIZ, DÜNYAYI BİZİM GÖRMEDİĞİMİZ GÖZLERLE GÖRÜRSÜNÜZ”
Sanatı ve sanatçısı olmayan bir toplumun yaşama şansı olmadığını ve sanatın toplumu kaliteli kıldığına dikkati çeken Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
“Sizin toplum nezdinde çok büyük bir yeriniz var. İktidarlar doğal olarak sanatçılardan zaman zaman şikayet ederler. Doğal olarak diyorum, şu nedenle diyorum; kendi beğenmedikleri pek çok aykırılığı sizler rahatlıkla dile getirebiliyorsunuz. Getirmek de zaten bir anlamda göreviniz. Siyasetin yapması gereken sanatın ve sanatçının eleştirisine tahammül etmektir. Asıl görevimiz o bizim. Eleştirmek değil, tam tersine tahammül etmek. Sizler dünyaya farklı bakarsınız, dünyayı bizim görmediğimiz gözlerle görürsünüz. Bizim bakmadığımız çerçeve içinde dünyaya bakarsınız. Aykırılıkların uyumunu sağlarsınız, sanatçı olarak. Biz de zaten sizi örnek alıyoruz.”
Önümüzdeki süreç içinde “Geleceği Birlikte Kuruyoruz” diye bir seçim bildirgeleri olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, bu bağlamda toplumun değişik kesimleriyle bir araya geldiklerini ifade etti. Daha önce İstanbul’da sanatçılarla buluştuklarını hatırlatan Kılıçdaroğlu, bu buluşmaları Anadolu’nun diğer kentlerine de taşımayı düşündüklerini kaydetti. Sanatçıların aktaracaklarının çok önemli olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, bu görüşlerden yararlanarak, seçim bildirgesini hazırlayacaklarını bildirdi.

“ÇAĞDAŞ TÜRKİYE’Yİ, UYGAR TÜRKİYE’Yİ, MUSTAFA KEMAL’İN TÜRKİYESİNİ YENİDEN AYAĞA KALDIRMAK DURUMUNDAYIZ”
“Çağdaş Türkiye’yi, uygar Türkiye’yi, Mustafa Kemal’in Türkiye’sini yeniden ayağa kaldırmak durumundayız” diyen Kılıçdaroğlu, “Belki dünya görüşlerimiz farklı olabilir. Siyasette de farklı düşünmüş olabiliriz. Ama ortak paydamızı büyütmek zorundayız. Ortak paydamızı genişletirsek geleceği daha sağlıklı kurabiliriz. Nedir ortak paydamız? Demokrasidir, özgürlüktür, düşüncenin özgürce ifade edebilmesidir. Sanatçının özgürce sanatını yapabileceği bir iklimin yaratılmasıdır. Dolayısıyla bu çerçeveden baktığımızda kadın erkek eşitliğidir. Ortak paydayı büyütmememiz için hiçbir neden yok. Zaman zaman farklı düşünebiliriz, farklı görüşlerimiz de olabilir. Sonuçta biz siyasetçiyiz ama sizler sanatçısınız. Biz Türkiye’yi yönetiyoruz, ama sanatçısız bir ülkeyi yönetmenin mümkün olmadığını biliyoruz. Bu açıdan bize düşen görevler var. Eksiklerimizi rahatlıkla söyleyebilirsiniz. Önerilerinize, görüşlerimize elimizden gelen desteği vereceğiz ve beraber güzel Türkiye’yi yeniden inşa edeceğiz. Asıl hedefimiz, asıl beklentimiz bu” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.