Habeler, haber
DOLAR
8,671 / 0,08
EURO
10,293 / 0,00
ALTIN
499,544 / 0,05
BİST
1.392,6 / 1,16
Güneşli
İstanbul: Güneşli
19°
  • NAMAZ
    VAKİTLERİ
  • HAVA DURUMU
  • ÜYELİK GİRİŞİ
Yazarlar »  »  Yazı
Atıl Uzun

Vespa Gts 250 ie İnceleme

Eklenme : 31 Aralık 2018 17:29    Güncelleme : 28 Ekim 2020 13:57    Okunma : 18633

 

 

 

 

 

 

Yeni bir inceleme yazısında yine beraberiz. Neden video değil de yazı diyenlere; “alışkanlıkları değiştirmek zordur ama o da pek yakında olacak” diyorum.

Neden yıllanmış bir modelin inceleme testine gerek gördüm; Motoru

inceleyecek kadar uzun süre kullanmayanlardan daha fazla tecrübe biriktirdim ve işte paylaşıyorum.

Bu motoru gidip xmax la, sym gts ile efendime söyleyeyim Kymco 250 ile karşılaştıran tester arkadaşlar var, onların videolarını heyecanla izledim. Ancak farkettim ki; o arkadaşlar bu motorun kült olduğunun farkına varamamış. Px i bilmiyor, lx e binmemiş, primavera yı tanımıyor. Beverly den haberi yok.

Vespa ya binmek isteyen adam; zaten, birazdan canlanacakmış gibi duran, transformers çakması motosikletleri sevmeyen adamdır. Üstüne para versen o motorlardan almaz. Onun için bu motorla alakalı kıyaslamalar yaparken biraz vicdanlı olmak lazım.  Motorun alıcısını tanımak lazım, Vespa yı bilmek lazım.

Vespa LX incelemesi yazımı okuyanlar Vespa markası hakkındaki fikirlerimi bilirler.

 

 

 

 

Longines saatle Casio dijital saatin karşılaştırması na benzer karşılaştırmaların bu motorlarda işe yaramayacağıyla alakalı kanım aynıdır. Vespa mücevherdir. Onu alan adam seyretmek için alır, prestiji için, paranın ona kazandırabileceği statü yü hesap eder.

Reklamı geçelim, öze gelelim. Vespa serisinden daha ufak motora binenler, beklentilerinin daha fazla karşılanacağı bu motora yönelebilir. LX ve Primavera ya nazaran daha fazla performans, sürüş yetenekleri ve güvenlik vaad eden bir motor.

Benim motorum 2012 model 35.000 km de bir makine. 3-4 bin km dir, genel de şehir içinde kullanmaktayım.

Çelik fren hortumları, ön arka disk fren mevcut. ABS yok, lastikleri Michelin city grip olup, neredeyse sıfır kayma, ön ve arkada oldukça iyi bir ağırlık dengeleme söz konusu ki; gerçekten şimdiye kadar hiç kaymadım desem  yeridir. Ha hiç mi? evet kaydım ama çok kontrollü, kimseyi tehlikeye sokacak şekilde değil, freni bırakınca yeniden toplayacak şekilde arkadan. Yani sözün özü bu lastikler gerçekten çok başarılı. Motorun önü yere iyi basıyor; sadece ön frenle binlerce km yol katedebilir, şehir içinde gezebilirsiniz. Önü iyi basıyor derken, hızlı girilen virajlarda fazla yatırdıysan önce önden kaymaya başladığını da söyleyeyim, ayrıca lastik havan yanlışsa dönmek gerçekten zorlaşabilir.

Motorun önünün çok hafif olmaması, ufak motorlardaki bu dengesizlik hissini, ortadan kaldırmış, tramsformers a benzeyen diğer grenajlı motorlara nazaran ağırlık merkezi tabiki daha yukarıda ( radyatörü ön torpidonun arkasında) . Radyatörün önde olması sanki soğuk havalarda elciklere doğru ufak bi ısının gelmesine faydası olabiliyor gibi, bu sıcaklığı yazında hissettim. Ufak modellerine nazaran arkada çift amortisör kulesi dengeyi yükseltmiş ama öndeki tek çatal hala gidonun bir tarafa ötekinden daha fazla yatmak istemesine neden oluyor, ama biraz hızlanınca o da geçiyor; Motorun çok ağır olmaması, düşük km lerde yana yatma riskini düşürdüğünden büyük sorun değil.

