Habeler, haber
DOLAR
8,671 / 0,08
EURO
10,293 / 0,00
ALTIN
499,544 / 0,05
BİST
1.392,6 / 1,16
Güneşli
İstanbul: Güneşli
19°
 • NAMAZ
  VAKİTLERİ
 • HAVA DURUMU
 • ÜYELİK GİRİŞİ
Yazarlar »  »  Yazı
Atıl Uzun

Aprillia Scarabeo 200 İnceleme (test) , Nasıl ?

Eklenme : 16 Ocak 2017 18:16    Güncelleme : 13 Aralık 2019 17:54    Okunma : 22504

a aa

Piaggio Çatısı altındaki bu italyan markası makinayla ilgili objektif olduğuna inandığım tespitlerimi paylaşacağım bir yazıya başlıyorum. Makina 200 lük değil aslında 180 cc ye yakın bir hacmi var. Benim testini yaptığım model ie modeli değil, karbüratörlü olan model. Yani bu kasadan sonra  ufak tefek bir makyaj yemiş bir kasası daha var, sonra zaten selefi piaggio medley.

Scarabeo modeli; aprillia markasının 1993 yılından beri üretimini devam ettirdiği bir model. İlk zamanlarda arazi aracı olarak üretilen bu model daha sonra asfalt yol için tasarlanmış, altının yüksekliği de zaten cross havasını belirtiyor.

Modelin karbüratörlü mü, yoksa enjeksiyonlu mu olduğunu, torpido kapağının üzerinde yazan “200” rakamının yanındaki kırmızı fonla yazılmış “ie” harflerinden anlıyorsunuz. Enjeksiyonlu ve karbüratörlü modeller arasında güç bakımınından büyük farklılıklar yok. Bir miktar yakıt tasarrufu olduğuna inanılabilir. Birde Enjeksiyonlu modellerde, eco modu diye bir şey var, bu modu açıp kapamaya yarayan bir düğme var; ekonomiyi artırabildiği söyleniyor.

 

 

 

 

Başka da kayda değer bir fark yok.

Modelin ayak marşı yok, olmaması bir eksiklik olarak görülmüyor askıya alması çok kolay. Marşı sonsuza kadar düzgün çalışacakmış gibi sorunsuz görünüyor.

Ön camı, gidon kafasına sabitlenmiş , yüksekliği idare eder ama 8-10 santim daha uzun olsaydı keşke dedirtiyor,  tam göz hizasına rüzgar alıyor. Far gidona monte edildiğinden döndürdüğünüz her tarafı projeksiyon çevirmişsiniz gibi aydınlatıyor.

Motorun selesi 2 kişi için yeterli alanı sunuyor, Ancak önde oturan sanki öne düşecekmiş gibi;  yani bir çukurluk istiyor insan, bu selede yok. Çok rahat bir selesi yok, racing motor mu bu ya? az bunu kalın yapın. ( tabi ozaman sele yüksekliği daha da artar olmaz)  Sele, artçıya sağladığı konforu maalesef şoföre sağlayamıyor.  sonraki modellerinde ön ve arkadaki yolcu bölümleri kot farkıyla birbirinden ayrılmış, eminim o sele modeli daha konforludur.

Motosikletin oturma pozisyonu bu motorun en büyük eksiği, Maxi scooter olmasına engel olan tek durum bu. Yüksek; hani panelvan araçlarda yukarıdan bakarsınız ya onun gibi, kapalı kaskta kafayı öne eğmeden neredeyse ön göstergeyi göremiyorsunuz, bu durumda ağırlık merkezinin yüksek olmasına sebep oluyor. Gerçi bu durum yol tutuşunu çok olumsuz etkilemiyor.

Sele altında pek bi yer yok, 1 kapalı kask  sığabilir belkide sığmaz açık kask diyelim, yanına ufak tefek birşeyler daha. Ama sele altında çakmak şarjı mevcut. Ön torpido gözü de pek bir şey almıyor.

Arkada motorun kendinde olan çanta demiri mevcut, çok kullanışlı.

Ön kadran çok güzel aydınlatılmış, okunaklı, devir göstergesi yok ama harareti,  saati , akü voltajını gösterir bir mod düğmesi var, yine 2 adet sıfırlanabilir km sayacı var.

Motosikletin altı yerden oldukça yüksek, bu durum kaldırıma filan çıkma hareketlerini kolaylaştırıyor.

Sele önünde bir kanca mevcut, poşetlerinizi bağlayabiliyorsunuz, ayak basma bölümünün düz olması da yük taşıma açısından işlevselliği artırıyor. Dikiz aynaları ve gidonu dar olduğundan araçların arasından geçişte zorluk yaşamıyorsunuz, aslında yeteri kadar dar bir motor.

