Habeler, haber
DOLAR
8,671 / 0,08
EURO
10,293 / 0,00
ALTIN
499,544 / 0,05
BİST
1.392,6 / 1,16
Güneşli
İstanbul: Güneşli
19°
  • NAMAZ
    VAKİTLERİ
  • HAVA DURUMU
  • ÜYELİK GİRİŞİ
Yazarlar »  »  Yazı
Zeki Özdemir

SEAT LEON 1.6 Sport up – inceleme (2006-2009)

Eklenme : 30 Kasım 2016 12:43    Güncelleme : 30 Kasım 2016 14:40    Okunma : 22199

Merhaba arkadaşlar 6 sene kullandığım bu araç hakkında bilgi sahibi olmayıp, fikir edinmeye çalışan arkadaşlarımla paylaşıyorum.

Başlamadan önce kısa kısa..

Araç dış tasarım olarak oldukça beğenildi. 2009 dan sonra makyajlanmış modelleri üretildi. 2013 den sonra da kasası değişti. Yeni kasada eski kasadaki bazı özellikler kaldırıldı. Araç spor görüntüsünden çıkarılarak daha az sportif olan orta sınıf aile arabası Golf çizgilerine evrildi. Sanırım otomobil devi Volkswagen satış stratejisi gereği aracı bu şekilde üretmeye başladı. Yine sanırım ki pazardaki diğer orta sınıf araçlarla rekabet etmesi gereken Leon, üst orta sınıfa hitap eden Golf ile rekabete başladı. Sonrasında aracın tasarımı değişti. Bir yetkili ise üretilen yeni kasa için şöyle bir açıklama yapmıştı “müşterilerimizden gelen şikayetler doğrultusunda aracın tasarımına şekil verdik”. Benim bu açıklama hoşuma gitmemişti. Yeni kasa Leon da eskisi kadar olmasa da beğenildi tabi ki. Takdir sizin…

Bu Tasarım nasıl oldu da Leon’a verildi?

Volkswagen, Seat’ı satın almadan öncede Leon zaten sportif görünüme sahip aynı karakterde ve zaten yıllardır üretilen bir araçtı. Muhtemelen aracın yeni tasarımcısı kendi çizgileri ile aynı ruhu devam ettirdi ve böyle bir model ortaya çıktı.

7

9

6

Başlıyoruz…

İncelediğimiz araç SEAT Leon 1.6 sport up 2006 modelidir.

Kullandığım Sport up modeli, diğer (boş) modellerden 5 kollu düz 17 inç çelik jantları, koyu renkli camları, kırmızı spor koltuğu, ön konsol kaplaması, yerden yüksekliği, spor yayları ve spor krom egzoz başı gibi özellikleri ile ayırt edilebilir.

1

2

8

Aracın 17 inç çelik jantları ve koyu renk camları aracın mevcut cazibesini arttırmış. Araca bu şekilde yaklaşırken içine oturduğunuzda sizi kırmızı spor koltukları karşılıyor ve içinizden “bir daha kalkma”, “hadi bunu alıp gidelim” gibi ikinci ve üçüncül seslerin alt yazı geçmesine sebep oluyor. “Bel ağrılarınız varsa, hatta bel fıtığınız varsa fizik tedaviye gerek yok” dedirtiyor. Yeni başlayan bir ilişkiniz varsa.. ilişkinizin geleceği için artı bir puan kazanma ihtimali yüksektir.

Aracın hafif direksiyonu tek el ile aracı kullanımını kolaylaştırıyor ve manevra yapmayı kolaylaştırıyor. Gaz pedalı otobüslerde olduğu gibi alttan mesnet lenmiş, gaza basmak keyifli ve yorucu İstanbul trafiğinde ayakların daha az yorulmasını sağlayarak konforu arttırıyor. Birinci viteste gaz pedalına dokunduğunuzda egzoz dan rahatsız edici olmayan, meraklısına keyif veren hafif abartı ses geliyor. Üst viteslerde egzoz sesini daha az duyuyorsunuz. Aracın ses yalıtımı iyi durumda hatta aracı ilk aldığım dönemlerde motor sesi az geldiği için sık sık istop ettiriyordum.

