LML STAR inceleme – LML Star test – LML scooter- LML otomatik test-LML inceleme-LML teknik özellikler-LML motor

lml star modified

Arkadaşlar, LML Star 125 cc otomatik modelinin 10.000 km yol testini yayınlıyorum, söz konusu makale bu motor hakkında bilgi sahibi olmayıp, kulaktan dolma bilgilerle yetinmek istemeyen kişiler için hazırlanmıştır. Objektif ama tabi ki kişisel yorumlarımdır.

Burada Vespa px serisinin tüm dünyaya neden ün saldığını, tarihçesini anlatmayacağım, keza ilgili arkadaşlar bu bilgilere farklı yerlerden ulaşabilir. Bu motor o kadar çok sattı ve başarılı oldu ki, replikaları üretildi, işte LML (Lohia Motors Limited)  de bunlardan biri.  Yok bizzat markanın kendisi, yok aynı banttan çıkmış, ne derseniz deyin o bölüm beni ilgilendirmez. Kaldı ki; sıfırı 14.000-TL ye satılan bir motorun replikasının 6000-TL ye satılmasını sadece ucuz iş gücü ile izah edemezsiniz. Ama markaların akrabalık ilişkileri olduğu biliniyor. ilişkisi ktm duke le bajaj pulsar arasındaki ilişkiye benzer bir ilişki ama o kadar yakın akraba değil. Yine aynı motor Kuzey Amerika da Stella Markası altında satılmaktadır.

LML Star 2, Vespa px serisinin birebir replikası görüntüye sahip bu Hindistan malı motor, mekanik olarak büyük benzerlik gösterse de vespa ile  birebir aynı parçalara sahip değildir. İş bu nedenle, alınırken “nasıl olmazsa tüm parçalarını vespa’dan bulurum” dünya görüşünüz varsa, bunu aklınızdan çıkarın. Motor ve aktarım organları parçaları farklı, hem 125 likler hem de 200 lükler için.

125 cc, hemde 200 cc lik versiyonlar 4 zamanlı, enjeksiyonlu olup ( elektronik karbüratör sistemi, lambda sensörü ( sorundan başka ne b… yaradığı belli değil), kayışlı aktarım cvt şanzıman filan mevcut) , vespa px serisi 2 zamanlıdır. Yani motor geometrileri farklı.  4 zamanlı motorların, 2 zamanlılara göre daha ekonomik olduğunu burada hatırlatırım. Yine Px ler vitesli olup şanzıman bir çok dişli sistemine sahipken lml star 125 cc otomatik çok bilinen türde bir cvt şanzımana sahip (tahrik kayışlı).

Vespa nın bakım aralıkları 6000 km de bir, LML nin 3000 km de bir, (ağır kullanım şartları için daha kısa tabi bu km ler) bu size vespa’ya nazaran parça ömrü konusunda bir fikir verebilir. Karoser değilde, mekanik parça ömrünün olması gerekenden kısa olduğunu görüyorum (çıkardığı arızalarla sabit).

Motorun kasası kendini ispatlamış bir kasa ( vespa px modellerinde bu kasa preslenmiş çelik olarak geçiyor, lml de çelik mi kullanmışlardır bilmiyorum, belki alaşımdır, Modelin bazı karakteristik özellikleri mevcut ( vespa px’den kalma) , ön amortisör geometrisi gibi, kullanımda bana hiç sorun çıkarmadı, bilakis ön amortisör ve fren güven veriyor.lml star modified

lml star modified

Arka amortisör tek olmanın da verdiği zayıflığı ağır yolcunuz varken hissettiriyor. Ama tek kişi kullanımda, selenin nisbeten (primavera yada lx lere nazaran) kalın olmasının da etkisiyle onlara nazaran daha konforlu. Motor ağır, ağırdan kastım; böyle hani clio dan inip murat 131 e binersiniz ya, işte vespa primavera dan inip buna binince benzer duygulara sahip oluyorsunuz, direksiyonun ağırlığı da bu hissi kuvvetlendiriyor. motorda direksiyon sürekli sağa dönmek istiyor, az bir mukavemet uygulamak zorunda kalıyorum( tek amortisör ağırlık merkezini değiştirdiğinden) . Motorun sele altında bir bagajı bulunmamakta, bu nedenle kaskınız elinizde kalıyor.

lml star modifiedlml star modified

Genelde açık kaskla kullanıldığından motora bağlamanız da güç, bu durum sıkıntı yaratıyor. Gidonun altında, dizlerinizin önündeki bölüm, ufak bir çantayı alabilecek kadar büyük ve çok kullanışlı, (ama bajajlarınki kadar büyük değil) istenirse bu bölüme ufak bir çakmak girişi bile bağlanıp, cep telefonunuzu şarj edebilirsiniz, ama tabi ki kask almıyor. ( nazi kaskı da sığmıyor almak isteyenlere duyurulur.)

