Habeler, haber
DOLAR
8,671 / 0,08
EURO
10,293 / 0,00
ALTIN
499,544 / 0,05
BİST
1.392,6 / 1,16
Güneşli
İstanbul: Güneşli
19°
  • NAMAZ
    VAKİTLERİ
  • HAVA DURUMU
  • ÜYELİK GİRİŞİ
Yazarlar »  »  Yazı
Atıl Uzun

Chevrolet Cruze inceleme, TEST, özellikleri, yol testi ( cruze 1.6 LS otomatik 124 hp) (2009-2013)

Eklenme : 21 Mayıs 2015 12:36    Güncelleme : 02 Temmuz 2018 9:24    Okunma : 41401

Pano02

 

Bu inceleme, model hakkında bilgi sahibi olmayıp, kulaktan dolma bilgilerle yetinmek istemeyen kişiler için hazırlanmıştır. Ön yargılı, hatta bu otomobilin koltuğuna hiç oturmadan bu otomobil hakkında yorum yapma yetisini kendinde gören insanların yorumlarından sıkılanlar için bu otomobili 1 yılı aşkın süre kullanan biri olarak gözlemlerimdir, paylaşımdır.

Araç marka olarak gerçek bir chevrolet  değil gerçekten kastım amerika menşeili chevrolet lerden bahsediyorum, General Motor çatısı altındaki markalardan biri olan yıllarca Daewoo markası altında üretilmiş bir araç hatta avrupada aynı kasa daewoo markasıyla üretilen araçlar mevcut. Çatısı altında Opel markasını bulunduran General Motor Daewoo markasının fabrikasını kapadıktan sonra bu araca Chevrolet logosu ile ürettirmiştir. Aracın üretim yeri aslen Güney Kore. Güney Kore diyip geçmeyelim, adamların prosesleri üretim anlayışları çok gelişmiş; bugün dünyada en fazla bilinirliği olan Kia, Hyundai, Samsung, KYMCO, SYM, LG gibi birçok marka Güney Kore üretimidir. Yani özet olarak araç ortalama bir avrupa araçtır; Güney kore üretimi olduğu için bu özelliğini yitirmez keza bugün bir çok avrupalı, araçlarını iş gücünün daha ucuz olduğu uzak doğu ülkelerinde ürettirmektedir.

Araç görüntü olarak güzel, Türkiye’ye geleli 6 yıl olmasına rağmen hala çok güzel kıvrımları mevcut. seksi, yakışıklı araçlardan.

Euro Ncap ten 5 yıldızı var, bu güzel bir şey.  Bol bol airbag.

Araç Türkiye’de  2009 nisan da satışa çıktı. Öncelikle bu otomobil astra j platformunda üretilen bir araç, GM opel de kullandığı birçok parça ve donanımı bu araçta da kullanmıştır. Motor ve birçok parçası opel servislerine tanıdık gelecektir. Yani parçalarının ikamesini bulmakta zorluk çekilmeyecektir.

Araç içi şoför koltuğu dışında biraz dar bir izlenim yaratıyor. 4 kişi için yeteli yer var, koltuk yanal destekleri çok iyi. ön yolcu koltuğunda torpidonun eğiminden ötürü diz mesafesi dar, geriye alınca arkadaki daralıyor.  Ama focus tan daha iyi diz mesafesi var kesin. Görüş açısı, yan aynalar iyi ama kör nokta uyarısı filan yok tabi. Koltuk içlerindeki kol dayamalar ve kontroller olması gerektiği yerde.

Pano03Klima ışığı kapalı bile olsa ön camlara hava verince klima açılıyor.

Koltuk ve direksiyon ayarı çok güzel.  Direksiyonun büyüklüğü, derisi, düğmeleri çok güzel. Üzerinde cruze kontrol ( çok başarılı çalışıyor ) ve müzik sistemi kontrol üniteleri mevcut ve kaliteli tuşlar. Ama direksiyonun yol hissi biraz zayıf geldi bana, hani mazda lar ve ford lardaki hissiyattan ziyade elektrik destekli volkswagen direksiyonlarını anımsattı.

İç göğüs, direksiyonun verdiği izlenimler neredeyse bir üst sınıf bir otomobil gibi. Ön göğüste tüm düğmeler ve kontroller ergonomik, her şey olması gereken yerde be kontroller kolay. Ön göğüste, hava ızgarasının gerisinde bir göz var, çok fonksiyonel ruhsat filan koymak için tam şoförün uzanabileceği yerde.