10

Bir çok özellik gibi yol bilgisayarıda Volkswagen grubu araçlarındaki ile aynı özelliklere sahip. Aracın en sevdiğim özelliklerinden biride yine otobüslerde olduğu gibi dikey konumlu silecekler. Silecek sensörünü açtığınızda silecekler heyecanlı ve iştahlı bir şekilde bir kademe aşağı iniyor. Ön cam su püskürtmesi ve camları temizlemesi çok başarılı ve sessiz gerçekleşiyor. Arka cam sileceği için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Arka cam silceği başarısız ve cam sileceği kolu kolay kırılabiliyor. Aracın arka kapı cam motorlarında kronik bir rahatsızlık bulunuyor. Ben sol arka kapı motorunu bir kere değiştirdim. Forumlardan okuduğum kadarı ile arka cam motorunun sık bozulması aracın kronik rahatsızlığı imiş. Bunun dışında aracın bu modelinde spor yay ve ince yanakları etkeniyle limitleri yüksek. Araç kolay yoldan çıkmıyor. Birinci viteste sert manevra ve yüksek devir yaparsanız lastikleri yoldan kopara-biliyorsunuz. Ancak araç ESP sistemi sayesinde kendini hızlı bir şekilde topluyor ve güvenli bir sürüş deneyimi sunuyor. Kullanım klavuzunda ise aracın “fizik kurallarını geçemeyeceği” ile ilgili bir  not bulunuyor. ESP kapatılabiliyor. Araç 1300 kilo 1600 motor ve 105 beygir dolayısı ile göründüğü gibi çok atik bir araba değil ama çokta mahçup etmiyor. Aracın ilk kalkışında hızlanmayı çok hissetmiyorsunuz. Bunun sebebi aracın spor donanımı olabilir, çünkü emsallerine göre aracın 0-100 preformansı çok kötü değil. Eğer aracın vites geçiş zamanlarını iyi ayarlayabilirseniz iyi bir ivme yakalayabiliyorsunuz. Ben 5500-6000 aralığını kullanıyorum. Daha üstü veya daha altı devirlerde vites değiştirdiğinizde sanki motor daha az güç üretiyor. Gerçi bu devirleri çok deneyimlemedim. Farklı vites aralıklarında ve farklı devir aralıklarında bir kombinasyon geliştirip geçiş yapmak daha başarılı olabilir. Aracın motoru 8 subaplı, Volkswagen yıllarca birçok araba modelinde bu motoru kullanmış. Her yerde yedek parçası, ustası bulunur ve çok sağlam bir motordur. Saatte 150-160 km hız ile giderken çok daha hızlı gidiyormuşsun gibi hissediyorsunuz, standart modellerde sürüş belki daha konforlu olabilir. Şehir içinde ekonomik olmaktan uzak motor; nispeten düşük devirlerde daha canlıdır. 120 km yi geçince yüksek devir çeviriyorsunuz ve dolayısıyla motor sesine neden oluyor. Ortalama 100 km de şehir içinde 8,5 lt ile 9,5 lt aralığında yakıyor.

5

Orta dikiz aynası büyük ve arkayı görmek için avantajlı bir görüş açısı sağlıyor. Orta aynanın altında elinizi hareket ettirdiğiniz de eliniz kırmızı renge bulanıyor. Sanırım odağı genişletilmiş kısa mesafeli lazer gibi bişey kullanılmış. Kullanım amacı iç lambayı yakmadan gece karanlığında göremediğiniz şeyleri hızlıca görebilmek için sanırım. Çok kullandığım bir özellik değil ama arabanın özenle hazırlandığı hissini veriyor.

Direksiyon deri, kavraması güzel, tok bir hissiyat uyandırıyor. Direksiyon üzerindeki düğmeler ilk bakışta kalitesiz gibi görünse de parmaklarınızı üzerinde gezdirdiğinizde kaliteli olduğunu anlıyorsunuz. Kullanıcı deneyimi açısından da cruise kontrol dahil direksiyon üzerindeki tüm donanımlar kullanışlı görünüyor. Korna direksiyon üzerinde, kornayı çalabilmek için direksiyonun orta alt bölümüne dokunmanız gerekiyor. Korna sesi hoşuma gitsede kullanılabilirlik iyi değil. Bazen biri yol verdiğinde kısa korna yaparak teşekkür etmek istiyorum. Maalesef bazen almıyor. Bazende istediğim kısa korna yerine biraz daha uzun çalıyor. Bu sefer de teşekkür ettiğimmi anlaşılıyor yoksa tehdit mi ettiğim algılanıyor bilmiyorum.

4

Aracın avrupa modellerinde renkli ekran olan cd-radyo teyip bu araçta duygusal sebeplerden kırmızı siyah olarak üretilmiş. Çok mu kötü? değil tabi ki ama yinede bir eksiklik hissediyorsunuz. Radyoya nazaran CD çaları kullandığınızda ses daha iyi çıkıyor. Ses sistemi ise (bu konuda özel bir merakınız yoksa) oldukça iyi durumda diyebilirim.

3

Aile arabası, aynı zamanda spor…

Tek kapılı ve spor arabaya binmeyi seven ve ailesi ile binebileceği bir araç arayan kitle için hazırlanmış diyebilirim. Zira aracın arka kapı kolu gizli ve araca spor tek kapılı bir otomobil görünümü vermiş. Aracın tasarımcısı eski Alfa Romeo marka araçların tasarımcı, bu yönüyle aracın Alfa Romeo çizgileri taşıdığıda görülebilir. Otomatik katlanır aynaları da çok kullanıyorum. 2006 model spor up da katlanır aynaları kullanmak için el freninin hemen yanında bulunan düğmeyi çevirmek gerekiyor. Yeni modellerde aracı çalıştırdığınız da otomatik katlanır aynalar , adı üstünde otomatik açılıyormuş. Bence kesinlikle eklenmesi gereken bir özellikti. Arka park sensörü de başarılı veya rahatsız edici bir şekilde ses çıkarmıyor. Standart kalitede stabil çalışıyor, kullanılabilirliği Japon arabalara göre daha . Sürekli öttüğünde bir 20 cm daha var demektir. Aracın donanımsal olarak camlarını kumanda dan açık kapama desteği var. Ancak varsayılan olarak bu özellik kapalı geliyor. Servise giderek kodlamasını değiştiriyorlar ve bu özelliği kullanabiliyorsunuz.

Seat Leon 1.6 Sport up (2006-2009) Tanıtım Videoları:

1.Video

2.Video

Eski dosta saygı ve sevgilerimle…
Zeki Özdemir

Bu makaleyi izinsiz veya kaynak göstermeden kullanmak yasaktır.!

Bu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !

GÜNÜN HABERLERİ

YAZARLAR

baslik