Ancak yarım kaskı (açık kask) motora bağlamanın bir yolunu resimliyorum, Bu yöntemle 2 kask çok rahat bağlanabilir.  umarım size faydalı olur;

yarım kask bağlama

Ön sinyallerin ampullerinin değişimi de bu gözden yapılabiliyor. Artçının ayak koyma bölümü, ergonomik değil, uzun yolculuklarda kasılmalara neden oluyor, ayaklık aksesuarı edinilmeli.

ayaklık2 lml star modified PXAYAKLIKayaka bsamağı

Star 2 modelinin ( 125 cc)  sağ çamurluğunun içinde yedek lastik görüntüsü veren bir yarım ay şeklinde plastik kapak mevcut, ben yerinden söktüm, yerine yedek lastik konabilir mi diye baktım ancak, yer olmadığını gördüm. 200 cc lik vitesli modelde, sol çamurluk içinde yedek lastik mevcut.

Arka fren yetersiz, sadece virajlarda kullanılabilecek kadar zayıf (5000 li km lerde ötmeye başladı). Dikiz aynaları  kollarının kısalığı  nedeni ile zayıf, ama biraz uğraşla nisbeten ortalama bir görüş yakalamak mümkün. sıfır px lerinki 5-6 cm kadar daha uzatılmış, onların aynasını alıp kullanabilirsiniz. Yeri gelmişken, motor px lere benzerliği nedeni ile aksesuar canavarı bir motor, paraya kıyarsanız, bol miktarda akseuar alabilirsiniz. (yabancı sitelerde de mevcut)

lml star modified

lml star modified

lml star modified

lml star modifiedPano01Pano05
Pano06

lml star modifiedlml star modified

ekzostekzost gdsvs 
StellautoRearRack02
3iNrzox7LAWpuojFttD2TTi9wn9_0cpYoaP3sthcM3g_WS42BsQCPP6naXCnRvFhHFqzPiQC7jxguy0Ri_ZhT5spoATp6jfvJRlswrPm0WFxby2iFMd6M3Uyhwh77lszpBAmWlW_p6EvCldm=w429-h328-nc7676190

Son sürati düzde 95 km gibi ama ideali 70 km ile seyir. Ön cam şart sanki, ben taktırmadım, katkısı olacağını düşünüyorum.

Motorun elden ve ayaktan marşı mevcut, ayaktan marş pek kullanışlı değil, aslında soğukken nanay, havalar sıcakken 6-7 denemeyle çalışabiliyor. ayak marş kolunun kısalığı turunu almasına mani oluyor gibi sanki. ayak marşına yukarıdan aşağıda doğru değilde, arkadan öne doğru mukavemet gerekiyor birde ayak marşı na çok güvenmeyin el marşım bozulduğunda 15 gün kadar onunla idare etmek zorunda kaldım ayak marşının dişlileri sıyırdı.
200 lüklerin ayak marşı gibi kullanışlı değil. Elden çalıştırırken frene (ön yada arka farketmez)  basıp  gazı az açıp ( 1/8 oranında) marşa öyle basmak en hızlı çalıştırma yöntemi.

Selenin altında ufak bir pim mevcut, sağa yada sola çevirerek rölanti devrini ayarlayabiliyorsunuz. Pır pır pır kendine has bir sesi var, otomatik jigle hava sıcaklığına göre takribi 30 sn -1 dk sonra motorun rölantiye düşmesini sağlıyor, o ana kadar motor titreşimi ayak üzerindeki motoru 20-30 cm kadar sağa sola hareket ettirebiliyor. Burada çok dikkat edin, ayağı üzerindeki titreme kazalara sebebiyet verebilir, bu yüzden bir kere devirdim. Ayağından indirip çalıştırın ve eliniz frende bekleyin tavsiyesinde bulunuyorum.  Jigle nin süresi sona erince motor stop edecek gibi oluyor, stop etmeyecek şekilde bir zayıf gaz verince motor ısınıyor ve yola devam. Her seferinde en az 1 dakika ısıtılmasını öneririm. Ekzostunda katalitik konvektör varmış, bu biraz boğuk ses olmasına neden oluyor sanırım, bozulunca belki boşaltılabilir. motor yolculuk esnasında çok titreşimli değil.

Far aydınlatması çok zayıf, hemen altındaki somunla ayarı yapılabiliyor, yola baktığında biraz daha görüşü iyileşti diyebilirim.

Amortisörler konfor için tasarlanmış zaten bu motorla piste de çıkılmaz. Motor yana yatmayı sevmiyor, tek amortisörlü olması, ağırlık merkezinin tam ortada olmaması gibi nedenlerle sağa ve sola yatma açınız aynı olamıyor, iş bu nedenle virajları süratli geçmeniz zor, fabrika çıkışı lastikleri de bu konuda size yardımcı olamıyor, yağmurun ilk başladığı anlarda yola tutunumu çok zayıf.

