Habeler, haber
DOLAR
8,671 / 0,08
EURO
10,293 / 0,00
ALTIN
499,544 / 0,05
BİST
1.392,6 / 1,16
Güneşli
İstanbul: Güneşli
19°
 • NAMAZ
  VAKİTLERİ
 • HAVA DURUMU
 • ÜYELİK GİRİŞİ
Yazarlar »  »  Yazı
Atıl Uzun

Opel Meriva 1.6 easytronic İnceleme, Test, Yol Testi (2003-2009)

Eklenme : 01 Haziran 2015 15:18    Güncelleme : 23 Ocak 2019 15:28    Okunma : 30478

a aa

0429139-Opel-Meriva-1.7-CDTI-Essentia-2003Pano02Pano0420150313_065001

20150313_065014Merhaba arkadaşlar Essantia donanımına sahip araçla ilgili edindiğim tecrübemi bu makalemde ilgililerle paylaşmak istiyorum.

2004 model aracıma 135.000 km de sahip oldum. Boyutlarına kıyasla büyük iç hacme sahip olması edinme kararımda etkili oldu. Yine Opel markasının bilinirliği ve güvenirliliği etkili olan diğer unsurlardan. Bu şanzıman tipinden şimdiye kadar hep kaçmamama rağmen (her zaman  tork konvertörlü klasik tam otomatik ler tercih etmişimdir, konforu ve güvenirliliği nedeni ile. Geçmişte honda civic, chevrolet cruze, kia picanto vs. tam otomatik şanzımanları kullandım) sonunda bu şanzımanda karar kılarak bu aracı aldım.

Aldığım araç kaba hatlarıyla düzgün.  yürürünü etkileyecek kazaya sahip bir araç değil.

Araç yollarda sık rastlanır türden bir model değil, corsa platformu üzerine geliştirilmiş bir model. Aracın dış boyutları şehir içinde park manevralarında sedan ve station otomobilllere nazaran avantaj sağlamakta, hb bir otomobil gibi, ekstra olarak tavan yüksekliği ferahlığına sahip. Şoför oturma poziyonu her şeye yukardan bakar bir konum. İdeal oturma pozisyonunu yakalamak, direksiyon ve koltuk hareketleriyle mümkün. Görüş açısı da başarılı, kocaman yan aynalara sahip. Ancak ön kelebek camının yanındaki koca sütun bazen karşıdan karşıya geçenleri, ya da oradan gelen araçları geç farketmenize sebep oluyor, çok dikkat etmek gerek. Ön camın derinliği, daha büyük bir araçtaymışsınız izlenimi veriyor.  Göstergeler okunaklı, Teyp ve Klima kumanda düğmeleri kullanışlı ve ulaşımı kolay. Teybin direksiyon üzerindeki tuşlarlarla kullanımı pratik. Korna direksiyon üzerindeki 2 tuşla çalınabiliyor, değişik. Kapı gözleri oturma pozisyonuna göre bir aşağıda kalıyor.  Ortada açılan kızaklık küllük çekmecesi kızağı sürekli bozuk açılıp kapanmıyor sıkışıyor. upload-84539_1Kapıda 4 cam otomatiği ve yan ayna ayarları mevcut ergonomik. Ön göğüste bir eşya gözü olmalıydı, bu bölüm monoblok. Cep telefonunuz elinizde kalıyor. Sağ koltuğun altında bir çekmece var güzel birşey. Kol dayama var, ticari araçlardaki gibi koltuğa monte. ama içindeki sünger deforme olmuş demiri kolunuza batıyor 10 yaşına gelince.  Sol kapı üstünde gözlük koyma bölümü var.