 

Pano07Piyano black ayrıntılar kaliteli görüntüye sahip. Navigasyon olan paket dışındaki radyo göstergesinin hesap makinesini andıran görüntüsü çağın gerisinde sadece 3 satır bilgi veren (burada saat ve hava dış sıcaklık bilgisi de mevcut ) bundan çok hızlı kurtulmak gerek. Benim kullandığım basic sistemin müzik kalitesi vasat. Kol dayamanın altında jack girişi mevcut ve usb girişi yoktu. ( LS modelde) Olsa güzel olur olan versiyonları tercih edilmeli.

Kararan dikiz aynasının olmaması büyük eksiklik, aynaların da elektirikli kapanması beklenirdi ama o da yok.

 

Pano01Kadranda kullanılan mavi renk çok hoş, kadran okunaklı basit, göz yormuyor, başarılı.

Koltuklar insanı sarıyor.  Torpido kapağındaki kumaş anlamsız, kullanılan plastik yetersiz, kapılarda kullanılan plastik kalitesiz ve sert. Benim aracımda bu bölümlerin tamamı deri kaplandı ve bu kötü izlenimden kurtuldum. Kadranın hemen üzerindeki hilal şeklindeki kadranı güneşten koruyan şapkanın plastiğine sakın koruyucu süt filan sürmeyin kimyasal tepkimeye mi giriyor ne oluyorsa pis temizlenemez bir hal alıyor.

Koltuklarda kullanılan siyah-beyaz, mavi-siyah renkler çok çirkin,  kumaş koltukları bari tek renk olanları tercih edilmeli. Kullanılan kumaş çok kalitesiz, leke yapar cinsten. Ben deri koltuk döşemesi kaplattım. Pano04

Yol tutuşu olması gerektiği gibi diyebilirim anormal bir önden ya da arkadan kayma yok.

Motor sesini içeri alıyor rölanti sesinden bahsetmiyorum. İlk versiyonları 113 hp (2001 in ikinci yarısına kadar), sonrakiler 124 hp geldi. Bu ilk motorlar, çağın biraz gerisinde kaldı ki; satışlarını artırabilmek için 1.4 turbo motora geçti.

 

Bagajı 450 litre civarında, makul denebilir. İnce yedek lastik almak lazım. Aksi takdirde tamir kitleriyle yolda kalabilirsiniz.

Dikiz aynaları çift renk ve mat siyah boya, fabrika hatası olarak sürekli bozuluyor ve çözümü yok. Genelde yeniden boyuyorlar. Pano05

 

Şanzımana gelince, benim aracım otomatik. Ama düz viteslisi hakkında yorumun tam bir opel şanzımanı olduğu yönünde geçmişte kullandığım düz vites opellerden aklımda çok fazla yer eden bir algı varki,  bu araçların kullanım hissi; araç sizi değil de sanki siz aracı sırtınızda taşıyor gibisiniz. Düz vites cruze ların özellikle şehir içinde bıraktığı kavrama şanzıman algısı da buna yakın. Otomatik olanının daha iyi olduğu yönünde kanaat oluştu ki bende otomatik olanını tercih ettim. Bu şanzıman biraz yavaş, klasik tork konvektörlü 6 ileri şanzıman. Manuel moda alınca biraz daha hızlı olsa da yinede yavaş bir şanzıman. Ama şunu söyleyebilirim tork konvertörlü şanzımanlar içinde iyilerden bir tanesi, keza çift kavramalılarla kıyaslamak hata olur.

Geçişler yumuşak ve sarsıntısız. Ancak bu  şanzımanda bir özellik var ki; insana bir arıza olduğununu düşündürüyor, uzun yolda diyelim ki benzin istasyonunda kısa bir duruş yaptınız tekrar hızlanmaya başladınız süratiniz 100 km ye geldi ama vites hala 3 de ve büyümüyor. Nerdeyse 1 dakikadır 3 de gidiyorsunuz. Makinenin yeni yol şartlarına tekrar alışması için geçen 1 dakinanın ardından yeniden vites büyütmeye başlıyor. Anormal bir şey ama gerçek.

Sürüş dinamikleri açısından, direksiyonu biraz hissiz geldi bana, çok yumuşak değil, güzel sertleşen bir direksiyon. Yol tutuşu başarılı bir araç, 17 jantlarda durum nedir bilmiyorum. 1.6 atmosferik motorlu bir araç için son derece yeterli slalom ve yol tutuş kabiliyeti var.

Konfor olarak amortisörleri orta sertlikte, derin çukurları hissettiriyor, Çok konforlu mu değil. Amortisörler ilk başta bir sorun olduğunu düşündürecek kadar sesli çalışıyor ama zamanla müzik sesini açarak unutmaya çalışıyorsunuz. Ama amortisör dibe vuruyor yetmiyor gibi bir izlenimi de yok. Ama Yine yukarı da bahsettiğim J kasa 17 jantlı Astra dan daha konforsuz olduğunu söyleyebilirim. Niye böyle olmuş anlayamadım demek ki geometrisi aynı bile olsa amortisör farklı.