Motorun lastikleri tubeless denilen lastiklerden değil. Şamyelli lastik. Yani iç ve dış lastiği var. Tubeless lastik takılmıyor çünkü jantları 2 parça. lastik patlayınca olduğu yerde jantı söküp bir lastikçiye gidip jantı söktürüp iç lastiği değiştirip hava vurup geri getirip takabilirsiniz. Jantı yerinden sökmek çok kolay, fazladan hiçbirşey sökmeye gerek yok sadece 5 adet somun gevşetiliyor.

Gidonun dik yapısı sayesinde manevra kabiliyeti çok iyi. Arabaların arasında dolaşılacak motor.

Yolcu ağırsa arka amortisörü esnetecek her yol eğiminde arkada birşeyler biryerlere sürtüyor. uzun incelemeler sonucunda amortisörün şasede bağlı olduğu bölümün milimetrik yamulmasından kaynaklı amortisör yayının esnediği sırada hemen önündeki hava filtresi kutusuna sürttüğünü keşfettim, belki birkaç çekiç darbesiyle düzelebilir keza milimetrik bir sürtme. motoru aldığım günden itibaren 13. ayımın sonunda akü kayışım koptu, ömrü buymuş bu sürelerde değiştirin yada ikamesi bir şeyle tutturun. Tünel de Davut abi nin yerinde çok güzel bir akü kayışı buldum taktım.

Motorun gücü yeterli, 2 kişiyi en dik yokuşta bile yolda bırakmaz, 40 km’ye kadar tırmanıyor. Acemiler için güzel motor, genel olarak dengeli güç eğrisi var, kalkarken yumuşak kavraması mevcut. Şehirlerarası yolculuk için 200 cc olanları tercih edilmeli. ( 200 cc lik olanlar bambaşka bir sisteme sahip, bilindik scooter lardaki cvt şanzıman ve tahrik kayışı yok, bu sistem vespanın koldan vitesli, ayaktan frenli, şanzımanı dişli olan sistemle benzer, birebir aynı diyemiyorum çünkü diferansiyel dişlilerinin ölçülerinin aynı değil haberiniz olsun). tek kişiyken düzde sorun yok, ama dik yokuşta, yada 2 kişiyle kalkarken, genelde çoğu çin motorunda olan kavrama titremesi oluyor . Yeni kayışla birkaç yüz km titremeler yok denecek kadar az, ama eskiyince yine benzer titremelere gebe.

Araya bir not sıkıştırmak isterim; bu motor, ekzostu tamamen suyun içinde bile gidebiliyor. Kesinlikle stop etmiyor. ( İstanbul da E-5 Karayolunu su bastığında denedim , zorunda kaldım). Ekzostun aşağılarda olması, yollarda başıboş dolaşan poşetlerin ekzosta yapışmasına sebep oluyor.

Ve yine şunu da söylemem lazım, sac kasa sebebiyle çok sağlam. Bu motoru birkaç kere yana yatırdım (olduğu yerde), hem de sert düşüşler, çamurluğu eğriliyor, yerinden çıkarıp içten çekiçle düzeltip yola devam edebiliyorsunuz. Oysaki grenajlı bir motor , düştüğü yerde parçalarını bırakır.

Motorun sehpası na alırken çamurluğun altından destek almayı öğrendim ve kaldırmak kolaylaştı tabi birde alışkanlık belim iyileşti .

6 litre benzinle depo doluyor, 200 km yol gidiyor.  Son denememde 85 km hızı hiç geçmeden büyük bölümü tek kişi yapılmış 1 depo ile yolculukta 100 km de 2,85 lt yaktı, kayışım yeni, yağım yeni. Makul olabilir ama Vespa LX 150 ie,  yada primavera 6 litreyle  250 km civarında menzili var.

İlk motor tecrübesi için güzel bir motor denebilir. ilk motor olmaya çok müsait. Sevimli bir duruşu,  bence çok yakışıklı bir görüntüsü var.  Fotoğrafa da bayılıyor. Yaz ayları İstanbul’da size çok iyi dost olabilir.  Güneş, göğsünüze vuran rüzgar ve sevgilim. Daha ne isterim ki dimi?

lml star modified

lml star modified

lml star modifiedlml star modified

article-2275581-176CE4D4000005DC-706_306x423lml star modified

Bu motoru alacaklara alternatif olarak 5-10 yaşlarında Vespa lx 150 önerebilirim.

Aslına bakarsanız, Seçiminizi yaparken, “sorunsuz motor” kriteri bence üst sıralarda olmalı, eksik parçasından ötürü çalıştıramadığınız motor, tüm kriterlerde üstün bile olsa “çalıştıramadığınız motor” dur. Ve bu motoru parça bulamadığınız için uzun zaman yürütemeyebilirsiniz.