Motorun monoblok çelik şase olması diğer hiç bir emsalinde olmayan karakteristik bir özellik. Grenajı ve bıraktığı izlenimi sevmeyenler için bu motor iyi bir alternatif. Ha bu özellik sayesinde boru şase motorlardan daha mı rijittir, dahamı sağlamdır, orası tartışmaya açık bir konu.

1,3 litre civarında yağ kapasitesi mevcut. (5-40 viskozitede yağı var) her değişimde filtreyi de değişmekte fayda var. 3000 km de bir kontrol , 6.000 de bir yağ değişimi; daha ne olsun araba mı bu.  Hiç mi bakım istemiyor? Yok öyle bir şey, bakımı sever, düzenli de ister.  Ekzostu çıkarmadan yağ filtresi değişebilir sanırım, bu kıymetli bir şey. Dikiz aynaları yeteri kadar iyi gösteriyor. Sele yeteri kadar geniş,  yumuşaklığı iyi.

Bir honda pcx, yamaha nmax kadar sorunsuz olacağını düşünenler yanılır, onlar kadar sürüş yeteneklerinin iyi olacağını düşünenler de yanılır. Ama kim sevgilisiyle bir mekana klasik jaguar ile gitmek varken honda civic e binmek ister ki?

 

 

Torpidoya ufak tefek bir şeyler konabilir, sele altına 2 tane yarı açık kask rahat sığar, koyma tekniğini

bilmeyen zaten vespa incelemesin. ( biri ters biri düz konur arkadaş, üst üste koymaya çalışırsan konmaz tabi) arka yolcu ayaklığında bir ergonomi hatası mevcut, ama hiç olmamasından daha iyidir, sorunu çözmek için uğraşanlar bile var. (LX ve primavera da ayaklık hiç yok mesela)

Motorun oturma pozisyonu başarılı, (scarabeo gibi yüksek değil, olması gerektiği gibi , bir ergonomi hatası yok), gidon açısı nmax yada pcx e göre daha dik alışkanlık ister. Yerden yüksekliği de 1,73 boyundayım beni rahatsız etmiyor, ayaklarımı neredeyse yere basabiliyorum. Yan ayak var, motor askısı var. El freni yok, olmasını zorunlu kılacak kadar ağır değil.

Önde bir poşet taşıma kancası var hayat kurtarıyor. Arkaya mutlaka çanta taşıma demiri istiyor. Kapalı kask, motordan inince elinde kalıyor, sele altını geçtim, kanca ya filan da takamıyorsun, öyle sele üstüne bırakıcan  yada kardeş olucan hep yanında. Aksesuarları anormal pahalı. Yan rüzgarlardan çok etkilenmiyor, tüm vespa lardaki gibi dize gelen rüzgarı büyük ölçüde kesiyor.  kısa cam ufak kalıyor, en az orta istiyor, çünkü bu motor 120 km hıza çok rahat çıkabiliyor. Aküsü zeminde ortada, söküp takması zor değil. ağırlık merkezini alçaltması açısından iyi bence.

21 beygir civarında bir motor (  gts 300 le beygir i çok yakın olmakla birlikte, gts 300 le daha düşük devirde torkunu ve gücünü verdiğinde tepkileri daha iyi), xmax la neredeyse kafa kafaya gider. 130 u geçemez. ama o süratler zaten güvenli değil. 0-110 ivmesi neredeyse lineer. tabi bunda kaliteli  CVT şanzımanın etkisi büyük.

Uzun  far aydınlatması muazzam, far gidonda olduğundan viraj içini gösteriyor, araba takip ederken yüksekliği nedeni ile farkediliyorsunuz dikiz aynasında hemen. Tokluk hissi muazzam. ama tabi bozuk yolu sevdiğinden değil, amortisörleri sert, bildiğin sert; şehir içinde sokak arasında çok can sıkar, öyle kurye motoru gibi kullanılacak motor değil. e-5 de binicen, sahil yolunca binicen. (2015 modellerinde ön amortisör bağlama geometrisi değişti, ancak 2018 de tekrar eski tipe dönmelerinden, pek faydasını göremediklerini anlıyorum). 2015 modelden sonrasında usb şarj filan mevcut. Boya kalitesi kendi sınıfında olmayan kalitede. Denge topuzu ve akseuarlarıyla krom uyumu görselliğini artırıyor. Ayak paspası var, ben oldukça beğeniyorum, bu sınıfta hiç bir motorda olmayan bu güzel akseuarı beyenmeyip kullanmayanlar da mevcut.