Kocaman, görselliğe katkısı olan, EURO 3 normlarına uymak için kocaman bir katalitik konvektöre sahip.

Modelin kocaman lastikleri bulunmakta, geniş ve büyük bu lastiklerle viraj ve düz gidiş performansı neredeyse motosiklet tecrübesi veriyor. Ama tabiki motoru bacaklarınla tutamadığından aynı güveni vermiyor. Önde ve arkada çift amortisör yeteri kadar kuvvetli emişe ve yol tutuşa sahip. (16 “yüksek duvarlı küvrüz lastiklerle (ön kısımda 100/80, arkadan 120/80) donatılmıştır.)

Makina dengeli, ama oturuş pozisyonunun yüksekliği zaten scooterlardaki öne uçacakmışsın hissiyatını artırıyor.

Sanki ilkokulda sınıf sırasında oturuyorum ve müfettiş heran kapıdan girecekmiş de bende ayağa kalkacakmışım gibi beni hazır kıta bekletiyor gibi. Ön ve arkanın ağırlık oranı okadar iyi ayarlanmış ki, tren gibi viraj alıyor. Ver Kenan Sofuoğlu na antremana çıksın.

Ağırlık bakımınından 150 kg larda, bana biraz ağır hissiyatı verdi, boşken geri manevralarda beni yordu, 70 kg ağırlığında 1,75 boyunda bir adamım. Ama yüksek süratlerde ağırlığının faydasını bana hissettiriyor. Keza 130 km ye çıkabiliyor.

Makina su soğutmalı ve şimdiye kadar bana hiç sorun çıkarmadı soğutma sistemi, sıcaklığı ortaların hep altında.

Motor 18 hp gücünde , yine torku da 17 NM civarında.  İlk hareketinde motorda bir sağırlık oluyor, sanki boştaymış gibi , devri biraz daha açınca hareket ediyor,  sonra sanırım 3000-4000 devir gibi bir fırlama oluyor; hani turbo arabalarda turbo nun açıldığı devirlerde hissedilir ya onun gibi. Makinası yeteri kadar güçlü.  300 lük makinası var deselerdi, ben kullanırken niye gitmiyor demezdim. Ani gaz açmalardan kaçacaksın, çünkü motor gerçekten iyi ivmeleniyor.

İlk devirlerdeki o boşluk ve sağırlık , durma süratlerinde insanın ayağını yere koymamıza neden oluyor, gıcık birşey. Yani ses var görüntü yok, taki devir 1300-1500 anca motor kımıldıyor.  Bu son zamanda çıkan 125 cc lik xmax lardakiyle aynı durum. Motorun debriyajı, kavrama esnasında titreme yapmıyor, bir çok scooter ın sorunu olan kavrama titremesi; bu motorda neredeyse yok. Ama debriyajda ısınınca bir kaçırma durumları oldu, muhtemelen benim motoruma özel durumdu. çünkü bu debriyaj tası , ön varyatör neredeyse tüm piaggio ve vespalarda aynı, onlarda böyle bir sorun yaşamadım.

Gaz dozajlamasında elcik in tek telle gaz açtığı belli oluyor ve zayıflık olarak hissediliyor. Vespa larda olduğu gibi çift gaz teli olsa daha tok bir dozlama hissi verirmiş.

Motorun önemli özelliklerinden biri, güven veren ön arka tek disk frenleri, Dozajlaması kolay, yumuşak manet. hatta arka freni sıkınca ön frenin de belli miktarda sıkıldığı bir kombine fren sistemi mevcut.  yani eğer sürekli arka fren manetiyle çok acemi bile olsanız, lastikleriniz de iyiyse ön tekeri hiç kaydırmadan kullanabilirsiniz. Çok zorlanınca yinede arkadan hafif kayabiliyor; ama bu kayma kontrolü kaybedecek kadar büyük değil. (Arka tekerlek 220 mm disk ve iki pistonlu pergel ile donatılmışken ön tekerlek 260 mm disk ve üç paralel pistonlu kayan kaliperi içeriyor.)

Karbüratörlü bu 4 zamanlı Keihin marka bir karbüratörle beslenen DOHC teknojili  yaklaşık 8000 devir çevirebilen 180 cc makina 100 km de tam olarak 4 litre yakıt tüketiyor. Tüketim değeri, makul gibi; belki biraz yüksek olabilir. Ama kabul edilemez seviyelerde değil. Deposu büyük değil, menzil sınırlı, madem menzil sınırlı depo kapağını dışarı koy dimi, yok oda sele altında.

Karbüratör ün ne olduğunu bilmeyenler vardır diye söylüyorum, hava seçer; çalıştırırsınız bugün beni çok yorma der, çalıştırırsın bugün bomba gibiyim der. 15 derece gibi sıcaklıklarda zımba. Çok sıcaklarda ve çok soğuklarda biraz performansı düşer.