İnsanlar neden PX alır? retro tarzı, kültürü ve sorunsuzluğu için sanırım. Bu motor için bunlardan bir ya da bir kaçı eksik gibi. Belkide bende bıraktığı izlenimi sizde bırakmaz,  kendiniz tamir işine girersiniz, (parçalarını ben bulmakta zorluk çektiğim için bunu söylüyorum) ya da mekaniğe ilginiz artar bozulan parçaları cnc de yaparsınız, mekaniğini başka markaların daha uzun ömürlü parçaları ile ikame etmenin yolunu bulursunuz, (bu markanın ikamesi olan mekanik parçalara sahip motor marka ve modelini arıyorum, bu bilgiyi paylaşacak arkadaşlar varsa aramızda yorumlar bölüme bekliyorum) o zaman başka tabi. Başkadan kastım; vespa diyorum çünkü binlerce satılmış bir model, forumları var, parçası var, ama LML hakkında forum yok, bilgi yok, Distribütör ilgisiz. servisi zayıf, parçası da öyle honda filan gibi her yerde bulunmuyor.

Bu motor ödediğiniz paradan ne fazlası ne de eksiği. Klasik çin motorları ile benzer makinesi var. Şasesi de İtalyan px. Rutin bakım gerektiren bir motor.  ( px ler gibi yok 10 yıl çalıştırmadım verdim benzini cart diye çalıştı, falan yok bunda). çin motorlarından daha iyi. şimdilerde bajaj markasının başarısını görüyorsunuz, Hindistan’da ikinci yada üçüncü büyük firma olan lml Türkiyeye gelip oda markasının distribütörü nü takip edip gerekirse değiştirirseniz belki lml de Türkiye de tutunur. Bu motor için bakım kılavuzu ne diyorsa birebir uygulayacaksınız, düzenli olarak eskiyebileceğini düşündüğünüz parçaları değiştireceksiniz ki size sorun çıkarmasın, keza hiç bir parçası olması gerekenden % 10 marjla daha iyi yapılmamış. (aşınan parçalardan bahsediyorum) . Son olarak usta çok önemli,  iyi usta bulun, hatta önce usta bulun sonra motor alın. Ama parça yoksa ustada işe yaramıyor. Onun için motoru alacak arkadaşların bir bölümünü etkilemek için söylüyorum; diğerleri zaten bu motora kafayı takmış alacaklar. Yamaha delight alıp sorunsuz 20.000 km binip bana dua etsinler.

TEKNİK MEVZULAR

Motorun titreşim (vibrasyon) dan ötürü gevşeyen vidaları (somun) olduğundan da bahsetmek isterim. Benim düşmüş. bunu sadece bu motoru kullananlar için şifahen söylüyorum, belli periotlarla kontrol etsinler diye. Tabiki tüm scooterlarda benzer somun gevşeme problemleri var. Gevşeyen somunlarımı aşağıdaki resimde işaretliyorum. (biri motor kulağı olarak bilinen motoru şaseye bağlayan çok önemli bir vidanın somunu, diğeri de ok işaretiyle gösterilen hava borusunun arkasında ufak bir vida) unnamed

2816909166

Gelelim başıma gelen sıkıntılara 1600 km de arka varyatör dağıldı ( debriyaj), aldığım yere gittim (Güven motor-Tuzla/İstanbul) parçasını garantiden değişti .

2700 km de ön varyatör kapağı (sabit yanak dişlisi (Bazı yerlerde bu parçaya ön debriyaj (varyatör) fanı  yada debriyaj pervanesi diye geçiyor) çatladı) ,  ( bir diğer ismi -ventilvar- )
Pano02
kapağa sürttü falan filan, Güven motor bi türlü parçayı getirmedi, getirtemedi, 4 ay motor parçanın bulunamaması nedeni ile yattı. (ki bu parçalar debriyajın tamamını oluşturmakta olup, düzenli değişen bir settir, ön varyatör, arka varyatör, tahrik kayışı (varyatör kayışı) ; yani bu motoru satıyorsan bu parçadan yüzlerce elinde bulunması lazım) (küçük bir not daha, bu parçanın ikamesi piaggio 125 cc varyatör fanı, piaggio nun fanını alırsanız, hava kanatçıklarını biraz traşlamanız lazım yoksa kapağa sürtüyor. )

