“2016 içinde artık bu müzakereler meyvesini versin”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC ziyaretinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Hedefimiz 11 Şubat 2014 ortak çerçeve belgesinin belirlediği sınırlar içinde ya da hedefler doğrultusunda 2016 içinde artık bu müzakereler meyvesini versin, sonuç versin ve kalıcı bir çözüm için adım atılsın” dedi
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Lefkoşa’daki temasları kapsamında önce KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile baş başa görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeye, daha sonra KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ve KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu da katıldı.
Görüşmenin ardından basın mensuplarına kısa bir açıklama yapan Bakan Çavuşoğlu Mont Pelerin’de yapılan iki tur görüşmelerden sonra gelinen noktayı ve bundan sonra izlenecek stratejiler konusunda önce Cumhurbaşkanı Akıncı ardından da hükümet ve muhalefet partilerinin katılımı ile son derece verimli toplantılar gerçekleştirdiğini ifade etti. Bakan Çavuşoğlu, “KKTC’de Cumhurbaşkanı, Başmüzakereci, iktidardaki iki siyasi parti ve muhalefetteki iki siyasi parti dahil bir görüş birliğinin olduğunu görmekten büyük bir mutluluk duyduk. Türkiye olarak biz her zaman burada devam müzakere sürecini destekledik. Esasen bir an önce bir netice alınması konusunda da irademizi her zaman ortaya koyduk. Güven arttırıcı tedbirler konusunda da her zaman hiç çekinmeden desteğimizi verdik. Hedefimiz 11 Şubat 2014 ortak çerçeve belgesinin belirlediği sınırlar içinde ya da hedefler doğrultusunda 2016 içinde artık bu müzakereler meyvesini versin, sonuç versin ve kalıcı bir çözüm için adım atılsın. Bir önce bunun için gerekli bir önce 5’li konferans dahil gerekli somut yol haritası belirlensin biz bu sürece de önümüzdeki sürece de aynı çerçevede destek vereceğiz. Son derece verimli bir toplantıyı gerçekleştirerek buradan ayrılıyorum. Çalışma yemeğini de hükümetle beraber biraz sonra gerçekleştireceği ve ikili konular, ekonomi ve diğer konuları da değerlendirme fırsatı bulacağız” açıklamasını yaptı.
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.