Motoru klasik opel , 0-100 arabası değil. rölantiden devir almasının ilk bölümünde ölü (ağırlığında etkisi ile) , 2750 devirden sonra kendine geliyor. iyi yürümesi için 4000 de filan vites değiştirmek gerekiyor.  son sürat otomatik 124 lük için 205-210 km civarı, 6. vites 120 ile ideal sürat ve rüzgar sesi ile yol almayı seviyor. Gaz pedalı motora gücünü dijital olarak ilettiğinden ilk pedal hareketinde bir zıplama var şöle 1-2 km hızla seyir zor.

Motor da yine bir sağırlık var, aynı 1.6 ecotech motoru opel meriva da kullandım, 20 hp daha düşük olmasına rağmen bu sağırlık onda yoktu. Yani araç 124 hp gibi değil, özellikle kalkışta sanki araç 1450 kg mış gibi. Devrini aldıktan sonra fena değil. Ama bu sorunu çözen bir Türk var. Forumlardan araştırın pecochip diye aratın. Bir ufak donanım parçası zengin karışım ayarı yaparak bu sıkıntıya bir miktar çözüm olmakta. Biraz daha araştırırsanız aynı mühendis arkadaşın bu araçlar için özel bir yazılımı olduğunu ve bunu yüklediğinde performası motorun olması gereken standardına yükselttiğini göreceksiniz reklam için söylemiyorum ben kullandım gördüm.

Çift renkli kokpit. Koltuk kılıfları çok kötü.

Plus modelince iklim kontrollü klima, yağmur sensörü, otomatik açıklan far, kararan dikiz aynasıi 6 lı cd çalar, cam altı krom çıta  filan var.

Sport paketinde marşpiyel ve 17 jant mevcut, bu modelde zaten sert olan arabanın daha konforsuz olduğunu düşünüyorum.

Chevrolet in Türkiyeden çekilmesi satışlarını durdurması aracın ikinci el fiyatlarını öldürdü. Emsallerinden çok daha uygun fiyatlı bir araç.

 

Sonuçta transformers filminde bile oynamış bir araba:)

Pano06

 

En sevdiğim yönleri;

Bazı otomobillerde yerden yükseklik anormaldir, şase ile uyumsuzdur göze iyi görünmez ya da Türkiye’ye gelirken yükseltilen araçlar vardır, bu onlardan değil, cant lastik çamurluk çapı ve yerden yüksekliği çok güzel bu aracın. Görüntüsü çok güzel tamam biraz şişirilmiş, göründüğü kadar tok değil öyle olsa zaten bu fiyat olmazdı. Aynı yaştaki jetta yı almak için nerdeyse 1,5 katı para ödediğinizi unutmayın. Yine motoru ve şanzımanını güvenilir buluyorum, bence en sağlam tam otomatik şanzımanları GM yapıyor. Yani fiyat performans olarak başarılı bir araç, düşük km de alabilmek şans bence. Artık sıfırı da alınamadığından bu ikinci elinin fiyat düşüklüğüne avantaja çevirme şansı olarak görülmeli.

En çok aklıma takılan olumsuz yönleri bazı donanım eksiklikleri (kararan dikiz aynası, usb eksikliği, koltukların kötü kumaş kalitesi gibi), geri geri giderken frene basınca kronik bir disk sürtme sesi ki manda böğürtüsü gibi, Dikiz aynasının siyah boyasını solması, şanzımanda kısa molaların ardından 1 dakika vites büyütememe sorunu, bazı yalıtım eskiklikleri (maliyetten kaçılmış), kullanılan plastiğin kalitesizliği (deri kaplamalarla sorunu çözdüm)

Birileri çok yakmasını olumsuz bir özellik olarak görüyor, ama kardeşim 1350 kg araba alıyorsun, benzinli alıyorsun bir de klasik otomatik alıyorsun nerdeyse 10 litrenin altında yakıyor ve çok diyorsun bence bu haksızlık olur.  Bu paraya aldığın prestije say. Kaldıki tam emsali olan tüm benzinli atmosferik motorlu tam otomatik araçlar benzer yakıt değerlerine sahip, örneğin şu anda kullandığı 2010 model corolla 1.6 tam otomatik 125 hp lik araç 10-10,5 litre civarında yakıyor. Birde şunu unutmamak lazım, her otomobilin artı ve eksi yönleri vardır. Emin olun mükemmel bir araba diye bir şey yok. 100.000-TL seviyelerine de çıksanız aynı yaştaki tüm otomobillerdeki eksiklikler canınızı sıkar.

