Akciğer Kanserine Karşı Kavun

SİGARADAN UZAK DURUN

Kansere yakalanmada genetik faktörlerin de etkili olduğunu anlatan Akıncı, ailesinde kanser olan kişilerin kansere yakalanma riskinin çok yüksek olduğunu belirtti. Akıncı, sigaradan tamamen uzak durulmasını tavsiye etti.

SEBZE MEYVE TÜKETİMİ ÖNEMLİ

Bazı beslenme özelliklerinin de akciğer kanseri riskini etkileyebileceğini ifade eden Akıncı, sebze ve meyve tüketiminin akciğer kanseri gelişimi riskini önemli ölçüde azalttığını kaydetti. Akıncı özellikle yaz aylarında kavun, kayısı gibi meyvelerin tüketilmesini tavsiye etti.

DOMATESTEN VAZGEÇMEYiN

Domatesin de kanseri önleyici etkisi bulunduğunu anlatan Op. Dr. Ali Güven Akıncı, “Karatenoidler özellikle havuç, koyu yeşil yapraklı sebzeler, domates, kırmızı biberi de sofranızdan eksik etmeyin” ifadesini kullandı.

GÜNDE 3-4 TANE TÜKETİN

Daha önce Illinois Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda domatese kırmızı rengini veren ‘likopen’ maddesinin erkeklerde görülen prostat kanserine karşı etkili olduğu ve 50 yaşın üzerindeki erkeklerin günde en az 3-4 domates tüketmesi gerektiği belirlenmişti. ‘likopen’ çeşitli kanser risklerini önlüyor ve sağlık sorunlarına karşı vücudun direncini artırıyor. Domatesin içeriğindeki A, B1, B2, C ve K vitaminleri ve çeşitli minerallerle adeta bir sağlık deposu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.