Ön göğüste kullanılan malzeme fazla sert.  Gri teyp klima ünitelerinin boyası soyulmuş, rengi atmış çok mu kötü kullanılmış? olabilir tabi ama daha çok malzeme kalitesizliğine bağladım. ( bir de araçları hep sıfır teste tabi tutuyorlar, 20.000 km , 5 yıl sonra ne olur bu parçalar arkadaşlar bunları da düşünmek lazım)

Ön ve arka koltuklarda baş ve omuz mesafeleri yine diz mesafesi oldukça tatminkar. 2004-Opel-Meriva-1-6-16V-Enjoy-Easytronic-bkimirarka koltuklar 3 parça halinde. ortada 3. koltuk öne tam yatabiliyor, bagajla neredeyse düz olacak şekilde. Yine sağ ve sol parçaların sırtlıklarının yatım açısı birkaç derece değiştirilebiliyor ve bagajla bir olacak şekilde öne yatabiliyor. ön sağ ve sol koltuklar takribi 10 cm ileri geri hareket ettirilebiliyor. büyük hacimli şeyler taşıyanlar için tüm bunlar neredeyse tek elle birer hareketle yapılabilecek kadar kolay. ön yolcu koltuğunun sırtlığı da tek hareketle öne yatabilir ve düz bir hacim elde edilebiliyor. Bagajdan soktuğunuz uzun bir cismi buraya doğru uzatın diye herhalde. Ön koltukların arkalarında otobüslerdeki gibi açılan bir rafı var uzun yolculuklarda çok kullanışlı. Yine altında fileler var içine ıvır zıvır koymak için. Ortada radyo kontrol paneli var. 2 tane 3,5 mm jack girişi var, arkada oturanlar için öndekinden farklı radyo yada müzik kanalı nı dinleme imkanı sunarmış henüz deneyemedim. Bir de orada küllük ve 12 v çakma soketi var . Tavanlarda bol bol ışık var.

Bagajın yükleme eşiği çok güzel dümdüz. Bagaja 2 ceset at o kadar.  Uzun yolculuklar için süper yani. Kapağı açılınca çok yukarı çıkıyor, tekrar indirmek için içteki tutamaç ne kadar hızlı çekerseniz çekin bir de dıştan ittirmek suretiyle kapanabiliyor.  Bagaj kapağı zamanla sese neden oluyor, işini iyi bilen bir ustaya götürün yükleme eşiğinin önündeki kit demirine bir kaç çekiç darbesi indirsin bu durum bagaj kilidindeki sesi kesecektir ve bana çok dua edeceksiniz.


kofferraum_m

Pano03
 opel-meriva-1.7-dti-enjoy-05

Görüntü olarak biraz çirkine yakın bir araba. Biraz jeep havası var, biraz suv. Tekerleklerin durduğu yerlerin karoseri limit dış sınırları olması yol tutuşunu iyileştiriyor.

Araç, iyi viraj alıyor güven veriyor . Aracın yol tutuşu hiç beklediğim gibi değil, böyle yüksek bir araçtan daha korkutucu hareketler beklerdim ama çok güven veriyor. İzinden çıkmamak için elinden geleni yapıyor. Bunun iyi ayarlanmış şaseden kaynaklandığını düşünüyorum.

Aracın motoru tüm opel lerde kullanılan hatta daewoo, chevrolet lerde gördüğümüz ecotech motor.

Biraz gürültülü bir motor. Aslında beğendiğim bir motor, Zamanının torklu motorlarından, ısındıktan sonra daha başarılı bir motor. 4 litre civarında yağ alıyor. (10-40  yağ kullanıyorum, 8000 km de bir kaliteli yağla kullanmakta fayda var. GM yağ dan uzak durun daha kaliteli seçeneklere yönelin yoksa karakter olarak yağ eksilten bu motor birde bakmışsınız benzin ve yağla çalışır olmuş) Bu araçtaki makinanın 100 hp gücü , 150 nm /dk. torku var. Düşük devirde sessiz olan bu motor Devir yükseldikçe motor uğultusunu içeri alıyor.

Araç yağ eksiltiyor, yakıyor demiyorum ama eksilttiği kesin, kitapçığında 1000 km de 0,6 litreye kadar yağ tüketmesi normal karşılanabilir yazıyor ama bunu benim normal karşılamam mümkün değil. Benim motorum 140.000 km de ( hiç dokunulmamış olduğunu düşünüyorum)  ve 5000 km de yaklaşık 2 litre yağ eksiltmekte. Allah tanki arabada kırmızı yağ ışığı ve sarı yağ ışıkları ayrı ve yağ eksiltmesi durumunda sarı yağ ışığı yanıyor,  yanar yanmaz takribi 1 litre kadar eklendiğinde seviye ful oluyor. (yanında yağ taşımak zorunda olmak hoş bir duygu değil). Bu durum ustaları tarafından anormal karşılanmıyor, ” bu motor böyle” şeklinde yorum yapılıyor, 300.000 km de bile açtıkları motorda aşınma olmadığını söylüyorlar.