Motoru  uzun zaman tam gazzorlayınca  ECS ışığı yanıyor. lambda(aslında oksijen sensörü arızası, ancak önemsiz olduğundan çözümü için çok zorlamadım, sonradan araştırmalarımla anladığım kadarıyla motordan çıkan gazın ekzosta giderken hava benzin karışımını ölçen bi alet, bi ayarsızlık var diyor ama çözümü için öneri yok. hep böyle devam ederse çok yakarsın mı diyor, yoksa gaz kes mi diyor anlayabilmiş değilim. keza bu ışık yanarken bir performans düşüklüğü yok. kaldı ki 40 yıl üretilen px lerde mi vardı çıkan gazın sağlığını ölçen oksijen sensörü, hep mi optimum seviyede karışımla çalıştı bu motorlar.  Bu ışık hala düzenli olarak yanar.  işte ışığın yanma sebeplerini gösterir bir kılavuz

LML_AUTO_ECU_FAULTSilk 3750 km de benzin hortumumda çatlama oldu, gaz kesince stop etmeye başladı, ( karbüratörle benzin pompası arasındaki hortum bağlantı yerlerinden yırtıldığı için), vakum hattındaki kaçak karbüratörün beslenememesine sebep oluyor, bu da stop etmesine. bu sorunu yaşadım, daha 1,5 yaşındaki motorda bu hortumların 3-4 sefer yırtıldığına şahit oldum . Bu parçaların daha dayanıklı malzemeden seçilmesi gerekirdi. ( her ne kadar çözümü kolay olsa da). Hortumların tamamını 2 yıl geçmeden değişmek gerek.

Artık özel servislere gidiyorum, aldıktan 9 ay sonra, garantisini filan bıraktım anlayacağınız. Ha iyi servis buldun mu derseniz, henüz bulamadım. Biraz oraya biraz buraya gidiyorum.

4250 km civarında km telim koptu,  makul rakama Beyoğlu nda Vespa Skuter Servisi nden ( tünel de Davut Bey) temin ettim, italyan olan parçadan alın ve mutlaka dıştaki kılıfıyla beraber değişin.

6500 km de orjinal varyatör kayışım koptu. Demek ki 6000 km de mutlaka debriyaj (varyatör kayışı yada diğer adı tahrik kayışı) ( kayışı servisin bana verdiği fiyatın yaklaşık 3 te birine temin ettim) kayışı değişecek. Kayışı Dayco ( 700 x 18 ebadındaki dayco 7172 modeli kayış) marka bir kayışla değiştim, ama bu kayış biraz kısa kaldı. Bu motorun orjinal kayışının kayışPOWER LİNK PL20403 kodlu 724×17,5×28 ölçüdeki kayış, BANDO QMB139 KODLU 723X17,5X28 ÖLÇÜDEKİ KAYIŞI SANIRIM ARADIĞIMIZ KAYIŞ. kodlu  (kesinlikle 724 mm den daha uzun kayış takmayın dış yüzeyi pinyon dişlisine sürtüyor.)

Genel olarak bu kayışlar eninden doğru yıpranıyor, toplam genişliği 17 mm ye inince değiştirilmesi gerekiyor der kullanım kılavuzu.

Arkadaşlar bu arada, kayışın ne kadar önemli bir şey olduğunu anladım. Kayışım kaliteli bir marka. kısa kayış  yüklü kalkışlarda bir titreme, (bu da kalkarken vitesli bisikletlerdeki gibi arkada büyük yerine birkaç boy küçük dişliyle kalkış yaparmış gibi motorun zorlanmasına sebep oluyor, ama ilk hareketi verince gerisi iyi) yapıyor. Bir not daha düşmek isterim istanbul motor usta sı bana kayışın sym mio model ile aynı ölçülerde olduğunu söyledi sanırım en son kasa mio dan bahsetti buna bir bakmak lazım değiştirmeden önce. ama yukarıda verdiğim ölçülere de bir bakın.

8000 km gibi marş rublesi arızalandı, marşa basınca gıy gıy dönüyor ama kaçırıyor.varyat ayaktan marşla idare etmeye başladım.  parçayı kendim aradım çakır motor ve İstanbul motor da buldum  istanbul motor daha iyi fiyat verdi . fiyatlar çok farklıydı .neye tutturursam ona satarım politikası kötü bir şey.

Hava filtresi temin ettim ( ölçüleri ; dış siyah çerçevede 138 mm x 112 mm, içteki filtre bölümü 123 mm x 103 mm ve kalınlığı da 22 mm gibi).  Pano06 bende 9000 km de söktüğümde çok pislenmediğini gördüm yinede değiştim.
Uzun uğraşlarım sonunda yağ filtresinin nasıl bir şey olduğunu öğrendim. 38×38 mm ölçülere sahip yağ filtresi HF167 , KN-167 gibi 2 üreticinin filtresi ve 15412-KN6-9612 gibi oem üretici koduyla üretilen bir filtre, aynı zamanda Daelim VS ve VT modelleri nin kullandığı bir yağ filtesi.(hava filtresi ve yağ filtresini kadıköy hasanpaşa mevkiinde motorculardan temin ettim)

( bu hava ve yağ filtresi sadece 125 cc ve 150 cc otomatik versiyon için geçerlidir, 200 cc liklerin hava filtresi kağıt model değildir, )

( kitapçık bu yağ filtresini 3000 km de bir yada her yıl değişin der)

Yağ kapasitesi filtre değişince 900 ml, filtre değişmezse 800 ml dir. Daha fazlasını koymalarına izin vermeyin.

