Güneş yanıklarına yoğurt sürmeyin!

Yanıklara hekime danışmadan hiçbir şekilde müdahele etmeyin..

yogurtkutut

Uzmanlar, yaz sıcaklarının ve güneş ışınlarının yol açtığı vücutlardaki güneş yanıklarına kesinlikle yoğurt sürülmemesi gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Bartın Sağlık Müdürü Dr. Osman Nacaroğlu, güneş yanıklarına ilkel yollarla müdahale yapılmaması gerektiği belirtti. Güneş yanıklarının ciddi ve kalıcı izlere yol açabileceğini belirten Dr. Nacaroğlu, “Yaz mevsimi ile birlikte artan hava sıcaklığı sağlığı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Özellikle çocuklar, yaşlılar, kalp ve akciğer hastalıkları ile değişik deri hastalığı olanlar daha fazla etkilenmektedir.

Güneş ultraviyole ışınlarından korunmak için, güneş ışınlarının etkisinin güçlü olduğu saat 11.00-16.00 arasında güneş ışınlarından kaçınılmalı ve bu saatlerde uzun süre güneş altında kalınmamalı, bu saatler gölge bir yerde geçirilmelidir. Güneşlenmeden veya güneşe çıkmadan önce, cilde uygun koruyucu güneş kremi sürülmeli, açık renkli bol giysiler giyilmeli, geniş kenarlı şapka takılmalı, ultraviyole ışınlarından koruyucu gözlükler kullanılmalıdır. Estetik amaçlı kullanılan solaryum uygulamaları hekim önerisi doğrultusunda yapılmalıdır. Güneşlenme sırasında oluşabilecek güneş yanıklarında kesinlikle yoğurt gibi maddeler sürülmemeli, bu durumda soğuk kompres uygulamaları yapılmalı, müdahale gereken durumlarda hekime danışmadan hiçbir şekilde merhem gibi kremler sürülmemelidir. Ayrıca gözlerde ağrılı kızarıklıklar olması durumunda hekime danışmadan hiçbir ilaç kullanılmamalı, güneş gözlüğü kullanılmalı ve soğuk kompres uygulanmalıdır. Kanser hastaları, kemoterapi hastaları veya değişik deri hastalığı olanların güneş ışınlarından korunmaya özellikle dikkat etmeleri gerekmektedir. Aşırı sıcak havalarda sıcak çarpması için de dikkatli olunmalı, güneş altında çalışması gereken kişiler güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde fazla sıcağa maruz kalmamalıdır. Aşırı sıcak altında kalan kişide bulantı, kusma, baş ağrısı gibi belirtiler görülür” dedi.

Bartın Sağlık Müdürü Dr. Osman Nacaroğlu, sıcağa maruz kalan kişinin derisinin nemli ve soğuk olduğunu, bu durumda hemen serin bir yere girilmesi gerektiğini, sırt üstü yatarak, ağızdan alınabiliyorsa bol sıvı içecekler içilerek, en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesini gerektiğini de ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.