Performansı hakkında motorun yetersizliğinden ziyade, araç  ağır  (1350 kg civarı boşken) bu denli ağır bir aracı sadece sürücüyle makul performansla götürürken bir de yolcu ve yük gelince zorlanıyor. Hele ki yokuşu olan yerlerde öldüm dedirtiyor.  bi kere patinaja kalmaya çok müsait bir araba. “gitmem” den ziyade şanzımanın karakterinden kaynaklanıyor sorunlar. Easytronic denilen aslında sizin yerinize debriyaja basıp çeken bir mekanik robot bulunan manuel bir makine bu. ama manuel arabalardaki gibi çekmediğinde yarım debriyaj gaz veremediğinizden motor gücü sınırlı olunca yada ağır olduğunuzda işi çok zor.  geçmişte düz vites araç kullanmış, prensibini bilen biri bu şanzımanda manuel kullanarak rahat edebilir, ancak tam otomatik ten inen buna binen için ilk 3 ay işkence.

1 .den 2. Vitese takmak için çok devir çeviriyor (3250 d/d gibi düzde) (ağırlık sebebi ile), sonraki viteslerde bu devir daha makul seviyelerde. Yokuş aşağı, yokuş yukarı farketmiyor sürekli bir motor freni durumu var,  çok dik yokuşlarda küçültmekte geç davranabiliyor, 1. vitese alsa rahat çıkacağı yokuşu ikiyle çıkmaya çalışıyor; 2. vitesin elastikiyeti iyi değil çok yavaşladığınızda bire de takamadığı durumlarda ikiyle devam etmekte zorlanıyor, gaz yiyinceye kadar, yada siz manuele alıp 1 e takıncaya kadar durum vahim. rölanti devrine yakın aralıkta (hız düşük olduğundan) motor toplayıncaya kadar bir silkelemeler oluyor, yolcular arkadaş noldu bozuldumu?diyor.

Araç rölantide iken ayağınızı fren pedalına yeteri kadar basmazsanız bir titreme oluyor, tam kavramada bırakmak gibi birşey, onun için frene sıkı basmak gerekiyor.

Arabada şanzımanın hemen altında “S” harfi bulunan bir tuş var kar modu; bu düğmeye basınca ekranda bir ışık yanıyor. yarım kavrama ile arabayı 2.viteste kaldırıyor, daha yumuşak gaz tepkisi olduğundan patinaja kalması güçleşiyor. Araç hızlanmaya devam ettiğinde 60-70 km hıza gelince bu kar modu otomatik olarak devre dışı kalıyor. Bu modun sürekli kullanımı debriyajı yorar bunu unutmayın.

Yokuş kalkış desteği mi vardı canım; bu araç imal edilirken öyle bişe yok kayıyor. El freni can yoldaşınız oluyor. ( galiba yokuş kalkış 2008 lerde var. onlarda antipatinaj da olabilir eğer varsa çok faydalı )

Manuel kullanabilecek kapasitesi olan arkadaşlar için güzel bir şanzıman ama benim şöylede bir çekincem var, manuelde kullanırsam bu sistem bozulur mu? Keza öğrendim ki 105.000 km de bu araç bir şanzıman beyni tamiri görmüş. Ancak daha sonra bilgisinden şüphe etmediğim ustalar sık sık manuel kullanmamı önerdi.

Aracın şanzımanının bu kötü özelliklerinin yanında düz vites gibi yakması gibi artı bir özelliği var. Bu kadar ağır bir araç için yakıtı hiç de fazla değil.  9 lt/100 km şehiriçi ortalama ( aracım 140.000 km de) civarında. Şehirler arası yolda 7 litrenin altında seyir mümkün oluyor. Araç son viteste 2500 devirde tam 100 km hızla gidebiliyor buda uzun yolda tasarruf demek.