Şanzıman yağının kapasitesi 120 ml, 12.000 km ye gelince değişmesi gerekiyor, tahmini 100 ml sini değiştirebiliyorsunuz. (Servo gear HP 90 or 80-90 şartlarında)

Buradan da SERVİS KİTABINA (BAKIM KATALOĞU), (workshop manual) ulaşabilirsiniz. Çok faydalı bilgiler bulacağınıza eminim.

LML_CVT_SERVICE_USER_MANUAL

Madem bu kadar bilgi verdik, şunu da söyleyelim arka debriyaj içindeki ağırlıklar  -bagalar- tahrik bilyaları- ( roller weights) zamanı geldiğinde yuvarlak olanlarla modifiye edilebilir.  Varyatör kayışınızı değişirken bunları da değişmek lazım, tabiki önceden temini lazım. Daha yumuşak ve kesintisiz bir sürüş vaad ediyorlar. Olması gereken ölçüler ; 17×13,5  9 gr. dır.
Pano09

900 ml yağ olacak,  1 lt koymayın. (Yağ SAE 10-40 şartlarında olsun)

fren balatasıı balata ölçüsü

Ön ( ölçüsünü verdim 31,8 x 51,2 gibi ölçülerde satılan balatalar var ) ve arka  fren balatanızı kendiniz değiştirebilirseniz . yeni fren balatalarını taktığınızda , ortasına disk girmeyecek kadar kalın olmaları, balataları takmadan önce pense benzeri bir aletle pistonları açacak şekilde müdahale yapmanız gerekli, birde pimin arkasındaki metal sabitleyici parçayı kaybetmeden geri takmak lazım, keza pimin yerinden çıkmasını istemeyiz.

arka balata

Neyse bunları neden anlatıyorum, LML alırsanız başınıza geleceklerle ilgili tecrübeniz olsun diye.

Not: yazıyı sürekli güncelliyorum, öğrendiğim şeyleri paylaşıyorum. yanlış bildiklerimi düzeltiyorum. önerilerimi değiştirebiliyorum. lütfen yorumlar bölümüne motor sahibi arkadaslar sorunlarına ikame olan parçalar hakkında bilgi versinler keza motor hakkında hiçbir forum yok ve birkaç açılmış fun sayfasıda sadece ticari pazarlama niyetli sayfa . motorlarınızı kasap motorcu lardan koruyun. tekerin iz düz bassın.

Motorun 12Volt 9 amper aküsü var.

(taşıma kapasitesi 160 kg)

Fuel tank: 7 litre .  (0,6 litresi sistem içi)

Fuel consumption (measured) tüketim: 3 litre/100 km

Pano02

LML STAR inceleme – LML Star test – LML scooter- LML otomatik test-LML inceleme-LML teknik özellikler-LML motor” için 14 yorum

 1. Mert

  merhaba, çok güzel bir yazı olmuş teşekkür ederiz.
  Benim motorum 3000km de ve İstanbul Motor’un kötü servisinden bıktım. Yönlendirebileceğiniz bir servis bulunmaktamıdır? Yetkili servis ilk tercih tabi ama sizin gittiğiniz honda servis iyi ise oda olur. Şimdiden teşekkürler

 2. Barış

  Merhaba öncelikle çok güzel bir inceleme yazısı olmuş ellerinize sağlık bende ilgili motorun 125 cc modeli mevcut yaklaşık 13000 km yol yaptım ve bir süredir egzozundan ciddi anlamda ses gelmekte servise göstersem bile yapamadılar sizin götürdüğünüz honda servisi neredeydi onları da denemek isterim

 3. Atıl Uzun
  Atıl Uzun Yazar

  Arkadaşlar, artık motorların bakım km leri geldi, tamir ihtiyaçları hasıl oldu. parçaları nerelerden temin ettiğiniz, hangi marka ve modellerin ikame parçalarını kullandığınız bilgisini buradan paylaşırsanız. tecrübe etmek için başımıza gelmesini beklemeyiz. yada kaç km de hangi bakımlara ihtiyacınız olduğunu ve hangi servislerde hangi maliyetlerle çözdüğünüz bilgisi de faydalı olacaktır.

