İftar ve Sahurda Nasıl Beslenmeliyiz?

858410_detayiftar da nasıl beslenmeliyiz, sahurda tok tutan sağlıklı yiyecekler beslenme şekilleri dikkat edilecekler, sahur ve iftarda lifli gıdalar yiyin..

Ramazan ayında iki ana öğünümüz var bu öğünlerde yani iftar ve sahurda mutlaka sofranızda lifli gıdalar bulundurun. Uzmanlar lifli gıdaların sahur ve iftar sofralarından eksik edilmemesi gerektiğinin hatırlatıyorlar.

Ramazan ayında özellikle mide problemleri yaşamak istemiyorsanız alacağınız bir kaç önlem var bu önlemlerin başında yer alan lifli gıdaların tüketimi eğer Ramazan ayınd amide şikayetleriniizn artmasını istemiyorsanız bol bol sebze ve meyve yemeye çalışın zeytinyağlı sebze yemeklerini tercih edin.Çok yağlı ve ağır yemeklerden uzak durun bol bol yeşil yapraklı lifli besinler tüketmeye çalışın.

Mide rahatsızlığı çekmek istemiyorsanız Ramazan ayında düzenli ve dengeli beslenmeye özen göstermelisiniz.Ramazan ayında lifli gıaları fazla tüketmek bol sıvı almak yemeklerinizi ağır ağır yemek sizi hertürlü mide sıkıntılarından koruyacaktır.İftarda ve sahurda hafif besinleri tercih etmelisiniz.

Ayrıca:

Medical Park Uşak Hastanesi Beslenme ve DiyetUzmanı Ceren Döğerli, Ramazanda sağlıklıbeslenme önerileri yanı sıra iftar ve sahurda nasıl beslenmemiz gerektiği hakkında pratik bilgiler verdi.

Oruç dolayısıyla Ramazan ayında günün sahur ve iftarolmak üzere iki ana öğüne dayandığını belirten CerenDöğerli, “Bu iki öğün ne kadar sağlıklı ve dengeliolursa Ramazan ayı da o kadar sağlıklı geçer. İftardansahura kadar olan süreçte küçük sağlıklı atıştırmalaryapmak vücudumuzu güçlendirir, sağlığımızı korur.İftarda kesinlikle birdenbire ve hızlıca yemek yemeyin. Daima yavaş yavaş ve küçük lokmalar şeklinde uzunuzun çiğneyip yiyin. İftarı önce bir zeytin ya da hurmaile açın ve ardından bir bardak ılık ballı limonlu su için. Sonra bir kase tercihen sebze çorbası ya da hafif birçorba için. Daha sonra bir kaç dakika arkanıza yaslanın ya da ibadetinizi yapın veyahut sakinceoturun. Sağlıklı bir beslenme programı uygulayın. Asla tok karnına tatlı ya da aşırı şekerli meyve ya da şekerliçay içmeyin. Ağır yağlı ve yüksek kalorili besinlertüketmekten kaçının. Yemekle birlikte ya da sonrasında sindirime yardımcı olan bitki çayları için. Toksin atmanıza ve sindirime yardımcı olan bazı baharatları fazla olmamak kaydıyla tüketin” dedi.

SAHURDA NASIL BESLENMELİ

Ramazan ayında en önemli öğünün sahur olduğunaişaret eden Döğerli, “Günlük beslenmede kahvaltınınyerini sahura bıkarız. Sahur öğünü güçlü bir kahvaltıöğünü gibi düşünülebilir. Güne iyi başlamak ve gün boyu kendimizi iyi hissetmek için sahurda yeterli beslenmeye ihtiyacımız vardır. Sahurda, tokluğumuzudestekleyecek özellikte bir menü oluşturmamızgerekir.Sahur menümüz uzun süre tokluk yaratmahissine sahip proteinler bakımından zengin olmalıdır.Peynir mutlaka yer almalıdır. Sahurda 1 adet yumurtayemek ise sahur öğünün protein kalitesini arttırır. Sütveya yoğurt kaliteli protein ve ödem çözücü etkisi ilesahur öğününe güç ve zenginlik katar.

Karbonhidratlar ise ilk anda tokluk sağlamadaetkilidirler. Sahurda en iyi karbonhidrat kaynağı; tam buğday veya çavdar ekmeği ve taze mevsimmeyvesidir. Sahurda tüketilen besinlerin süresi ve kan şekeri dengesi dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alır. Beyaz şeker ve beyaz şeker içeren ürünlerin glisemik indeksleri yüksektir. Bu nedenle de kan şekerini hızlı yükseltip hızla düşürürler. Şekerli besinleri sahur öğününde değil de iftar da yemekten sonrayemek en doğru seçimdir. Yağlar, tokluk süresinin uzamasında diğer etkili besin öğeleridir. Sahurda sağlıklıyağları miktarı abartmadan kullanmak, rahat oruç tutmamıza ve metabolizma hızımızın korunmasına katkıda bulunur. Yüksek oranda yanmış yağ içeren ağır besinler ve kızartma, kavurmalar sahur öğününde kesinlikletercih edilmemelidir. Domates, salatalık, biber ve maydanoz gibi sebzeler sahur sofralarının vazgeçilmeziolmalıdır. Çiğ sebzeler, sahur öğününe artı değer katar. İçerdikleri C vitamini, A vitamini, flavonoidler veenzimlerini de düşünürsek mutlaka olması gereken yiyeceklerdir. Sahur öğününün üzerine tatlı niyetine tazemevsim meyvesi tüketmek en sağlıklı ve doyurucu tercihtir” diye konuştu.

İFTARDA NASIL BESLENMELİ

Bütün gün oruçtan sonra iftar saatinde açlık ve susuzluğun oldukça fazla hissedildiğinin altını çizen Döğerli, şunları söyledi: “İlk olarak birkaç hurma, çorba, salata, ekmek tercih edip, biraz bekledikten sonra ana yemeğe geçmek tercih edilmelidir. Mümkün olduğunca yavaş yavaş, çiğneyerek ve ara vererek yemek yemeye özengöstermeliyiz. Bu sayede oluşabilecek olan mide problemlerimizi azaltmış oluruz. Protein kaynaklı bir yemeğimiz olmalı; et, tavuk, balık, etli yemek, peynir, yumurta gibi. Ekmek, çorba, pilav, makarna, az yağlı börek bulunmalı. Süt yoğurt grubu yiyeceklerden biri yemeğin yanında veya yemek üzerinde olmalı. Salata ve çiğ sebzenin bol miktarda olmasına özen gösterilmeli. Sebze yemeğimiz olmalı. Pişmiş sebze ile lif açısından da beslenmenizi tamamlamış oluruz. Taze meyve iftarın en güçlü parçalarından biridir. 2 avuç dolusu taze mevsim meyvesi mutlaka tüketilmelidir. Gün içinde fiziksel aktivite yerine iftardan sonra düşük tempolu yürüyüşleri tercih etmeliyiz. İftar ve sahur arasında bol miktarda su içmeyi de unutmayın”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.