Kategoriler
Siyaset Haberleri

Ak Parti 2014 İstanbul Belediye Başkan Adayı Kadir Topbaş Biyografisi

Kadir Topbaş, Türk mimar, işadamı ve siyasetçi. İstanbul Büyükşehir Belediye başkanıdır.

Doğum: 8 Ocak 1945 (68 yaşında), Yusufeli
Eşi: Özleyiş Topbaş
Parti: Adalet ve Kalkınma Partisi
Eğitim: İstanbul Üniversitesi (1974), İstanbul Üniversitesi (1972), Marmara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi

Kadir Topbaş 1945 yılında Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı Altıparmak köyünde doğdu.1945 yılında Artvin’in Yusufeli ilçesinde doğdu. Üç aylıkken ailesiyle İstanbul’a geldi. Orta öğrenimine, Işık Lisesi’nde başlayıp İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. 1972 yılında M.Ü. İlahiyat Fakültesi’nden, 1974 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Doktora tezini, İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümü’nde “Hidiv Kasrı ve Boğaziçi Sivil Mimarisindeki Yeri” konusunda tamamladı. Uzun yıllar serbest mimar olarak çalıştı.1994-1998 yılları arasında, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını yaptı. Danışmanlığı süresince, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan saray, kasır ve tarihi eserlerin restorasyon çalışmalarına katkıları oldu. Kültür Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma ve Anıtlar Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. Bir süre aile şirketlerinin yönetiminde bulundu.1999 yılında Beyoğlu Belediye Başkanlığı’na seçildi. Bu görevi süresince İstanbul’a model olabilecek ‘Güzel Beyoğlu’ projesini hayata geçirdi. Mimari projesini kendisinin çizdiği ‘Kentsel Dönüşüm ve Sosyal Rehabilitasyon’ çalışmaları kapsamında Kasımpaşa’da Kapalı Spor Salonu Kompleksi, Eğitim ve Sosyal Tesislerini hizmete sundu.

28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerde AKPARTİ’den aday oldu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi. 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde ikinci kez İstanbul Belediye Başkanı seçildi. TAÇ Vakfı (Tarih ve Çevre Vakfı) mütevelli heyeti ve yönetim kurulu üyesi. Evli ve üç çocuk babası.

ESERLERİ:
Kadir Topbaş’ın Bilgi Üniversitesi ile beraber çıkardığı ‘Beyoğlu : Kültürleri Buluşturan Kent’, TAÇ Vakfı ile birlikte hazırladığı ‘Geçmişten Günümüze Beyoğlu I-II’ ve ‘Anılarda Beyoğlu’ isimli eserleri bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.