2014 Kış Lastiği hangi şehirlerde, hangi araçlarda zorunlu, cezası

Emniyet Genel Müdürlüğü 54 kente genelge göndererek, sıcaklığın 7 derecenin altına düştüğü durumlarda, tüm araçlara kış lastiği kontrolü yapılacağını açıkladı.

KIŞIN AĞIR GEÇTİĞİ İLLERDE ZORUNLU

Sürücülerin karlı ve buzlu yollarda güvenli seyahat etmelerini sağlamak amacıyla, daha önce yasal olarak kamyon, otobüs ve minibüs gibi büyük araçlarda takılması zorunlu hale getirilen kış lastiği, genelgeyle kış şartlarının ağır geçtiği illerde otomobiller için de zorunlu hale geldi.

TAKMAYANA 77 LİRA PARA CEZASI

54 ile genelge gönderilmesinin ardından karay ollarında kış lastiği kontrolleri başladı. Nisan ayına kadar sürecek kontrollerde kış şartları ağır geçen illerde sürücülere 77 TL ceza kesilecek.

KIŞ LASTİĞİ KONTROLÜ YAPILACAK 54 İL

AFYONKARAHİSAR
AĞRI AMASYA
ANKARA
ARTVİN
BİLECİK
BİTLİS
BOLU
BURDUR
BURSA
ÇANKIRI
ÇORUM
DENİZLİ
EDİRNE
ELAZIĞ
ERZİNCAN
ERZURUM
ESKİŞEHİR
GÜMÜŞHANE
HAKKARİ
ISPARTA
İSTANBUL
KARS
KASTAMONU
KAYSERİ
KIRKLARELİ
KIRŞEHİR
KOCAELİ
KONYA
KÜTAHYA
MANİSA
MUŞ
NEVŞEHİR
NİĞDE
SAMSUN
SAKARYA
SİVAS
TEKİRDAĞ
TOKAT
TUNCELİ
UŞAK
VAN
YOZGAT
ZONGULDAK
AKSARAY
BAYBURT
KARAMAN
KIRIKKALE
BATMAN
ŞIRNAK
ARDAHAN
IĞDIR
KARABÜK
ÜZCE

2014 Kış Lastiği hangi şehirlerde, hangi araçlarda zorunlu, cezası” için 4 yorum

 1. Sedat Yanıtla

  Yılda 10 gün kar yağan bir yerde (İstanbul) kış lastiği kullanımının zorunlu olmasının mantığını ben anlamıyorum, acaba birilerine rantmı sağlanmak isteniyor. Türkiyeyi Avrupayla kıyaslamayın oranın havası çok daha sert, Ayrıca kış lastiklerinin kuru havadaki durma mesafelerini 4 mevsim lastiklerin durma mesafesiyle karşılaştıran varmı acaba.

 2. kerem Yanıtla

  Herşeyde avrupayı örnek alan yürütme; Sen avrupa ile kendini kıyaslarken işcine, emekline ne veriyor veya verdiriyorsun. Sanayilerde 500-600 Tl ye ki; oda iş bulursa çalışan insanlar var. Millet kendine çocuğuna Yaz kış ayakkabı alamıyor. Ha diyorsanız Sizin arabaya binmek ne haddinize biz binerken, kanun koyucu sizsiniz.

 3. Hasan Akdemir Yanıtla

  Yasaları hiçe saymanın, korkuyla halkı yönlendirmenin güzel bir yolu. Yasalarda binek araçlara kış lastiği takmanın zorunlu olmadığı belirtilirken birileri kendi kafasına göre yasa üreterek şu şu illerde ( ki Türkiye araç sayısının %70 inden fazlasının kayıtlı olduğu şehirler ) kar lastiği takılmasını kontrol edin takmayanlara da 77 TL ceza verin diyor. Burada ceza yiyen kişiler varsa ceza belgesine baktıklarında mutlaka şu yazıyı göreceklerdir ” teknik şartlara aykırı olan araçla yola çıkma ” , çünkü başka türlü kar lastiği takmadığından dolayı ceza yazamıyorlar ve normalde de kar lastiği takmamanın cezası 500 TL ticari araçlar için. Böyle bir ceza yiyenler olursa mutlaka ceza makbuzuna bakarak cezanın niçin kesildiğinin ayrıntılı yazılmasını istesinler ve daha sonra Trafik Mahkemesine , yoksa Sulh Ceza Mahkemesine başvurarak itiraz etsinler.

 4. Aziz Yanıtla

  izmirde, ege bölgesinde oturan insanlar iç anadolu ve diğer bölgelere yılda birkere bile olsa,başka şehirlere giderken lastikmi alıp takacaklar. türkiyenin neresinde doğudan başka bir yerde kar var bu çok komik değilmi.kar olmayan bölgelerde veya yılda iki ğün kar yagan şehirde kış lastiği kontrolü çok komik birşey değilmi. Memur insanlar arabalarını zor almışlar. Bu zenğinler için önemli değil çünki onlarda para gani.Lastik fabrikaları ile anlaşmamı yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.