 4. Atıl Uzun
  Atıl Uzun Yazar

  ECS ışığı yanıyor. bu ışık motoru zorladığımda, yüksek rakıma çıktığımda yanıyor. yabancı forumlardan da araştırdım herkesinki yanıyor. birileri önemli birşey ki bunu buraya koymuşlar diyor. Birileri de sadece olması gereken Euro 4 normlarından daha fazla çevreyi kirletince yanıyor korkulacak birşey yok merak etmeyin diyor. Birileri ışığın yanmasını ya motor fazla ısınmasına yada oksijen lambda sensörü arızasına bağlıyor falan filan. henüz lambda sensörünü değiştirmedim, (ustası sorun olmadığını benzin, hava karışımının yüzdesi değişince yapar ama önemsiz dedi) motoru soğutmak içinde bu makinada yapabileceğim ekstra birşey göremiyorum. ki; benim ışığım hava sıcaklığı +5 derecede bile yandı, tam gaz giderken yanıyor, gaz kesince sönüyor. Neyse velhasıl bunun çok da önemli bir şey olmadığına karar verdim, hep motul yağ kullanıyorum, dolayısıyla sıcaklıktan yapma ihtimali yok. zaten eskiyen yağ değişirken gıcır gıcır çıkıyor. Yabancı forumlardaki “boşver zararı yok” görüşüne katılıyorum. 70 km sabit hızla düzde gittiğimde yanmıyor mesela. Aslında dünya görüşüm arabalardaki gibi lambda sensörünü ekzosttan uzaklaştıran bir aparat takabilsem ışığı söndürebileceğim yönünde arabalar için yapılanları var bu aparatın, 1 cm uzaklaşsa o ışık yanmaz. Araştırıyorum, bulunca sizinle de paylaşırım.
  ATIL UZUN

 5. adem sezgin

  6 ay önce lml sıtar 125 motor aldım iki sefer servise götürdü servisten çıtım ertesi günü kaza geçirdim beyin kanaması geçirdim hastanede 10 gün yattım ayagım kırık damarım koptu birbuçuk aydanberi alçıdayım hiçbiri canımı yakmadı 600 binliraya aldıgım sıfır motorun parçası yokmuş.ona canımyandı benaldım başkası alıp başina iş almasın motorun.gazteli tatakılı kaldıdiye kaza yaptım

  • Atıl Uzun
   Atıl Uzun Yazar

   Büyük geçmiş olsun. Kötü bir durum. gaz telinin takılı kalması heralde bir motorcu için başa gelebilecek en kötü bir kaç şeyden biridir.

 6. Ahmet Gümüş

  varmı başka retro tarzda scooter öneriniz?
  LML motor olarak fena değil gibi ama servis ve yedek parça konusu problem yaratıyor anladığım kadarıyla..

  • Atıl Uzun
   Atıl Uzun Yazar

   motor seçimi kişinin kendi kararı, ne amaçladığına bağlı, bir zümrenin mensubu olayım vespa kültürü edineyim dersen tabiki vespa alternatiflerine bakman gerek. PX, cosa iyi seçenekler. bu bütçeyle alınabilecek motorlar sınırlı.
   aslında 125 lik LML motoru ve şanzımanı itibari ile çin motorlarına çok benzerlik gösterdiğinden elinden iş gelir bir ustanın her zaman sorunlarını çözebileceği tipte bir motora sahip. Bilakis yazıda övdüğüm vespa px modeli, her ustanın anlayacağı bir makineye sahip değil, parçalarını her yerde bulamazsın.(socooter da vites varsa sistemi değişiktir, bunu bil) Ama LX modeli yada LML star ın otomatik versiyonu kayışlı aktarmaya sahip ve tamirleri nispeten kolay.
   Sonuç olarak LML yi araştıran vatandaşın bakması gereken bir kaç modeli yazabilirim ama karar yine senin olmalı, bu işe girdikten sonra insan yavaş yavaş birşeyler öğreniyor ve sonraki kararlarını bu bilgilerle daha sağlıklı alabiliyor.
   İşte sana bir kaç motor; yamaha delight, vespa lx ie, 2016 liberty ie ( karbratörlü motor alma derim)

 7. cenap.izmir

  selam.yazınız harika,teşekkürler..bende 2013 star 125 modeli var.genel olarak memnunum..hatta yağmurlu havada yokuş aşağı düşüp 10 metre sürüklendikten sonra,saat gibi çalışması ve hiçbir parçasının kırılmaması beni mutlu etti..çok sağlam bir motor,kasa olarak..ön bagajı çok işlevsel,yakıtı iyi..sorunlarına gelince,soğukken stop etmesi,egsozunun biraz gürültülü olması.düştükten sonrada benzin göstergesi arızalandı ama henüz göstermedim..yedek parça sorunu yoksa bu fiyata alınabilecek en iyi motor bence..(henüz 5 aydır bende yedek parça ihtiyacım olmadı)