İnternetteki yabancı siteleri takip edebilirseniz, aksesuar canavarı bir otomobil. Kısa anten, camları kapama tuşuyla kapatan ve darbe sensörü ile alarm vazifesi gören ufacık modüller var (direksiyonun altındaki sokete takılan)

cruze1 cruze2 cruze3 cruze4 cruze5Pano06Pano07Pano08Pano09Pano10
Pano08, difüzörler var. ulaşılabilir fiyatlara bunlardan edinmek lazım.

İnternette fun club leri var. Bilgi paylaşımları için birçok şey öğrenebileceğiniz, Kullanıcısıysanız zaten fanatiği olacaksınız demektir.

Pano02

Pano03

Pano04 Pano01Pano02Pano03Pano04Pano05 

Chevrolet_Cruze_user manual Kullanım Kılavuzunu burada paylaşıyorum

 

Video da tüm dinamiklerde focus demişler ama : )  cruze da yabana atılıcak kadar kötü değil.

 

Sonuç olarak bu paraya alabileceğiniz sanırım en güzel arabalardan biri.

ATIL UZUN

 

 

Motor 1.6 16V (124 Hp)Bu arabanın bilgilerini düzenle
Kapı 4
Güç 124 bgBu arabanın bilgilerini düzenle
Maksimum sürat 195 km/saatBu arabanın bilgilerini düzenle
Hızlanma 0 – 100 km/saat 11 saniyeBu arabanın bilgilerini düzenle gibi
Yakıt deposu hacmi 60 LtBu arabanın bilgilerini düzenle
Kasa sedan
Koltuk 5Bu arabanın bilgilerini düzenle
Uzunluk 4597 mm.Bu arabanın bilgilerini düzenle
Genişlik 1788 mm.Bu arabanın bilgilerini düzenle
Yükseklik 1477 mm.Bu arabanın bilgilerini düzenle
Dingil Mesafesi 2685 mm.Bu arabanın bilgilerini düzenle
Ön tekerlek izi 1544 mm.Bu arabanın bilgilerini düzenle
Arka tekerlek izi 1558 mm.Bu arabanın bilgilerini düzenle
Bagaj hacmi en az 450 LtBu arabanın bilgilerini düzenle
Motor pozisyonu Ön, enineBu arabanın bilgilerini düzenle
Motor hacmi 1598 cm3Bu arabanın bilgilerini düzenle
Tam güç devri 6400 dev/dakBu arabanın bilgilerini düzenle
Tork 153/4200 NmBu arabanın bilgilerini düzenle
Yakıt Sistemi Çok noktalı enjeksiyonBu arabanın bilgilerini düzenle
Valf yapısı DOHCBu arabanın bilgilerini düzenle
Silindir pozisyonu InlineBu arabanın bilgilerini düzenle
Silindir Adedi 4Bu arabanın bilgilerini düzenle
Silindir çapı 79 mm.Bu arabanın bilgilerini düzenle
Silindir içi vuruş 81.5 mm.Bu arabanın bilgilerini düzenle
Sıkıştırma oranı 10.8Bu arabanın bilgilerini düzenle
Silindir başına düşen valf 4Bu arabanın bilgilerini düzenle
Yakıt Tipi BenzinBu arabanın bilgilerini düzenle
Çekiş ÖnBu arabanın bilgilerini düzenle
Vites sayısı (klasik tork konvertörlü otomatik) 6 ileri
Ön süspansiyon McPhersonBu arabanın bilgilerini düzenle
Arka süspansiyon BükülmeBu arabanın bilgilerini düzenle
Ön frenler Hava soğutmalı disklerBu arabanın bilgilerini düzenle
Arka frenler Disk
ABS EvetBu arabanın bilgilerini düzenle
Direksiyon tipi Direksiyon kutusuBu arabanın bilgilerini düzenle
Direksiyon Hidrolik DireksiyonBu arabanın bilgilerini düzenle
En az dönüş açısı 10.9 mBu arabanın bilgilerini düzenle
Şehir içi yakıt tüketimi 10,5 Lt/100 kmBu arabanın bilgilerini düzenle
Şehir dışı yakıt tüketimi 7,2 Lt/100 kmBu arabanın bilgilerini düzenle
Ortalama yakıt tüketimi 9,2 Lt/100 kmBu arabanın bilgilerini düzenle
Emisyon Standardı EURO VBu arabanın bilgilerini düzenle
Ağırlık 1335 KgBu arabanın bilgilerini düzenle civarında
Maksimum ağırlık 1788 KgBu arabanın bilgilerini düzenle
Jant Boyutu R16

 

TEKNİK VİDEOLAR

 

Far Değişimi videosu

Filtre değişimi videosu

Bu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !

GÜNÜN HABERLERİ

YAZARLAR

baslik