Debriyajı, kavraması, hissiyatı güzel. Hani Harley hissi vermiyor ama scooter kullandığını unutmadan mutlu olabilirsin. Scooter kullanıp Harley biniyormuşsun gibi suratında bir tebessüm olabilir. Ekzostu patlak bir vespa göremezsiniz, sahibi ona öyle binmez.

Vespa aşk tır tutkudur, ikinci elde en güvenle alacağınız markalardan biridir. Dolandırıcı, sahtekar vatandaş yok mu var tabi, onlar Vespa alamaz diye birşey yok. Alırsa, satar da. Hatırlatmak isterim; bu motorun kiralığı çok popülerdir, kiralayan vatandaşlar bu bilgiyi paylaşmadan satıyor. Ayrıca motoru alır almaz, km telini çekip satarken tekrar takıp satanlar da var; dolayısıyla km si düşük diye çok para verirken bir daha düşünmek lazım. Her motorda olduğu gibi ikinci el alırken kaç km dir aynı kişide bakmak lazım, bakım masraflarını faturalandırabilenden almak da fayda var.

Vespa n varsa vespa binenlere selam verebilirsin. Ama pcx in varsa bunu yapamazsın. yaparsında elin aşağıya inmez. E selam almak Allahın emri olduğuna göre buna da dikkat etmek lazım motor alırken.

Her ustanın, tamirini yapabileceği bir motor değildir,  açabileceği masraflar dikkate alındığında siz de kimseye dokundurmak istemezsiniz. parçaları ucuz değil, ama hangisinin ucuz ki ? 600 lük 4 silindirli motorların bugün olmuş ekzantrik mili 5000 TL . Onun için bilip bilmeden konuşmamak lazım. Hayatında honda kinetic, spacy den başka motor binmemiş abilerin, ” çok pahalı, o motora o para verilir mi?” muhabbetini yapacağı ortam burası değil. ( parçası ucuz değil tabi, vespa lar içinde sanırım en makul parça fiyatlarına sahip olan model primavera. Yürür parçalarda gts nin parça fiyatı bazen primavera nın 2 katına ulaşabiliyor)

Ha biz spacy yi küçümsediğimiz den değil. Bugün Honda binecek olsam CUP C90 alırım, 50 yıl daha binerim. Vespa havasında. Biz klasik yada klasik motor havası olan makineleri kıyaslarız birbiriyle.

Bu paralara ER6N, yamaha MT07 veriyorlarmış , doğrudur; onlar da bir seçenek ama insan motor alırken fayda maliyet analizi yapmalı. O motorlar sana daha fazla faydalı olacaksa onlara bin abi. “E ben kışın binemiyom ayaklarım ıslanıyo, binecem de çok yakıyo, sırtım çamur oluyo, çok gidiyo kaza yaparım, yağmurda binemiyom zinciri yağlamak zor geliyor” diyip onlara da binemiyorsan, klavye şövalyeli ği de yapmıycaksın, sen spacy ye devam.

Motorun kötü yanlarından biri her ne kadar 9,2 litre yakıt kapasitesi filan varmış gibi gözükse de takribi 6 litre yakıt alıyor. 5,85 litrelik benzinle 150 km yol katedebiliyor. bu kısa bir menzil, hele ki yakıt girişi sele altında olan bu motor için can sıkıcı. Bu motorda bir devir saati görmek isterdim açıkcası.  Öne bitubo amort. takanlar var, tecrübeler çok da zaruri bir parça olmadığı yönünde. yolcumu alayım 200 km artçılı gideyimlik bir maxi değil, ama ne olduğunu yukarıda yazdık işte.

Önde 23, arkada 28 psi lastik basıncı olmalı. (tek kişi için konfor odaklı hava basıncı budur, kilom 65)

ATIL UZUN

Bu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !

GÜNÜN HABERLERİ

YAZARLAR

baslik