 8. Özay Sığırtmaç

  Bende Lml Star otomatik kullanıcısıyım.arka fren basıldığında yanan stop lambası çalışmıyor bu frende bulunan adını bilmediğim bir parçadan kaynaklı bu sebepten dolayı el marşı ile çalıştıramıyorum motoru.Ayak marşı ile zorlanarak çalışıyor.Yakıt göstergesi depodaki parçasından dolayı bozukmuş bunuda kendi ustam onarımlarını yapıyor böyle öğrendim.Çakırca motor yetkili servisi olmasına rağmen hiç ilgilenmiyor ve inanılmaz yüksek servis ücretleri çıkarıyor.Yakaladımmı s…rim mantığıyla çalışıyor.motor kayış kopardı ve Türkiye’deki tek orjinal kayışı çakırca motorda ve oda 280 lira + 50 lira servis ücreti istiyor.şimdilik Honda’nın kayışını uydurduk ama bol gelmekte ve performansı düştü motorun maksimum 80 km hıza ulaşıyor.daha önce 110 km hızla seyir mümkündü.ebay dan yakıt göstergesi (depo içi)parçasını sipariş edicem ve onu taktıracağım yaklaşık 13 dolar.servisine ne Zaman götürsem bakmadı ve her seferinde ücret istedi.nerede bunun garantisi dediğimde Çakırca motorun cevabı ,distribütör den parasını alamıyoruz o yüzden ücretli bakıyorum diyor.Allah belasını versin çakırca motorun.Sakın Lml servislerine götürmeyin.Ben usta buldum çok şükür her işimi hallediyor ve çok makul rakamlar alıyor bazen ücret bile almıyor.sefaköyde Hasan usta 05327041260.yarında gidip önerilen kayışı arayacağım bulursam hemen alıp taktırcam.motorun eski performansını özledim.ağustos ayında istanbuldan Bandırma Ayvalık İzmir Bodrum Muğla turu yaptım hiçbir arıza çıkarmadan tek kişi tatilimi bitirdim bu motorla ama şuan motor 4bin km de ve bu problemi var

 9. Mahmut Can KOVAN

  LML 125 için orjinal yağ filtresini geçtiğimiz gün Daytona Motor’dan temin ettim. Oradaki arkadaş Distribütör’ün elinde yüzlerce vardır muadil ürün aramanıza gerek yok dedi fakat pek de emin değilim açıkçası. Şahsi görüşüm LML’nin pek çok parçasının başka scooter’larla ortak kullanıldığı veya muadil olduğu. Bu yüzden içim biraz rahat.

  Paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim. Kolay gelsin.

 10. Ferit

  merhabalar. bende LML sahibi olmak için yaklaşık5 aydır araştırma yapıyorum. yazınızı okuduktan sonra “önce usta sonra motor” felsefesini benimsedim fakat izmirde yedek parça, servis ve aksesuar konusunda önerileri olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. ha unutmadan bir de 125’lik temiz satılık varsa ilgilenebilirim…

 11. Sumer Tumer

  Ben de yeni LML motor aldim. Benim
  Vespaya benziyor diye. Aldigim gun motor calismadi. Degirmendere-Kocaelinde (Oturdugum yer) arkadsim motor bilgisi olan (turkiyenin en bilgili ustasi) arkadasim. buji problemi var dedi. Zira benzinsiz calistirmak istemisi.
  Yazliga gittim geldigim de calistirmak istedim. Motor calisti ama kisa bir muddet sonra istop etti. Bir daha calismadi. Yine biji problemi oldu. Buji degistirdim. Buji her nedense yaglanoyor ve ateslemiyor. Bu 3 uncu buji degistirmem. Mtor daha 150 Km. de.
  Benimde motor ilk kalkista sirkeliyor. Simdiden Elektrik kablo koruyucu lastik baslikler catladi elimde kaliyor.
  NGK CRR9E buji aldim.
  Bu arda uzun yaziniz icin tesekkurler cok aydinlatici. Tek ayak la kullanmam icin ayak tavsiyeniz olurmu. Yazinizin arasinda bir resim gordum.
  Saygilarimla,
  Sumer Tumer

 12. Taylan

  Merhabalar ,

  Yazınız için teşekkürler gerçektende çok iyi bilgiler var içerisinde.Bende scooter tarzı motorlara meraklıyım.Sadece işe gidiş – geliş için.İlk motor deneyimin olacağını söyliyebilirim.Ve farklı bir motor yada cc yükseltme gibi bir merakımda yok.

  Aynı yerde çalıştığım arkadaşım LML 125 ‘ lik kullanmıştı.Gayet memnundu.Fakat ürünü 2.el olarak bulmamız çok zor.Başka arkadaşlarım ile konuştuğumda bana SYM – FİDDLE 2 – 125 lik motor önerdiler. Sizce hangisi mantıklı ?

Yorumlar kapatıldı.