Motor fiyatıyla, bir çok çin malı emsaliyle benzer paralara satılıyor, yine ikinci el fiyatları da öyle. bu durum bu motosikleti alternatifleri arasında iyi bir yere getiriyor bence, motosiklet tutkunlarının ikinci motor olarak kullanabilecekleri güvenilir bir makine.

Servis olarak Piaggio dan anlayan ustaların ellerinde uzun yıllar bozulmadan kullanılabilir bir makinesi olmakla birlikte, parçası ucuz olmadığından bu makinalara aşina olmayanlara debriyajı, motoru açtırmayın derim. Grenajları filan ucuz değil.

Ön kafadan camın montaıjyla alakalı trim sesi geliyor, biraz ince çalışmayla çözülebilir bence, hani bazı motorlardaki gibi çözümsüz trim sesi değil.  Bir de orjinal arka fren balatası neredeyse her basışımda ötüyor, sanırım, biraz daha yumuşak bir balata tercih edilmeli.

Motor rüzgardan pek etkilenmiyor. Motorun düz gidişi güzel, biraz kafa üstüne rüzgar alıyor, yol tutuşu iyi. 250 lik makinalarla beraber gidebilir, hararet yapmaz. Frenleri kuvvetli. Çift kişi yolda sizi üzmez.  Sele altı bagaj yetersiz. Şehir içi durmayı gerektiren hamleleri sevmiyor,  Bakım aralıkları çok sık değil ama yağ haznesi küçük olduğundan en geç 2500 km de yağ değişmeli.  1 litre civarındaki yağ kapasitesi bence düşük. Görsel olarak güzel buluyor musunuz derseniz, daha çirkinlerini görmüştüm derim.

Neredeyse 250 lik bir xmax kadar performansa sahip ama onun prestijinden uzak. Ama yarı parası. Biraz daha rahatsız oturma pozisyonuna katlanabileceksen neden olmasın dedirtiyor.

Sonuç olarak güvenilir ve fiyat/performans oranı yüksek bir makine istiyorsanız, tercihleriniz arasına girer.

İşte bir güzide arkadaşın bu motorla yol hikayesi ; https://uzunyollar.wordpress.com/

Motor Tek silindirli dört zamanlı, santrifüj pompalı zorla sıvı soğutma, dört vana DOHC (çift havalı cam) silindir kapağı.
Yakıt Kurşunsuz benzin.
Bore x Stroke Delik ve darbe 63 x 58 mm
Toplam yer değiştirme 180,8 cc
yağ kapasitesi 1 litre , 10-40 viskozite (usta tavsiyesidir, sorumluluğu yoktur)
Kranktaki maksimum güç 8200 rpm’de 19 HP
Kranktaki azami tork 7500 rpm’de 17 Nm
Yakıt sistemi Keihin karbüratör, Ø29 mm.
Ateşleme Otomatik ilerlemeli ve gecikmeli CDI elektronik.
Marş Elektrikli marş.
Yağmalanma Islak karter, mekanik pompayla zorla dolaşım.
Vites kutusu Otomatik varyatör.
Debriyaj Otomatik santrifüj.
Aktarım V kayışı.
Kasa Yüksek mukavemetli çelikten
Ön süspansiyon 35 mm hidrolik çatal
Arka süspansiyon Swingarm olarak görev yapan motor; Ayarlanabilir yay ön yüklü iki hidrolik amortisör.
Frenler Ön: Yüzer üç pistonlu kaliper ile Ø 260 mm paslanmaz çelik disk. Entegre fren sistemi. Arka: Ø İki pistonlu kaliper ile Ø 220 mm paslanmaz çelik disk. Entegre fren sistemi.
Tekerlekler Hafif alaşım, altı kollu. Ön: 2.5 x 16 “Arka: 3 x 16”
lastikler Şamyelsiz . Ön: 110/80 x 16 “Arka: 120/80 x 16”
Boyutlar Toplam uzunluk 2025 mm, Toplam genişlik 728 mm, Dingil mesafesi 1380 mm, Koltuk yüksekliği 810 mm, , Ağırlık; 150 kg
Yakıt deposu kapasitesi Kapasite 8 lt.
Tüketim 4 lt/100 km

ATIL UZUN

 


SENDE YORUM YAP !
Bu Habere 2 Yorum Yapılmıştır.
 • rider34 diyor ki ;
  01 Ocak 2018 21:15

  hocam iyi güzel anlatmışsında. Direksiyon nedir yahu! GİDON olmasın

  • Atıl Uzun
   Atıl Uzun diyor ki ;
   02 Ocak 2018 14:29

   senden de bişe kaçmıyo, düzeltiyorum

GÜNÜN HABERLERİ

YAZARLAR

baslik