Kategoriler
Siyaset Haberleri

’4 yanlışı 1 doğru götürecek’

Davutoğlu, CHP ile HPD’nin Paralelcilerin aklı ile aynı şekilde, milletin karşısına çıktığını, “AK Parti’nin kuvvetli olduğu yerlerde onun karşısında kim varsa onu destekleyelim” dediklerini belirterek, “4 yanlışı 1 doğru götürecek” dedi.
Eskişehir’de Ak Parti tarafından düzenlenen Sıhhiye Meydanı’ndaki mitinge katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, konuşmasına “Her yerden gelene kucak açana, bağrına basan Eskişehir’e selam olsun. Gelin alıp, gönül alıp gönül verdiğim Eskişehir’e selam olsun” diye başladı. Hanımı Sare Davutoğlu’nun Afyon’da doğduğunu, Eskişehir’de büyüdüğünü belirten Davutoğlu, “Biz Eskişehir’i gönlümüze yazmıştık, Eskişehir’de bizi gönlüne yazmış. Biz Eskişehir’i hep gönlümüzde tutacağız, siz de eniştenizi hep gönlünüzde tutacak mısınız?” diye sordu.

“ESKİŞEHİR’İN HAVA LİMANI’NIN ADINI, HASAN POLATKAN HAVA LİMANI YAPIYORUZ”
Dün 14 Mayıs tarihi olduğunu, Yassı Ada’da şehit Başbakan Adnan Menderes’in manevi huzurunda olduklarını anlatan Davutoğlu, “Orada bir yiğit daha vardı. Eskişehir’in yiğidi Hasan Polatkan. Miraç gecesinde şehitlerimize rahmet diliyorum. Hemen ilk müjdeyi vereceğiz. Eskişehir’in Hava Limanı’nın adını, Hasan Polatkan Hava Limanı yapıyoruz. Ta ki inen her uçak, inen her yolcu, giden her yolcu Türk demokrasi tarihinin bu aziz şehidine rahmet okusun, Fatiha bağışlasın. Bundan 65 yıl önce 1950’de Menderes, milli idare ile iktidar geldikten sonra 1 Mayıs 1948 de demokrasi yolunu çıkarken ilk mitingi yaptığı yer Eskişehir’dir. Eskişehir, milletimizin harmanlandığı şehirdir. O Eskişehir’in Türk demokrasinin beşiği olacağını biliyordu. Başbakan olduğumda ilk ziyaretimde Eba Eyyüb El Ensari ve Fatih Sultan Mehmet Han’dan sonra Adnan Menderes’in huzuruna vardım. Şimdi de, demokrasi fişeğini burada yaktığı için Eskişehir’deyim. Size söz veriyorum, kim ne yaparsa yapsın, kim hangi tuzağı kurarsa kursun Eskişehir şahit olsun ki demokrasiden, özgürlükten milli iradeden bir an dahi, bir santim dahi taviz vermeyeceğiz. Odadan çağrıda bulundum. Artık Yassıada Özgürlük ve Demokrasi adasıdır. Orada gençlerimizin bilmesi, öğrenmesi ve demokrasinin kıymetini bilmesi için demokrasi müzesi kuracağız. Orada diğer muhalif liderlerine bir çağrıda bulundum. Gelin hep beraber geçmişteki bütün darbeleri, vesayet planlarını, milli iradeye el uzatan bütün teşebbüsleri birlikte lanetleyelim. Ama onlar yapmadılar, hala ses veriyoruz, sesleniyoruz. Çıkıp da mertçe Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ‘bütün darbelere karşıyız’ diyemediler” diye konuştu.

MECLİSİ YASSIADA’DA TOPLAYACAĞIZ
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yassıada’yı Özgürlük Adası yaptıktan sonra bir 27 Mayıs günü meclise kilit vurulan bu acı günün hatırasının yaşandığı bir günde, Meclisi Yassıada’da, Medreres’in aziz huzurunda toplantıya çağıracaklarını belirtti.
7 Haziran için çıktıkları yolun aslında şeyh Edebali’nin, Osmanlı’yı adaleti ile cihan devleti yapanların yolu olduğunu ifade eden Davutoğlu, “Bu yol, İstiklal harbinde İzmir’e doğru yürüyen istiklal kahramanlarının yoludur. Bu yol idam sehpasına onurla yürüyen Hasan Polatkan’ların yoludur” diye konuştu.

NE ÖLÜMDEN KORKARIZ, NE ZULÜMDEN KORKARIZ
Son 3 yıl içerisinde zorluklarla elde edilen demokrasiye çok tuzaklar kurulduğunu, Gezi olayları ile milli irade ile iş başına gelen hükümeti sarsmak istediklerini anlatan Davutoğlu, “Baktılar engel olamadın, bu sefer 17-25 Aralık tuzaklarını kurdular. Ve ‘dönemi başbakanı’ diye, dönemin Başbakanı olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan hakkında iddianame tertip ettiler. Aynen Yassıada mantığı. O kumpası kuran savcılardan biri ‘onların akıbeti de Adnan Menderes gibi olacak’ diye bizi tehdit ediyor. Mevlana ölümü nasıl karşıladı ise, ölümü nasıl düğün gecesi diyerek nasıl yaklaştı ise, biz hazreti Mevlana yolcuları ölümü gördüğümüzde yüreğimiz sadece ahiret hesabı ile titrer. Başkaca ne ölümden korkarız, ne zulümden korkarız. Biz doğduğumuz anda ölüme iman etmişiz” dedi.

4 YANLIŞI 1 DOĞRU GÖTÜRECEK
Konuşmasında; Cumhuriyet Halk Partisi (CHP ) ile Halkların Demokrasi Partisi (HPD)’nin Paralelcilerin aklı ile aynı şekilde, aynı argümanlarla milletin karşısına çıktığını anlatan Başbakan Ahmet Davutoğlu, “CHP ve HDP aynı şekilde, aynı argümanlar ile milletin karşısına çıkıyorlar. Paralel ise gerisinde iş bölümü yapmışlar. Paralelcilerin aklı ile. Diyorlar ki ’Ak Parti nerede kuvvetli ise onun karşısında kim varsa onu destekleyelim’. Bazı yerlerde paslaşıyorlar. Arkada bu orkestrasyonu ise Paralelciler yapıyor. Ve onun arkasında bir üst akıl var. Üniversiteliler bilirler ki, sınavlarda 4 yanlış 1 doğruyu götürür. Öyle bir kurul var. Siyasette ise 1 doğru 4 yanlışı götürür. Dört yanlıştan biri, millete tek parti döneminde zulmeden, 27 Mayıs’a açıkça karşı çıkamayan, vesayetçilerle açıkça işbirliği yapan CHP, yanlış iki, 2002 de Türkiye’yi namerde muhtaç edip sonra koltuğu bırakıp giden MHP, yanlış üç, Batıda özgürlük, barış deyip, Doğuda 6-7 Ekim provokasyonu yapan, Kudüs Yahudilerin mekanıdır diye HDP ve yanlış dört bütün bunlarla işbirliği yapan Paralel. Şimdi Eskişehir bu 4 yanlışı 1 doğru ile götürecek miyiz? Bir doğru var, onlar paralel, onlar üçgen. Biz ise neyiz biliyor musunuz? Dümdüz, istikamet üzerine yürüyen, Sırat-ı Müstakim yolcularıyız” dedi.
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.