Aracın motor şanzıman kombinasyonu tam uzun yol için yağ gibi kayıp gitsin. Yokuşu inişi fazla olan memleketlerde çok da başarılı değil.

Rölantiden kavrarken bir cansızlık oluyor 1000 devirde tutunuyor. Sonra 4500 d./ devire kadar canlılığı neredeyse her aralıkta var.

Gazlayınca araç patinaja kalıyor, (aracın ağırlığı nedeni ile), bu donanımda anti patinaj sistemi yok, diğerlerinde var mı bilmiyorum ama bu araca anti patinaj çok lazım, keza yokuş yukarı sürekli patinaja kalkıyor. Yokuşta geri kaymasın diye de ekstra bir gaza müdahaleniz olunca kaçınılmaz. Yumuşak hamurlu lastiklerle daha iyi tutunum sağlar.

4 teker disk bence çok güvenli frenleri mevcut. Ön diskler bitince ışık filan yanmıyor, kulağınızı tırmalayan disk sürtme sesi duyunca anlayın ki balatalar bitmiş.

Direksiyonun da bir gariplikler var, turunu beğeniyorum ama durduğun yerde döndürürken bir takır tukur hissedebiliyorsunuz. Genelde kronik direksiyon sorunu var bu araçların, muhtemelen 200.000 km de direksiyon kutusunun elden geçmesi gerekecek, gittiği yere kadar. Direksiyonun boyutunu büyük buluyorum. Biraz daha küçük ele iyi oturan bir direksiyonla daha iyi olurdu.

Araç çirkin olsa da bana bir sağlamlık hissi veriyor, öyle ki kazada bir honda da olmaktansa bu araçta olmayı tercih ederim dedirtecek kadar.

Aracın polen filtresini değiştirmek için motor kaputunu açıp silecekleri söküp altındaki ızgarayı sökmek gerekiyor (zahmetli iş) .

Silecek sorunum oldu, bir gün tak dedi kaldı. Söktürdüm, kronik olduğunu öğrendim. Corsa larda da benzer sıkıntı oluyormuş. Pislik, toz yağmur dönen bir milin kilitlenmesine sebep oldu. Temizleyip yağlayıp taktık. Motor ızgarasının altından çıkan yaprak ve çamura hayret ettim belki 1 kg, hepsini çıkardım belki 2 saat uğraştım. Demek ki buralarda birikme oluyor, o zaman ağaç altına parktan kaçınacaksınız.

Araç (easytronic olanlar) kesinlikle, iyi durumda GM akü istiyor.  Akünün zayıflığı yüzünden , ampülleriniz de patlar, easytronic de arıza ışığı yapar, hidrolik direksiyonunuzun hidroliğini de kaybedebilirsiniz, her şey olabilir  onun için iyi orjinal aküyü (GM marka) mutlaka takın, sonra sorunlarınızın çözümlerini araştırın.

Yine debriyaj balatasının bitmesine yakın, ekranda pavyon gibi ışıklar yanar, dijital tarih ve saat sıfırlanabilir bilginiz olsun. easytronic şanzımanda debriyaj balatası ortalama kullanıcıda 75.000 km civarında olması beklenebilir. Değişiminin masrafının 2019 fiyatıyla 1000 TL civarında olması muhtemeldir.

Sonuç olarak çok kullanışlı bir araç, tok sağlam bir hissiyatı var. Düz memleketler için easytronic şanzıman seçeneği uygun olabilir. Uzun yolculukları çok seviyor. Motor kendini ispatlamış . Bakımlı bir araçla  350.000 km ler hayal değil ( LPG takılmamışını bulmak zor Merivaların % 25 i filan benzinli kalmış, sanırım LPG taktıracak adamlar büyük bagajlı bir araç alıyım ona taktırıyım diyor, yoksa çok yakan bir araç değil). Servis sorunu yok, parça sorunu yok. Büyük maliyetli sorunlar çıkarmayacaktır. İşletme maliyeti yüksek değil. Belki birkaç kere şanzıman sorunu olabilir ancak onunda maliyeti büyük olmayacaktır. belki direksiyon kutusu problemi yaşayabilirsiniz. Şanzıman alışkanlık gerektiriyor, alıp hemen satan vatandaşlar biliyorum ama şanzımana birkaç ay zaman vermek lazım, olmadımı, manuel kullanacaksınız. Alınca park sensörü ve yumuşak hamurlu lastikleri ihmal etmeyin. Sunroof lusunu alsanız tadından yenmez herhalde. Aslında en büyük sonuç; şanzıman karakter olarak can sıkıcı; easytronic şanzımanı manuel kullanacak kapasitesi olanlar alsın. Yoksa eşime alıyım, babama alıyım şanzımanı değil.

ATIL UZUN

FABRİKAVERİLERİ TESTVERİLERİ
Motor: Önde enlemesine yerleştirilmiş sıralı dört silindirli 16 supaplı motor Hızlanma
MotorHacmi: 1598 cc 0-50km/s : 3.7 sn
Çap/Strok: 0-100km/s : 13 sn
MotorGücü: 6000 d/d’de 100 HP 0-130km/s : 20 sn
Hız
Max.Tork: 3600 d/d’de 150Nm Max.hız : 170 km/s (bence) tabi
Frenler: önde hava kanallıdisk, arkadadisk
Bagaj: 350/1410/2000 lt İçgürültü
Boyutlar: 4042/1694/1634 mm Rölanti 49 dB(A)
Ağırlık: 1300 kg 100 km/s : 64 dB(A)
Lastikler: 185/60 R15 100- 0 km/s 40 m
Test tüketimi / ortalama: 9 lt/100 km
Depokapasitesi: 53 lt
Menzil: 588 km


SENDE YORUM YAP !
Bu Habere 6 Yorum Yapılmıştır.
 • adem diyor ki ;
  17 Temmuz 2017 15:33

  ıyı gunler yazınız gayet guzel ben de merıva almak ıstıyorum 2005 2008 arası.ancak memleket trabzon oldugu ıcın buralar epey bı ranpalı motor secenegı olarak ne almalı.dızelmı lpg lımı tek takıldıgım nokta bu cevap verırsenız sevınırım

  • Atıl Uzun
   Atıl Uzun diyor ki ;
   25 Temmuz 2017 15:12

   cdti motor efsane güzel bir motor, ölümsüz fiat ın multijet motoru ile ortak üretilmiş motorlar. bu motoru alırsanız motordan memnun kalmayacağınızı düşünmem. Ancak multijet motorların otomatiği yok, bu arabanın da düz vitesi şanzıman karakteri olarak çok sevimli hissiyat bırakmıyor bende. illa otomatik diyorsanız mecburen benzinli alacaksınız ve sürüş yeteneklerinize güvenerek manuel modda kullanmaya gayret edeceksiniz.

 • ali diyor ki ;
  03 Ağustos 2017 12:55

  Çok güzel bir yazı. Tam anlatım olmuş. Bende 2005 meriva enjoy modeli var.Memnunum. Teşekkürler.

 • emre çörekci diyor ki ;
  22 Eylül 2017 14:46

  6 ay once burayı okuyup meriva aldım.Memnumum 1.6 enjoy 2004 ve 110km de araç çok iyi kalkıyo ve ağır araba tek dezavantajı virajlarda on kelebek camlardan kalın olmasından yolu engelliyor.bide teyp taktırdım güzel araç.Ama borçlardan dolayı satmak istiyorum ilgilenen olursa ulaşabilir ( ***mail adresi gizlendi ***) bu arada lpgli ruhsata işli …

 • İsim (Gerekli) diyor ki ;
  18 Ekim 2017 11:18

  otomatik meriva arıyorum

 • Emrah diyor ki ;
  25 Temmuz 2018 11:24

  selam beyler öncelikle emeğinize sağlık güzel başarılı olmuş benimde 2003 enjoy düz vites aracım var öğrenmek istediğim orta da arka koltukta oturanların kullanacağı çakmaklık 2 tane 2 side 12 volt mu araçta 1 göğüste 1 bagajda 2 de ortada olmak üzere 4 çakmaklık bulunmakta.

GÜNÜN HABERLERİ

YAZARLAR

baslik